Kandidát koalice STAČILO! Petr Bureš: Doba svobody slova již skončila

od redakce

Rozhovor s Petrem Burešem, kandidátem do Evropského parlamentu za koalici STAČILO!

Petr Bureš se narodil 23. března 1977. Žije se svou rodinou ve Štětí. Vystudoval obchodní akademii v Ústí nad Labem. Pracoval jako logistik ve firmě a nyní se plně věnuje provozování internetové televize TV Petr Bureš a vydávání knih. Je předsedou Střediskové rady KSČM ve Štětí.

Proč jste založil a rozjel svůj projekt internetové televize, v jejímž názvu je i vaše jméno?

V roce 2020, když byly vyhlášeny lockdowny, jsme nemohli ve Štětí dělat pravidelné debaty, které jsem do té doby pod hlavičkou KSČM pořádal pro veřejnost. A tak jsem přesvědčil Pepu Skálu ke spolupráci na internetové televizi. Společně jsme »na koleně« začali vysílat rozhovory se zajímavými osobnostmi. Překvapivě se náš nápad setkal s velkým ohlasem diváků a posluchačů, což nás motivovalo vymýšlet další pořady.

Co vás na provozování internetové televize těší?

Celý koncept je postaven na propojování lidí z různých sfér, často různých světonázorů. Baví mě zprostředkovat jejich pohledy ostatním lidem. Těší mě zájem diváků a komunikace s nimi. To je důvod, proč jedeme živě, tj. konáme živé přenosy, kde do pořadů vstupují i diváci sami a pokládají hostům dotazy.

Funguje v TV Petr Bureš cenzura či autocenzura?

Od minulého měsíce ano. Musíme se v diskusích vyhnout tématu očkování, covidu a farmaceutických firem, protože by nám jinak vypnuli vysílání…

Myslím, že jsou nyní vaši čtenáři překvapeni touto mou odpovědí, ale je pravdou, že doba svobody slova již před lety skončila. Nadnárodní korporace vstupují do on-line médií a ovlivňují jejich obsah, co může a nemůže být zveřejněno. A to se týká i nás.

A hovořit o válkách, vykořisťování, otrocké práci a kapitalismu můžete?

Zatím ještě ano. Ožehavá témata vyžadují kreativitu v používání opisů, například včelička místo injekce.

Není to, co říkáte, vlastně šílené? Kam jako společnost spějeme?

Spějeme do novodobého pracovního tábora. Proto kandiduji do Evropského parlamentu, abychom tento neblahý trend otočili. Vážení čtenáři a čtenářky, teď je nejdůležitější jít k volbám, nikdy v novodobé historii nebyl tolik ohrožen mír a další základní lidská práva, jako je tomu nyní.

Kolik máte posluchačů a které pořady jsou jimi nejvíce vyhledávané?

Atakujeme počet 71 000 registrovaných odběratelů a nejčastěji jsou sledovány Simultánky Pepy Skály, také pořady profesora Petra Staňka a analytika Michala Svatoše. Do každého pořadu nám vstupují desítky až stovky lidí svými dotazy a podněty.

Jaké jsou další vaše plány?

Snažím se zapojit více redaktorů a moderátorů, kteří budou vysílat se mnou. V současnosti máme již sedm spolupracovníků, kteří zvládají natáčet živé přenosy, reportáže, rozhovory apod.

Poslední dobou dáváme více pořadů z terénu z různých měst, odkud přinášíme zajímavé debaty a jiné akce. Dám příklad: V sobotu 20. dubna jsme byli s kamerou na Brněnském odborném semináři, který se konal v tamním Dělnickém domě, a zároveň na Zubereckých chodníčcích, což je debata probíhající ve slovenském Zuberci. Tam kromě řady slovenských osobností vystupoval z Česka prof. Drulák. Je to obdobná akce, jako jsou odborné semináře u nás. Zuberecké chodníčky pořádá Petr Bohuš, který provozuje portál Modrý jelen. Ten se snaží, tak jako my v TV Bureš, odkrývat manipulace, polopravdy a lži elit a mainstreamových médií a odhalovat pravdu.

Další vaší aktivitou jsou Litoměřické odborné semináře, které se konají v různých městech okresu Litoměřice. Organizujete je i s chutí moderujete. Co vymyslíte pro příští ročník?

To bude velké tajemství, takže se nyní vašim čtenářům omluvím, že detaily nemohu prozradit. Půjde totiž o jubilejní 10. ročník, pro který chystáme určité novinky a nové panelisty.

Málokdo asi ví, že jste se pustil i do vydavatelské činnosti. Proč?

Ivan Kratochvíl napsal knihu pohádek pro svoji vnučku a neměl ji kde vydat. Tehdy mě napadlo, že bychom to mohli zkusit sami. Protože tato kniha pohádek měla úspěch, vrhli jsme se na další tituly, například takto vyšla kniha Bude, jak nebylo od profesora Staňka. Dále jsme vydali Podivnou odyseu života od téhož autora či od zkušeného kuchaře Mirka Suchopára kuchařku Recepty z cest. Nejnovější titul je od ing. Blahynky Změna systému.

Předpokládám, že v Evropském parlamentu byste se chtěl zaměřit na mediální politiku. Jak hodnotíte politiku Evropské komise vůči médiím, boj »s dezinformacemi« apod.?

Jsem proti cenzurování médií jakéhokoli typu. Každý občan má právo na informace, protože jen tak se může kvalifikovaně rozhodovat, a to i například u voleb. Kdo dal Evropské komisi nebo politickým neziskovkám právo rozhodovat o tom, co můžeme nebo nesmíme vědět?

Monika HOŘENÍ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.