Rozhovor NAŠÍ PRAVDY s Lucasem Benjaminem Reisingerem, členem strany Mladá levice působící v Rakousku
Můžeš naše čtenáře seznámit s tím, jak vznikla strana Mladá levice, a s jejími aktivitami? Připomínám, že tvoje matka je rodilá Češka z Prahy, kam často zajíždíš k dědečkovi.
Mladá levice (Junge Linke), to byli původně Mladí zelení. V roce 2010 založili studenti sympatizující s rakouskou stranou Zelených novou mládežnickou organizaci Mladí zelení. Kay Michael Dankl (od roku 2017 je v městské radě KPÖ Salzburg) a Tobias Schweiger (spolkový mluvčí Komunistické strany Rakouska – KPÖ od 2021) byli v té době spolkovými mluvčími organizace Mladí zelení. V roce 2017 se stala novou federální mluvčí Flora Petriková a došlo k výrazné změně. Zelení založili novou studentskou organizaci GRAS, což vedlo k rozdělení hnutí na Zelené studenty podporované Mladými zelenými, ale Federální strana Zelených dává podporu GRAS a vyzývá, aby i Zelení studenti okamžitě přešli do GRAS. Mluvčí Petriková také požaduje, aby spolková mluvčí Zelených rezignovala, Eva Glawischnigová naopak dává Mladým zeleným ultimátum. Rozdílnost v argumentaci a toto ultimátum bylo pro ně tak nepřekonatelné, že Mladí zelení 31. března 2017 zcela opustili Stranu zelených, respektive byli ze strany vyhozeni.
Mladí zelení byli poté svobodní a nezávislí a přáli si už v roce 2017 kandidovat ve volbách. Hodně o tom diskutovali a bylo rozhodnuto, že budou na kandidátce KPÖ, Petriková byla za federálním mluvčím KPÖ Mirkem Messnerem dvojkou na kandidátce… Bohužel volby nebyly tak úspěšné. V roce 2018 chtěli Mladí zelení založit novou mládežnickou organizaci a posunout se více doleva. Tak se již 8. června zrodila Junge Linke jako nezávislá mládežnická organizace s cílem být blízce spojena s KPÖ.
Ale potom následovaly dva roky, které velmi zabrzdily možnosti pracovat ve společnosti a působit politicky. Vy jste si přesto v období koronaviru dokázali poradit s omezeními a být mezi lidmi vidět…
V průběhu dvou let koronaviru rakouská vláda zcela zničila kvalitu školství, museli jsme sledovat, jak na péči o děti nejsou peníze, pro děti není zajištěno doučování, nemají žádnou podporu státu. Mluvilo se jen o tom, jak charita dává studentům levné školní pomůcky, protože jim je chudší rodiče nemohou koupit. Navedlo nás to k tomu, že jsme dětem představili Mladé levičáky, aby je zdarma učili. Protože i mimoškolní péče něco stojí, začali jsme ji dělat zdarma. Osobně jsem byl na zahájení kampaně Lernencafe s mottem: »Škola je rozbitá, pomůžeme«. Až do října 2020 jsme se mohli prezentovat v ulicích rozdáváním letáků, ale pak už jsme museli kvůli koronaviru přejít na online setkávání.
Jak známo, v roce 2021 jste přece otevřeli výuku na Katolické univerzitě v Linci a také v místním sídle KPÖ.
V naší počítačové kavárně jsme měli již přes 50 studentů. Tak vznikl úspěšný projekt pro mladou levici. V příštím roce chceme tuto síť solidarity dále rozšiřovat, oslovit více lidí a založit další výukové kavárny, kde se můžeme setkávat s mladými lidmi a mluvit o politice.
Jako mladí pomáháte především školákům a preferujete podporu vzdělávání. V čem teď vidíš hlavní problémy?
Je realitou, že školský systém v Rakousku je ve špatném stavu. O budoucnosti dětí stále rozhoduje to, z jaké rodiny pocházejí a kolik vydělávají rodiče. Stát a škola přitom nestíhají podporovat studenty na jejich studijní cestě tak, jak by to bylo potřeba. Každé třetí dítě potřebuje doučování, přitom mnozí si to nemohou dovolit.
Nechceme nechat sebe a naše školství dělit na bohaté a chudé, ale spíše vyrovnat školství na úroveň, která vede k vyšší úrovni vzdělávání všech studentů. Naše budoucnost nesmí záviset na peněženkách našich rodičů, učení by mělo být zábavné, a ne přinášet utrpení.
Osobně sleduji činnost KPÖ a vaší mladé generace v Horním Rakousku. Oceňuji četnost akcí, účast na nich i veřejnou prezentaci. Můžeš vyjmenovat hlavní metody vaší práce?
Abychom zajistili, že naše politické myšlenky budou vyslyšeny, komunikujeme navenek nejrůznějšími způsoby. Vystoupení na sociálních sítích, publikování v tisku, kampaně, akční dny, demonstrace atd. Zkoušíme cesty, jak přesvědčit mnoho mladých lidí, aby s námi pracovali pro svět bez nesnášenlivosti a nenávistných projevů. Organizujeme celostátní kampaně a akční dny a mluvíme s mnoha novými aktivisty a členy. Máme také kanál WhatsApp, používáme jej na Facebooku a Instagramu a provozujeme svoje webové stránky. Aby vše probíhalo hladce, máme tým, který se stará o realizaci nových úkolů a snaží se o dobré kontakty s médii.
My, Mladá levice, chceme silnou levici v populaci i v parlamentu. Účastníme se proto levicových voleb lokálně i celostátně. Děláme politická hodnocení, diskutujeme o šancích na úspěch a společně se všemi okresními skupinami Mladé levice rozhodujeme, zda a za jakých podmínek budeme kandidovat v nadcházejících volbách. Díky tomu se neustále učíme, můžeme dělat závěry ze zkušeností, které jsme získali, a poznat mnoho zajímavých lidí.
Ivan NADBEREŽNÝ