Dál bojujeme o park Jana Švermy!

od redakce

Přesně před rokem jsem městské části Praha 8 zaslala návrh na pojmenování veřejné zeleně »Park Jana Švermy«, a to v následujícím znění:

Dobrý den, obracím se na vás s návrhem na pojmenování veřejné zeleně mezi ulicemi Sokolovská, Ke Štvanici, Křižíkova a Těšnov, nedaleko metra Florenc v těsné blízkosti budovy Muzea hlavního města Prahy. Tato část zeleně byla původně součástí rozsáhlého městského parku který byl vybudován v letech 1880 až 1882. V letech 1896 až 1898 byla v parku postavena honosná novorenesanční stavba muzea. Roku 1974 byla postavena severojižní magistrála a díky ní se rozloha parku výrazně zmenšila. Další část parku byla ukrojena pro výstavbu metra B, stanice Florenc a poslední část zelené plochy zabralo v 90. letech místo pro provozovnu rychlého občerstvení McDonald´s. Pamětníci pamatují tento park z doby před rokem 1989 pod názvem Švermovy sady. Vzhledem k tomu, že všechny připomínky československého národního hrdiny Jana Švermy byly dříve či později po roce 1989 odstraněny (přejmenován byl Švermův most, socha Jana Švermy v blízkosti dnes již Štefánikova mostu byla přesunuta na Olšanské hřbitovy, stanice metra Švermova nese od roku 1990 název Jinonice,…), jsem přesvědčena, že letošní výročí 120 let od narození Jana Švermy je skvělou příležitostí otevřít diskuzi nad navrácením jeho jména do veřejného prostoru. Výše zmíněná a v mapce označená bezejmenná veřejná zeleň by byla skvělým začátkem. Jan Šverma byl československý novinář a politik, který obětoval svůj mladý život v boji proti nacismu, když v listopadu 1944 padl během Slovenského národního povstání.

Ani po roce však není věc dořešena. Jediné vyjádření, kterého se mi dostalo byl zápis z jednání Místopisné komise Rady HMP: K návrhu na pojmenování veřejné zeleně (někdejší Švermovy sady) názvem »park Jana Švermy« se nejprve vyslovila paní PhDr. Strnadová v tom smyslu, že se dnes jedná o nepříliš kvalitní prostor, poznamenaný v průběhu novodobé historie necitlivými stavebními zásahy. Pokud by přesto zde měl být někdo připomínán, potom by to měla být spíše osobnost spojená s historií Muzea hlavního města Prahy. Komise s tímto stanoviskem souhlasí a doporučuje ještě o stanovisko k návrhu paní Mgr. Prokšanové požádat městskou část.

Za městskou část se ale doposud nikdo nevyjádřil. Nicméně z výše uvedeného zápisu vyplývá, že pojmenování daného kusu veřejné zeleně by bylo možné, záleží však na politické vůli, po kom by neslo jméno. K výročí 121 let od narození této významné osobnosti československých dějin, které si připomínáme 23. března tedy obnovuji své úsilí o navrácení Jana Švermy do veřejného prostoru!

Petra PROKŠANOVÁ

FOTO: ilustrační

Přečtěte si další články

3 komentáře

psy_cho 04/04/2022 - 13:32

To je teda nápad, soudružko, to už ten park pojmenujte třeba park R. Heidrycha, vyjde to na stejno. Podobná ideologie, podobní lidé, stejná krutost. Nevím čím byl Šverma osobnost, byl to komunista, představitel strany potlačující práva lidí a strana která nařizoval vraždy.

NINO 06/04/2022 - 17:31

Začíná obrovská arogance, debilita a nekonečná antikomunistická totalita, dosud nide nepoznanáí. A to je teprve na začátku své moci. Vychází to z hrozné nenávisti.
Šverma byl v boji proti fašistickému Německu vojín bez hodnoti. Zemřel v listopadu 1944. Nemohl nařídit popravu ani zločin.

petr 06/04/2022 - 18:15

NINO : ten váš Šverma bojoval proti ,,fašistickému” Německu ??? to je mi ale novina … _) a propos – váš soudruh Slánský toho Švermu zanechal vysíleného po patnáctihodinovém pochodu bez pomoci umřít – vys.al se na kamaráda …

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.