Rozhovor s předsedkyní IAV Alenou Vitáskovou
Institut Aleny Vitáskové, z. s.,ochrana lidských práv a svobod (IAV) se zabývá vymahatelností práva a spravedlnosti, energetikou. Plynárenství jsme se věnovali minule. Nyní se budeme ptát na ožehavé téma – spravedlnost, a to v souvislosti s nedávnou obžalobou bývalého premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. On sám říká, že je obžalován ve vykonstruované kauze. Sama jste něco obdobného zažila. Jak se z pozice tohoto prožitku a z pozice předsedkyně IAV na cauzu Andreje Babiše díváte?
IAV, který se problematikou vymahatelnosti práva a spravedlnosti zabývá pět let, jsem založila právě proto, aby se to, co se stalo mně, nemohlo stávat nikomu dalšímu. Vím, co lidé nezákonně stíháni, souzeni a někteří končící ve vězení musí vše prožívat, jak trpí jejich blízcí. Vím přesně, co nyní prožívá pan Babiš i jeho rodina, kterou sice hezkým způsobem z této šlamastiky soudních procesů dostali, když státní zástupce jejich stíhání po mnoha letech zastavil. Nicméně i nyní budou prožívat se svým manželem, tátou jeho další nekončící soudní procesy.
Říkáte, že jste IAV zakládala s tím, že jste nechtěla, aby to, co potkalo vás, nepotkávalo další nevinné. Co jste pro to v IAV dělali?
Sváděli jsme nerovný boj se strukturami státu, které to nechtěly slyšet, že systém umožňuje stíhat nevinné. Po analýzách, které jsme si provedli, jsme v roce 2018 žádali premiéra Andreje Babiše o nápravu. »Hlas lidu volající po spravedlnosti a právu,« popsal v jednoduché podobě body, co požadujeme a navrhujeme napravit. V té době nám pan premiér odpověděl písemně v podstatě, že není co napravovat, že je vše v pořádku. Dopisy jak senátorům, tak poslancům byly rovněž bez odezvy a nebyla přijata žádná opatření.
Chcete říct, že za pět let vaší činnosti nikdo nereagoval na požadavky, připomínky občanské veřejnosti, kterou jako spolek částečně zastupujete?
Tak zjednodušeně se to nedá sdělit. V roce 2020 jsme měli v parlamentu společně s panem poslancem Jiřím Kobzou seminář o vymahatelnosti práva a spravedlnosti, zda jsme ještě právní stát. Přednášelo 19 přednášejících, ať již představitelů spolků, které se touto problematikou zabývají, tak advokáti, odborníci z akademické sféry. Poslanci o seminář zájem neměli, premiér Babiš a ministryně spravedlnosti Benešová se omluvili, že mají hodně práce. Přitom na semináři se prezentovalo s důkazy selhávání státu v tom nejdůležitějším, což je právo a spravedlnost pro všechny občany. Ani následně, kdy jsme žádali ministryni Benešovou o schůzku, nám nebylo vyhověno a paní ministryně nás se závěry »semináře« nepřijala.
Tak to vypadá, že je tedy vše v pořádku a nezákonné trestní stíhání se stává jen výjimečně. Postihlo to například vás, ale není to větší celospolečenský problém. Nebo se v něčem pletu?
Postihlo to mě a desítky tisíc občanů této země. Je to fatální systémové selhání, za které nikdo nenese odpovědnost. Jak si vysvětlíte stanovisko Andreje Babiše, když ještě ve funkci premiéra veřejně sdělil, že se dá trestní stíhání u nás v České republice objednat! Jak si vysvětlíte, když v té době ministryně spravedlnosti Marie Benešová potvrdí, že se dá trestní stíhání u nás objednat. To je přece strašné stanovisko dvou nejvyšších politiků, kteří nesou plnou odpovědnost za tento stav. To sdělí premiér a ministryně spravedlnosti. Mohou vás na objednávku zavřít! To je přece pro občany přímo úděsná zpráva. A když na konkrétní věci začnete jako občanská veřejnost upozorňovat, tak se dozvíte od premiéra, že není co napravovat, že je vše v pořádku a ministryně spravedlnosti odmítá cokoliv řešit.
V kontextu výše uvedeného. Jak dopadne trestní stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Je to vykonstruovaná kauza, jak tvrdí Andrej Babiš?
Navenek se to tak může jevit jako vykonstruované, protože šetření takové prkotiny trvá příliš dlouho. Nicméně IAV zná informace pouze z médií. Neznáme spis, nepřijali jsme za Andreje Babiše společenskou záruku, takže ani informace ze spisu nemůžeme mít. V této fázi je úplně jedno, zda je to vykonstruované, nebo není. Nyní upřímně přeji expremiérovi Babišovi, aby si prošel peklem soudních procesů. Pokud je skutečně nevinný, tak je to peklo tisícinásobné.
Říkala jste, že jste IAV zakládala proto, aby se to, co se stalo vám, nestávalo dalším občanům. A nyní panu Babišovi přejete, aby si tím peklem prošel. Neprotiřečíte si?
Podívejte, že to přeji panu Babišovi, to si rozhodně neprotiřečím. Pan Babiš jako premiér, dříve jako vicepremiér byl ve vládě téměř dvě funkční období. Přestože byl občanskou veřejností podrobně o stavu justice informován, neudělal pro nápravu vůbec nic. A teď, když se to stalo jemu, tak »fňuká« jako malý fracek. Takže ještě jednou. Přeji mu z celého srdce, ať jeho soudní proces trvá sedm–osm let, (dle ministerstva spravedlnosti je to prý normální lhůta). Ať stojí před soudem jako »zvlášť závažný zločinec« a ať mu soudce v průběhu výslechu několikrát připomene, ať si uvědomí, že může skončit ve vězení. Ať mu odmítnout výslech jeho svědků, ať odmítnou jeho důkazy. Ať ho nepravomocně odsoudí třeba na 8,5 roků. Ať pak čeká na odvolací soud třeba dva roky.
* Možná, že odvolací soud ho zprostí viny a osvobodí. On se na chvíli nadechne, ale ne na dlouho, protože ke konci dvouměsíční lhůty se dovolá nejvyšší státní zástupce k Nejvyššímu soudu. Nejvyšší státní zástupce to dělá sice jen asi ve 3 % případů (v mé kauze to udělal). No a možná, že do roka, nebo dříve, Nejvyšší soud dovolání zamítne, pak je pan Babiš definitivně zproštěn. Anebo také dovolání nezamítne a přijme. Kauza pana Babiše se bude vracet k prvoinstančnímu soudu. A celé kolo začíná běžet znovu.
* Možná, že odvolací soud ho viny nezprostí a potvrdí, zvýší, nebo sníží trest vydaný soudem prvoinstančním. Třeba vydá rozsudek 7 let ve vězení s ostrahou. To je již pravomocný rozsudek, pro pana Babiše to znamená, že nastoupí výkon trestu do vězení – třeba do týdne po vydání rozsudku. Jeho právníci se budou dovolávat k Nejvyššímu soudu. A Nejvyšší soud možná do roka dovolání projedná (pan Babiš je stále ve vězení). Možná, že NS zruší rozsudky, možná že na chvíli pustí vězně z vězení. Čeká se znovu na prvoinstanční soud a martyrium začíná znovu.
* Tento soud ho možná zprostí viny, státní zástupce se odvolá a kauza poputuje k odvolacímu soudu. Bude to trvat měsíce, rok? Pan Babiš bude opět čekat, zda ho odvolací soud zprostí, nebo naopak – pošle do vězení pravomocným rozsudkem.
Nezbývá než popřát panu Babišovi pevné zdraví, dobrou náladu a sílu se s tím molochem poprat. Pevně věřím, že když si tím projde se vším všudy a vrátí se do politiky, tak určitě již nebude občanské veřejnosti sdělovat – třeba z funkce premiéra nebo prezidenta, že je u nás s vymahatelností práva a spravedlnosti vše v pořádku. Ale je také možné, že toto peklo zdravotně neunese, jako řada takto stíhaných, kteří skončili na psychiatrii, nebo ještě hůř a nejsou již mezi námi.
To jsou tvrdá slova. Můžete nám sdělit něco pozitivního?
Určitě mohu. Záleží na zákonodárcích, na odborné a morální kvalitě lidí, kteří jsou nejen na policii, státním zastupitelství, ale také v justici, aby došlo k nápravě systému. Jsme zemí, kde je v EU největší počet »zločinců« vězňů na počet obyvatel. Jsem přesvědčena, že tomu tak není. Jen systém dovoluje stíhat na objednávku a následně se nikomu nic nestane. Naopak policista a státní zástupce jsou povýšeni, soudce za chybné závěry rovněž soudí dále. To peklo nezákonného stíhání si musí každý z nich zažít na vlastní kůži, aby byl ochoten se zasadit o změnu systému?
Lhostejnost občanů k tomuto tématu mě zaráží, nicméně oni si myslí, že jim se to stát nemůže. Ujišťuji vás všechny, každému z vás se to může stát, teď hned, zítra ráno, za týden.
A to pozitivní? Doporučuji k četbě knihu Solární baroni III. – Vrazi v taláru.
(za)
10 komentáře
Soubor náhod zvaný Čapí hnízdo
Musíme se opravdu, ale opravdu těšit na soud. Bude to totiž lekce z kapitalistického podnikání, osobních žáští, politického šejdíření i posluhování nezávislé policie a zastupitelství nejrůznějším zájmům.
Občan se o celé věci dozvídal se zpožděním. ČH bylo postaveno a pět let fungovalo. To je požadavek EU, aby třeba cyklostezka byla tak dlouho sjízdná.
Stavba byla dokončena v roce 2010, tedy před tím, než Babiš vstoupil prostřednictvím Hnutí ANO 2011 do politiky.
V kapitalismu se firmy zakládají, spojují, štěpí, prodávají, kupují, prodávají i násilně nabývají, ničí i vylupují. To vše se děje pod ochranou právníků, kteří obhájí, co a jak je zapotřebí.
Zajímavý je příklad likvidace automobilky Saab. Tu koupila společnost General Motors, aby získala patentová práva, která Saab držel a vůz, který by konkurovaly Mercedesu a BMV.
To se nezdařilo, protože Saab ztratil pověst švédské kvality a nakonec byl prodán, jenže bez patentů. O jeho vzkříšení se snažili Holanďani a Číňani, jenže zbyl jim jen pokus přejít na elektrické auto.
Pokud jde o ČH, z Agrofertu byla odtržena skupina, která byla dostatečně malá, aby mohla žádat o unijní dotace. Pokud je na národní úrovni zjištěno, že žádost splňuje podmínky, je doporučena a předána do EU.
To se stalo a dotace ve výši 50 milionů byla pro projekt ČH přiznána. Pro miliardáře to jsou drobné. Je 1/5 parkůrového koně, kterého koupil nebožtík Kellner dceři Anně.
Soud se s pravděpodobností hraničící s jistotou vyhne otázce, jak probíhalo schvalování žádosti, kterou podepsali hejtmani Bendl a Rath. To by znamenalo šťourat v tehdejších zákonech týkajících se anonymních akcií na doručitele.
Zde se věnujme tomu, co se odehrálo na politické scéně. Babišovo hnutí uspělo ve volbách v roce 2013 a vytvořilo koalici s ČSSD a KDU-ČSL.
Volební preference ČSSD začaly postupně klesat. Preference před volbami 2015 nepochybně způsobily, že Sobotka začal panikařit.
Místo, aby se věnoval programu své strany, pokusil se zbavit Babiše.
To se povedlo jen částečně, Babiš odmítl odstoupit s tím, že na ministerském postu nelpí a přijme, když ho president odvolá.
Pokud se v politice dějí náhody, tak mezi prvenství nepochybně patří (původně) anonymnímu udání. Jakýsi Tomáš Kapler se posléze odtajnil sdělením: „Trestní oznámení jsem podával v září 2015 na základě článků o této kauze v médiích Svobodné fórum a Euro.“
Jeho udání nechtěně upozornilo na to, že policie ani zastupitelství nesleduje stopy možných trestných činů v mediích.
Pozoruhodné je i to, že media věděla a neoznámila.
Těsně před volbami v roce 2017 byli Babiš s Faltýnkem vydáni světské moci.
Protože byli opět zvoleni, získali imunitu a teprve v lednu 2018 byli vydáni podruhé.
Pak se nedohodl zástupce Šaroch s nejvyšším státním zástupcem Yemanem a obžalobu nepodal.
Zeman ovšem nařídíl „došetření“. Mezi tím se stalo, že podezření bylo sejmuto ze všech původně obviněných kromě Babiše, Faltýnka a jedné administrativní pracovnice.
Těsně před volbami 2021 policie požádala o vydání Babiše a Faltynka světské moci. Šlo o zjevný a současně trapný pokus o ovlivnění výsledku voleb.
Současní příslušníci jistě nejsou tak blbí jako jejich předchůdci v SNB a tak dobře věděli, že žádost nedává smysl, protože jmenovaní by ztratili imunitu kdyby volby nevyhráli, kdežto při jejich znovuzvolení by se musela taškařice na téma spravedlnost opakovat.
Do hry ještě vstoupil ze Švýcarska dovezený Babišův syn, který svého papá počastoval nadávkami u příležitosti předvolebního mítinku.
Náhodou tam byla kamera a režisér a tak se občané dozvěděli jaká svině ten Babiš, zámecký pán z Francie, vlastně je.
Vše se semlelo čistou náhodou.
Spíš ze setrvačnosti než kvůli trestu, byl Babiš zbaven 3.3. 2022 imunity potřetí.
Původní snaha srazit jednou ranou obě hlavy ANO 2011 a s nimi i celou škůdcovu rodinu se stal tak absurdní, že z kola obviněných šel ven ven i Faltýnek.
Pilná práce policie prý zaplnila 36000 stránek. Bretschneiderovi stačily dvě manžety.
PS Je velmi pravděpodobné, že dotace z EU stejně skončila u malých podniků, které se podílely na stavbě ČH. 50 mega bylo během času dobrovolně vráceno, takže žádná škoda nevznikla, tedy kromě nákladného vyšetřování.
Za komunismu, byly samozřejmě hospodářské delikty ! Kradlo se ve velkém, protože nikomu nic nepatřilo a zároven’ to bylo všech ! Takže to nebyla krádež, jen přemístění něčeho, co nikdo neuměl spravovat řádně, do soukromých rukou a tady to vzkvétalo. Jenže, stát nedostával daně z těchto produktů hospodářské sféry a to pak chybělo na účtech MF – Ministerstva Financí a to se logicky zlobilo ! Stát žije z daní, to jsou jeho peníze. Tak to chodí v normálním státě. Stát samozřejmě může mít hodně státních firem a vytvářet zisk a tím i finančně podpořit matku – stát ! Jenže stát je MOLOCH ! Jsem pár měsíců v penzi a tak se bavím sledováním TV a PC ! Vladimír Kusyn – Ostrava !!!
Jo “kapouni” právní stát a demoška…
Já vám nevím….
Co je nám do nějakého Babiše nebo Ovara? Ti si jistě pomůžou sami.
BOLSEVIKU BURES
Jak ted cerstve nejaky kluk tocil s Babisem Tik Tok a rekl “Cau lidi, podivejte koho tady mam. Velkeho zlodeje!”, ten cumel… A kdysi ve videu skauti “Pane Babis, pojdte k nam. Usmev – a vsichni zakriceli … STB!”. A to komunisticko agentske hovado se ani nestydi a porad mele propagangu.
BOLSEVICI GRATULUJI KREMLU
Putinovým cílem velkých vojenských výdajů Ruska bylo maximalizovat korupční příjmy jeho a jeho přátel. Uspěli a nyní vidíme důsledky jejich výjimečného osobního úspěchu. Rusko nemá funkční armádu. Skvělý! Děkuji vám, Putine, za vaši velkou korupci!
Putinův přítel Sergej Čemezov z KGB v Drážďanech úspěšně zničil ruský zbrojní průmysl (děkujeme!).
Z vysoce postaveného generála KGB se za Putinova předsednictví stal ředitelem státního Rostecu, největšího technologického a obranného konglomerátu v Rusku.
Příbuzní Čemezova nashromáždili kótovaná aktiva v hodnotě nejméně 400 milionů dolarů.
Mezi tato aktiva patří 85metrová jachta, formálně vlastněná 34letou Chemezovovou nevlastní dcerou prostřednictvím společnosti z Britských Panenských ostrovů.
Jiné offshore společnosti na jméno jeho nevlastní dcery vypisovaly aktiva v desítkách milionů dolarů.
Chemezovovi příbuzní byli také spojeni s realitním byznysem v Irsku a hotelem v Chorvatsku, který byl dříve spojen se zakladatelem časopisu Penthouse Magazine.
Normální kapitalismus. Za nás by se to stát nemohlo.
To nemohlo, vy jste celý stát lidem ukradli a přivedli ho ke krachu. Pak celý stát nevydělal tolik deviz, aby se kupovali celoročně rajčata a banány. Stát byl tak chudý, že si komunisti nakradli maximálně na vily a auta, více to rozkrást nešlo, už nebylo co krást. Pokud by se k moci opět dostali komunisti, tak by ho rozkradli do mrtě, vždyť komunisti podporovali komunistu Babiše, Zemana a spol.
My jsme stát lidem vrátili.
A takový to byl “krach”, že jsme koncem 80. let masivně investovali do bytové výstavby, do budování řady jaderných i vodních elektráren, do vývoje Favorita a výstavby nové továrny pro něj… , to vše při nízkých daních a minimální zadluženosti.
Za devizy jsme dováželi převážně pokročilé investiční celky, ne spotřební zboží, které bylo navíc nahraditelné z tuzemských zdrojů.
To vše v podmínkách studené války a ekonomické blokády. Tomu bych říkal zodpovědné hospodaření, ne rozkrádání.
A že bylo co rozkrádat, o tom svědčí následná rozprivatizace. To byla krádež tisíciletí, kterou bude nutné napravit.
Tohle je naprosto k smíchu. Žádný stát jste lidem nevrátili, naopak jste lidi okradli, vše jste jim ukradli a měnou jste to dorazili, ožebračili jste “obyčejné” lidi, už si vyndejte hlavu ze zadku, lidi vás nechtějí protože jste zloději a lžete. Bytová výstavba a vůbec bytový fond byl v takové kvalitě, že se z toho ještě dodnes nemůžeme vzpamatovat. Byty nebyly, čekalo se na ně roky, ve větším městě i 8-1O let. Spotřební zboží bylo mizerné, bylo ho málo a bylo příšerně drahé, taková TV stála v roce 1985 asi 15500 Kč, při platu cca 2200. Škoda 120 byla vývojem někde z roku 1950 a byl to neskutečný a drahý křáp. Daně jsem měl velké a v poměru k platu bylo drahé i jídlo, na to se stály fronty, zelenina nebyla po celý rok, o kvalitním masu sis mohl nechat zdát. Žádnou privatizaci není potřeba napravovat, už jste si nakradli a fabriky jste přivedli ke krachu. Jestli chceš nějský majetek, tak si na něj vydělej, ale to vy komunisti neumíte, vy umíte krást, zavírat a vraždit.
Komentáře jsou uzavřeny.