Žít v Číně a mít budoucnost

od redakce

V Čínské lidové republice právě probíhají zimní olympijské hry. Bohužel však tento svátek sportu, který má tradici až v antickém Řecku a jehož hlavní myšlenkou je mír a spolupráce mezi národy, soustavně pošlapávají novodobí bojovníci za pravdu a lásku, kteří si však tato hesla vysvětlují po svém. Ponořeni do nenávisti ke všemu, co by mohlo byť jen trochu ohrozit jejich zvrácené vidění světa, ve kterém hrají prim individualismus a finanční nenažranost, vyhlásili diplomatický bojkot olympijských her kvůli čínskému pořadatelství. Naštěstí si ale sportovci a sportovkyně poradí i bez nabubřelých tváří českých politiků na tribunách. Neustálá nepodložená kritika všeho čínského, nekonečné omílání slova genocida, které takto nadužíváno začalo devalvovat samotný pojem lidských práv, to vše jako by mělo vytvořit dojem, že v jakési šedi Čínské lidové republiky žijí pouze chudí, režimem sužovaní lidé bez osobních životů.

Pravda je ale samozřejmě jinde a v dynamicky rozvíjející se zemi, kde je realizován socialismus s čínskými rysy, žijí lidé úplně normální životy se vším, co k nim patří. Stejně jako u nás jsou i zde lidé chudí a bohatí, staří i mladí, těžce pracující i manažeři. Čínská lidová republika má ale oproti naší zemi tu nespornou výhodu, že má výhled do budoucna, vizi, ke které se vztahuje a na jejímž naplnění pracuje – společnost mírného blahobytu, ve které budou všichni pracující lidé žít důstojný život v dostatku a bez strachu o budoucnost.

Jak to vypadá u nás a jaká bude naše budoucnost pod vedením pravicové vlády, snad raději ani nedomýšlet. Ale zpátky do Číny. Podívejte se alespoň na pár snímků z běžného života čínské společnosti tak, jak ho můžete vidět na ulicích Pekingu a Wuhanu. Fotografie jsou doplněny stručným komentářem a někdy i krátkou tezí z projevů prezidenta ČLR Si Ťin-pchinga, ze které se v dané oblasti vychází.

Obchody a supermarkety jsou v ČLR stejné jako u nás. Jen v nich najdete mnohem více druhů ovoce. Některé ani nemají český název. Mnoho z těchto druhů ovoce a zeleniny se pěstuje jen kousek od velkých měst, a tak jsou dodávky vždy čerstvé. Jedna taková farma na pěstování ovoce zvaného kumkvat, které plodí malinkaté citrusy podobné pomerančům poživatelným i se slupkou, vznikla nedaleko Pekingu v rámci programu na eliminaci chudoby. Stát zavedl do dříve velmi chudé vsi železniční spojení pro usnadnění převozu ovoce, zavedl také internet pro zefektivnění komunikace pěstitelů s obchodníky a naučil lidi z vesnice, jak o ovocné sady pečovat. Dnes má vesnice vlastní školu, ordinaci lékaře a dále prosperuje. Konečně v jednom z projevů prezidenta Si Ťin-pchinga můžeme číst: »Obecný blahobyt je základním principem socialismu s čínskými rysy, proto je nutné, aby se výdobytky rozvoje ve větší míře a rovnoměrněji rozdělovaly všemu lidu a abychom s jistotou postupovali směrem k obecnému blahobytu.«


Své místo na trhu našly i mezinárodní značky. Jednou z nich je např. Britská firma Dettol, která se specializuje na antibakteriální čisticí prostředky. Firma má v Číně situovány i své vědecké laboratoře. Reklamu na ně najdete běžně třeba na plakátech v čínském metru. Stejně tak si v obchodech běžně koupíte typické západní značky oblečení a potravin. Trh je tak pestrý, že zde seženete i věci, o kterých v České republice slyšeli maximálně opravdoví fajnšmekři. Například Coca Colu s příchutí broskve vyráběnou v Japonsku.


Každého, kdo navštíví ČLR poprvé, musí zarazit velký kontrast bydlení běžných lidí a ultramoderních budov, sídel firem, které využívají světelné LED technologie na svých pláštích, nabývají roztodivných architektonických tvarů a působí jako z jiného světa. Dlouhodobým plánem Komunistické strany Číny je samozřejmě poskytnout co nejvyšší kvalitu života všem, ovšem zcela racionálně si uvědomuje, že se nachází v počáteční fázi budování socialismu, ve které je potřeba využít dostupných prostředků k prezentaci země jako vysoce vyvinuté, ekonomicky stabilní, a k přilákání zahraničních investorů a klientů, kteří do státní kasy přinesou peníze použitelné na další udržitelný rozvoj země.

»Nejen v době horších ekonomických výsledků, ale i v době ekonomického vzestupu, nejen při plánování dlouhodobého rozvoje, ale i při každodenní práci musíme mít stále na mysli, že se jedná o počáteční fázi socialismu. Základní linie strany v počáteční fázi socialismu je životně důležitou cestou strany a státu… Uskutečnění obecných idejí socialismu s čínskými rysy musíme sjednotit s pevným odhodláním realizovat vznešené ideály komunismu. Musíme se tvrdě postavit proti všem chybným názorům, že by měl být socialismus opuštěn, a musíme sami opravit chybné postoje a politická opatření, která přesahují možnosti současné fáze socialismu. Jedině takto můžeme skutečně docílit toho, že se nebudeme ani přeceňovat, ani podceňovat a budeme tvrdě bojovat za nová vítězství socialismu s čínskými rysy.«


ČLR se rozhodla přistoupit k ekologickým otázkám zodpovědně a vydala se cestou komplexní ekologické transformace sociálního a hospodářského rozvoje – vize byla nedávno zdůrazněna v plánu rozvoje země na příštích pět let a dále. Vize pochází ze známé teze prezidenta Si Ťin-pchinga o ekologickém rozvoji: »Průzračné toky a bujné hory jsou neocenitelným majetkem.«

Druhá největší světová ekonomika, vedená myšlenkou zeleného rozvoje, zvýšila úsilí o podporu nízkouhlíkového rozvoje, čímž se zavázala, že do roku 2030 dosáhne vrcholu svých emisí oxidu uhličitého a do roku 2060 dosáhne uhlíkové neutrality. Na loňském Summitu lídrů ke klimatu, potvrdil opětovně Si Ťin-pching tento závazek a vyzval celý svět, aby ruku v ruce vybudoval společenství života. Vedle velkých politicko-ekonomických kroků přemýšlí i o detailech prolínajících každodenní život. A tak při pohledu z výšky můžete vidět na mnoha domech velkých měst zelené zahrady, které nahrazují městskou zeleň, která se do předimenzovaných měst s vysokou hustotou obyvatel nevejde. Vedle toho zelené střechy také slouží k pěstování zeleniny a ovoce i jako hřiště pro děti. »S pokračujícím ekonomickým rozvojem Číny postupně vzrůstá také význam budování ekologické civilizace. 18. sjezd strany zařadil budování ekologické civilizace do hlavního plánu projektu socialismu s čínskými rysy.«


Oblíbenou kratochvílí čínských seniorů je mezi jinými tzv. quilling neboli výtvarná technika využívající proužků papíru, které jsou stáčeny a formovány do požadovaného tvaru. Ve výsledku může díky správné kompozici jednotlivých tvarů vzniknout krásný a originální obrazec. »Musíme sjednotit veškeré síly a v největší možné míře posílit harmonické prvky a tvořivý potenciál společnosti, abychom tak lidu zajistili klidný a šťastný soukromý i pracovní život, stabilitu a pořádek ve společnosti a dlouhotrvající mír a pořádek ve státě.«


Čínská kuchyně je naprosto skvělá a jen vzdáleně se podobá té, na kterou jsme si zvykli v našich čínských bistrech. V hotelích se podávají spíše speciality, které rozhodně udělají dojem formou servírování i svým obsahem. Na ochutnání dostanete holubí polévku, salát z prasečích oušek, omáčku s nasekaným kuřetem – celým, od zobáčku po pařátek, mořské plody na všechny způsoby. Oblíbené je také sushi, typické spíše pro Japonsko. V restauracích je zvykem stolovat společně u otočného stolu. Pravý ráj pro gurmány ovšem začíná na ulici. V nepřeberném množství různých stánků dostanete pokrmy většinou do misky. Jídlo se konzumuje samozřejmě hůlkami nebo srkáním z misky. Zajímavé na pohled je i ovoce na špejli máčené v cukru. K Číně také neodmyslitelně patří čaj. Oblíbený je zelený, jehož lístky se spaří horkou, nikoliv vroucí vodou. Lístky se u kvalitního čaje mohou zalít i několikrát, přičemž za nejlepší je považován druhý nálev. Vyzkoušejte, budete možná překvapeni.

Připravila Petra PROKŠANOVÁ

FOTO – archiv autorky

Přečtěte si další články

4 komentáře

PetJednaLenin 08/02/2022 - 21:02

Statisice obyvatel Ceskoslovenska uteklo pred komunisty na zapad a do Ameriky. Kolik vas ted uprchlo do raju na svete – Ruska, Ciny, KLDR, Venezueli? NULA opakuji NULA, mimo nekterych byznysmenu, ne straniku

fronda 09/02/2022 - 00:12

To je demagogie. Lidé utíkali a utíkají za vyšší životní úrovní. Ta byla a je z historických důvodů na Západě. A v poslední době také v arabských ropných diktaturách, kam mizí mnoho Čechů. A také Indů atd. Nějak ta “liberální demokracie” netáhne.
Proč bychom měli prchat zrovna do Ruska, kapitalistické země? O ČLR možná už za pár let bude obrovský zájem… Ostatní socialistické země trpí pod imperialistickou blokádou. My vybojujeme socialismus pro svou vlast.
Do ČSSR by taky přišlo mnoho imigrantů, kdybychom je nechali.

PetJednaLenin 08/02/2022 - 21:01

Statisice obyvatel Ceskoslovenska utiklo pred komunisty na zapad a do Ameriky. Kolik vas ted uprchlo do raju na svete – Ruska, Ciny, KLDR, Venezueli? NULA opakuji NULA, mimo nekterych byznysmenu, ne straniku

Milan Antal 08/02/2022 - 18:50

Odporúčam si pozrieť videá na Pravda.sk Lukáša Codr alias Čočík – Čecha, ktorý žil a pracoval v Číne viac ako 10 rokov, natočil krátke reportáže o tých najzaujímavejších miestach tejto krajiny.

Tu sú názvy niektorých.
Ako sa cestuje v Číne? Trieda „Guantánamo“ verzus luxusné rýchlovlaky
Unikátny zavlažovací systém z roku 256 pred n. l. dokazuje čínsku vyspelosť
Cesta do najvýchodnejšieho bodu Číny: Čech Čočík odhalil citlivé vojenské územie rusko-čínskej hranice

Tie videá nie sú z týchto dní, niekoľko rokov dozadu – a ako sa hovorí, v Číne 2 roky dnes znamenajú toľko ako 20 rokov v EÚ.
Veľmi dobre oboznamuje čitateľov so životom Číňanov v rôznych oblastiach, hoci je v podstate amatér, čo mu pridáva na autenticite.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.