Hra světel s poselstvím míru

od redakce

Krasobruslař Michal Březina a kapitánka hokejového týmu Alena Mills přivedli českou výpravu na plochu při včerejším slavnostním zahájení 24. zimních olympijských her v Pekingu. Defilé více než devíti desítek účastnických zemí tradičně začali Řekové, kde olympijské hry vznikly. Češi nastoupili mezi zástupci Haiti a Filipín. Nástup uzavřela, také tradičně, pořadatelská země.

Celé zahájení bylo v režii hry světel, moderních technologií a tradičních, přesněji nezbytných čínských ohňostrojů, a především – s poselstvím míru. Vše vyvrcholilo očekávaným zapálením olympijského ohně, který se bude vznášet nad sportovišti v obrovské sněhové vločce.

Česká republika má v Pekingu rekordní výpravu na zimních olympijských hrách, ale konečný počet účastníků bude o něco nižší než původních 116 kvůli zraněním i koronaviru. O nejvyšší počet zimních olympioniků v historii se postaral zejména premiérový postup hokejistek na olympijské hry, díky němuž sportovci vybrali Mills pro čestnou roli vlajkonošky. Podobně jako v létě v Tokiu mohli nést vlajku muž a žena a v českém týmu byl společně s Mills vybrán Březina, který se olympijských her účastní už počtvrté.

Šéf mise Martin Doktor odhadoval, že se slavnostního zahájení osobně zúčastní zhruba pět desítek českých sportovců. Řada českých sportovců si ozdobila nezbytný respirátor namalovaným knírkem, kterým na dálku pozdravila snowboardcrossařku Evu Samkovou. Olympijská vítězka ze Soči a bronzová z Pchjongčchangu nemůže v Číně závodit, protože se nestihla zotavit z prosincové zlomeniny obou kotníků.

Zapálení olympijského ohně bylo opravdu překvapivé. Poslední členové olympijské štafety, v níž se na stadionu vystřídali zástupci několika generací sportovců, jen umístili pochodeň do středu obří vločky orámované olivovými ratolestmi. Ta se pak vznesla nad Národní stadion a začal poslední z řady ohňostrojů. Vločka byla složena z 91 menších vloček s názvy všech zúčastněných zemí, kterými byly uváděny při slavnostním nástupu. Posledním běžcem s pochodní tentokrát nebyla žádná hvězda. Byli to čínští sportovci Čao Ťia-wen a Dinigeer I-La-Mu-Ťiang.

Program slavnostního zahájení, do něhož se postupně zapojilo 3000 vystupujících převážně z řad teenagerů, začal na obrovské led ploše, která simulovala plochu ledovou. Na ní byly ve virtuálním bloku ledu připomenuty všechny zimní hry od Chamonix 1924, a poté z ní vzhůru vystoupalo pět olympijských kruhů. Po nich začalo tradiční defilé účastníků.

Olympijské hry se do Pekingu vrátily po čtrnácti letech. Čínská metropole je prvním městem, které po letních hrách hostí i jejich zimní vydání. Skončí 20. února. V patnácti disciplínách sedmi sportovních odvětví se rozdělí 109 sad medailí. Soutěže začaly už ve středu. (red)

Přečtěte si další články

3 komentáře

jmm 05/02/2022 - 20:31

Čína to zatím zvládá- to je dobře…

PetJednaLenin 04/02/2022 - 21:58

SOUDRUZI, SVATEK MIRU V CINE S UJGURY, TIBETEM, HONG KONGEM AP. A RUSKO PO GRUZII A KRYMU VYRAZI KAM? Situace je, jaká je, a já se k ní nechci víc vyjadřovat. Chci si nechat svou akreditaci a na tyhle otázky budu odpovídat, až budu v bezpečí doma v Česku,“ kroutil hlavou trenér Tomáš Pacina.

fronda 05/02/2022 - 01:19

Jak je uvědomělej, Pacina. Kdyby ČLR, pochválil, tak by tady asi brzy dotrénoval.
ČLR zaručuje národnostním menšinám vysokou míru samosprávy v autonomních oblastech i v jiných autonomních útvarech.
Válku v Gruzii rozpoutal americký pudlík Saakašvilli. Válku na Ukrajině zase banderovští pučisté. V obou případech se tak dělo za podpory Západu a v obou případech byly zneužity olympijské hry.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.