Ivan Noveský: Emisní povolenky jsou jedno z největších zel Green Dealu

od redakce

Rozhovor týdeníku NAŠE PRAVDA s energetickým expertem Ing. Ivanem Noveským

*Energetika je stále ožehavý problém, dokonce i když vláda slibovala zlevnění energií a stabilizaci situace, opak je pravdou. Médii například proběhly zprávy, že majitel Severočeské energetické společnosti Sev.en Pavel Tykač zavře své uhelné elektrárny již dříve než za rok. Je na to česká energetická síť připravená? Proč se do této problematické situace vůbec dostáváme?

Problém uzavírání uhelných dolů a následně i uhelných elektráren je ten, že Evropská unie systémem povolenek CO2 zdražuje natolik výrobu elektřiny a tepla z uhlí, že je vlastníci z ekonomických důvodů odstavují. Povolenky CO2 jsou jednou z největších hloupostí, které Evropská unie vymyslela.

*STAČILO! bylo také jednou z mála stran, která v kampani do EP prosazovala naprosté zrušení povolenek.

Pochopitelně a zcela správně. Povolenky jsou nesmysl. To je v podstatě jen spekulativní nástroj, další daň. O nic jiného nejde. Proto nebyly povolenky stanoveny za skutečně škodlivé emise, to znamená za emise síry, popílku, apod. Tedy emise, které skutečně člověku a přírodě škodí a které se dají hlavně perfektně změřit, a následně pak lze pokutovat ty skutečné znečišťovatele ovzduší. Ale pokutovat emise CO2, které potřebujeme, aby svět fungoval, to je nesmysl. Dnes je ve vzduchu cca 0,04 % CO2. Pokud by se ekoteroristům opravdu podařilo snížit celosvětově jeho obsah v ovzduší pod 0,02 %, znamenalo by to konec vegetace, a tedy i lidstva. Naštěstí masivně doplňují celosvětově obsah CO2 v ovzduší Čína, Indie a další státy, které se chovají ekologicky a ekonomicky.

Povolenky CO2 v Evropě jsou v podstatě pouze nesmyslný spekulativní nástroj, který jen zdražuje elektřinu, likviduje energetiku, průmysl, zemědělství, prostě celou ekonomiku a konkurenceschopnost Evropy.

Někteří čeští politici se domnívají, že když majitelé českých uhelných elektráren odstaví kvůli nesmyslným povolenkám CO2 uhelné elektrárny, že se chybějící elektřina prostě odněkud doveze. A to je teprve nesmysl! S touto myšlenkou přišli původně Piráti, protože oni samozřejmě fyzikální zákony a vůbec zákony moc neznají, nebo je příliš nezajímají. Proto v klidu říkali, že to není problém, protože v Bruselu elektřina je, a asi si mysleli, že když je v Bruselu v zásuvce »zadarmo«, tak ji napustí do kufříku a přivezou si ji domů. A totéž si nejspíše myslí česká vláda, když prohlašuje, že se elektřina odněkud přiveze.

Jenže problém je v tom, že Česká republika je obklopena importéry elektřiny. Polsko elektřinu dováží, Německo je velký importér, i když léta bylo exportérem, než si odstavilo jaderné elektrárny (JE). Rakousko je také importér. My jsme naštěstí zatím stále exportér. Ale pokud si odstavíme uhelné elektrárny, jsme nahraní. Vytvoříme si tu blackout, tedy velký výpadek. Někdy mám dojem, že blackout je vlastně cílem Green Dealu, tedy spíše Black Dealu. V praxi to znamená, že dnes pouze jeden jediný z našich sousedů je malým exportérem elektřiny. Je to Slovensko, které vloni zprovoznilo další blok v JE Mochovce a které vyváží zhruba čtvrtinu toho, co exportujeme my, do Maďarska, které je velkým importérem elektřiny.

*Myslíte, že tedy naše vláda nereaguje správně? Copak nejsou připravené postupy, technologie, které by měly nedostatek energie vyřešit?

Naše vláda v reakci na všechny tyto problémy jen říká, že se něco vymyslí, že se to časem nějak srovná. Jenže my musíme svítit dnes, musí fungovat průmysl, elektřina musí být v síti neustále. Elektřina a energie, to je v podstatě krev organismu zvaného stát a jeho průmysl. A jak víme, bez krve organismus nefunguje.

Někteří poslanci a politici mají sice velké a krásné vize, jako je například jaderná fúze, ale o tom se mluví už 60 let a stále se nic nerealizuje. Nemůžeme spoléhat na to, že se někdy v budoucnu něco průlomového vymyslí. Tak to v energetice nejde. Energetika není jako otevřít si někde butik, prodávat a zítra to zase zavřít. Energetika, to jsou investice na dlouhou dobu, dlouhá desetiletí. To není legrace.

Sami to vidíme například v jádře. Než se jen povolí dostavba nebo výstavba nové JE či jen dalšího bloku JE, tak to trvá desítky let a bude trvat dalších mnoho let.

*A není to tím, že je do tohoto procesu silně zatahována politika a bezpečnost?

To také, ale vedle toho stojí bohužel fakt, že také mnohým zainteresovaným záleží na tom, co se z toho projektu podaří odklonit… A to je doslova »jádro pudla«.

Navíc nyní bruselská notifikace na další blok v JE Dukovany je něco šíleného. Ta notifikace je úplně nesmyslná jak z hlediska ekonomického, tak z hlediska provozního. Jaderný zdroj musí být vždy v základě energetického mixu. Ne, že JE bude doplňovat alternativní zdroje, jak si to vymysleli v té notifikaci. JE musí běžet ve stálém režimu a nemůže se zapínat a vypínat podle toho, jestli svítí slunce a soláry generují elektřinu nebo ne, nebo jestli fouká vítr na větráky nebo ne. To bychom mohli také skončit jako v Černobylu.

Ostatně mělo by pro nás být vážným varováním, že když v roce 2000, na základě »moudrého«, pouze politického, rozhodnutí začali v JE Temelín namísto bezpečných ruských palivových článků od společnosti Tvel používat americké palivové články od společnosti Westinghouse, které se deformovaly, nebyli jsme daleko od jaderné katastrofy. Podobný problém s palivovými články Westinghouse pak nastal o více než 11 let později na Ukrajině v jejich JE. Oni totiž politici mohou leccos nařídit, ale technologie a fyzikální zákony se jim odmítají podřídit.

Prostě řečeno, pokud si někdo myslí, že JE jsou pouze politická záležitost, tak je to buďto blázen, anebo zločinec. Jádro je opravdu čistě technická a fyzikální záležitost s během na velmi dlouhou dobu, a přes to nejede vlak.

*A co je pravdy na tom, že máme předkoupené ruské palivové tyče už jen na pár let a brzy nebudeme mít čím naše jaderné elektrárny rozjíždět?

Pokud vím, tak v roce 2022 u nás přistálo několik iljušinů plných palivových článků pro naše JE, se zásobou údajně na dva až tři roky. Takže je možné, že to příští rok již dojde, ale nemám přesná čísla. Bohužel již je uzavřena smlouva s Westinghousem.

*Ale vždyť jste před chvíli řekl, že to málem bouchlo, že jsme byli kousek od jaderné katastrofy!

No tak asi si ve vládě říkají, že podruhé se to nestane… Holt když se člověk neumí poučit ze svých chyb, tak je to velký problém. A já z toho mám celkem hrůzu, protože upřímně řečeno třeba ten Westinghouse, tam je problém i v tom, že je to firma, která už několikrát zkrachovala. To znamená, že můžeme ledacos objednat, ale také to nemusíme dostat. Což ale ve výsledku může být lepší, než dostat něco, co nakonec nebude fungovat a bude to hrozit jadernou katastrofou…

Já bych osobně šel jako technik spíše tou cestou nezkoušet tento hazard, kterému oni říkají experiment nebo politická jistota. Naštěstí, jak jsem nyní slyšel, Francouzi již s Rosatomem uzavřeli novou smlouvu, takže pokud objednáme palivové tyče například u Francouzů, tak vlastně dostaneme palivové tyče z Ruska a vše bude v pořádku. Až na to, že budou hodně předražené, protože i Francie si na prodeji něco přihodí. Ale Česko je s tím smířené, tak jako teď dostáváme plyn skrze Německo s velkou, přátelsky německou přirážkou, protože tak je to prostě politicky správně.

*Takže jsem pochopila, že ani jádro u nás není jisté. Pokud skutečně Tykač skončí, co bude potom?

Vláda zatím plánuje, že bude výrobu elektřiny v uhelných elektrárnách dotovat. Respektive si myslím, že to bude muset dotovat, protože si nemůže dovolit riskovat blackout. Navíc si myslím, že je k tomu i Němci přinutí, protože oni budou potřebovat tu naši elektřinu. Akorát, že to zase šíleně zdraží elektřinu pro Českou republiku a následně mnoho dalších věcí. A zbytečně! Úplně nesmyslně.

A nemohla, nebo neměla by se vláda snažit energii naopak zlevňovat?

Samozřejmě měla. Například pan premiér Petr Fiala sliboval, když vstupoval do vlády, že povolenek CO2, respektive toho povolenkového systému, nás úplně zbaví. Nic se nestalo. Když měla Česká republika předsednictví EU v roce 2022, tak to dokonce dopadlo tak, že ty povolenky CO2 rozšířili i na domácnosti, vozidla a další. Takže – nejen, že povolenky neodstranili, aby zlevnili energie pro všechny, ale ještě je rozšířili, aby mohli lidi více ožebračovat.

Prostě systém povolenek CO2 je zločinecký systém o ničem.

A myslíte, že když se nyní po volbách do EP promění skladba poslanců, že by se mohlo něco změnit, nebo alespoň lépe přenastavit? Nejen systém povolenek, ale celý Green Deal? Mnozí o tom mluví…

Víte, na to já nedokážu odpovědět, nejsem politik. Jisté je ale to, že na tyto penězovody kolem takzvaných povolenek CO2 je napojeno spousta lidí a spousta politiků, takže se obávám že – znáte to – kapři si rybník nevypustí. Je to obdobné jako s naším Senátem. Spousta lidí kandidovala s tím, že by se měl rozpustit, zrušit. A když byli zvoleni, tak najednou zjistili, že by se to rušit nemělo, že je důležitý.

Takže já se obávám, že podobné tu bude i u těch povolenek CO2, kdy někteří politici říkají, že ano – měly by se zrušit, ale zdaleka není jisté, zda se jim to podaří. Zda nebudou umlčeni, překřičeni, či sami nezmění pod tlakem názor. Je to podobné jako s celým Green Dealem. Stále častěji se ozývají hlasy rozumu a ekologie, že by se celý Green Deal měl buď přenastavit, nebo raději celý zrušit. Ale osobně si netroufám odhadnout, kdy a jak k tomu dojde a jestli Green Deal dříve Evropu a EU nezlikviduje.

Helena KOČOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.