Zelená (nejen jarní) jistota

od redakce

Řeč bude o špenátu, oblíbené zelenině, která by se mohla částečně dostat do rubriky »jedna paní povídala« pokud bychom ji měli zavedenou. Obsahuje řadu člověku užitečných látek, jen od roku 1870 tradovaného železa »pomálu«, určitě ne více než jiná listová zelenina. Ani obří svaly obecně známé figurky Pepka námořníka po jeho konzumaci nikomu nenarostou. Nicméně jde o zeleninu velmi starou, známou již ve staré Persii, odkud se dostala do Španělska a odtud do celé Evropy.

Špenát obsahuje řadu užitečných látek, například beta karoten a lutein, tedy látky obecně prospěšné našim očím. Pomáhá předcházet, podobně jako i jiné potraviny obsahující beta karoten, degeneraci žluté skvrny oční sítnice (makulární degenerace) a vzniku šedého zákalu. Obsahuje velké množství vitaminu K, který se používá u léčby poruch krevní srážlivosti, obsahuje i sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, měď, zinek nebo mangan. Nechybí v něm vitamíny C, D, E a vitamíny ze skupiny B atd. Tak praví odborníci.

Špenát je oblíbená listová zelenina, která se používá téměř ve všech kuchyních, nejen těch našich. Při nákupu čerstvého špenátu vybírejte vždy jen sytě zbarvené lístky, podle zkušeností našich babiček a prababiček, by měl být špenát mladý, světlý a křehký. Špenát by se měl dostat ze zahrady přímo na talíř, respektive na pánev či do hrnce. Špenát netrapte dlouhou tepelnou úpravou. Stačí, když ho necháte lehce zavadnout. Mražený nemusíte rozmrazovat, stačí ho krátce podusit v trošce vody. Špenát může být výtečnou součástí polévek, nákypů, slaných koláčů, těstovin nebo štrúdlů i spousty jiných jídel. Jeho chuť výborně ladí s máslem, smetanou, sýry a slaninou. Olivový olej, česnek a čerstvě namletý pepř pak dodají špenátovým pokrmům ten správný akcent. Mladé čerstvé lístky se hodí i syrové na salát.

Jednoduše řečeno: špenát je nejen dobrý, ale i zdravý! Aniž bychom vám, vašim dětem či vnoučatům chtěli vnucovat špenát, věřte, stojí za labužnický »hřích«. Především ten čerstvý, jehož zelené listy (nažloutlé či zaschlé nechte zelináři) vám mohou přinést nejedno kulinářské potěšení. Špenát netrapte dlouhou tepelnou úpravou. Stačí, když ho necháte ve vroucí vodě krátce a lehce zavadnout. Tepelně upravený špenát se hodí do polévek, těstovin, na pizzu i koláče a jako příloha k masu. Výborný je také čerstvý, jako součást jarních salátů.

Zprvu vám nabídneme tři opravdové dobroty z čerstvého špenátu, který před tím, než ho budete zpracovávat, důkladně vyperte ve studené vodě, abyste ho zbavili zbytků zeminy. Používat na jaře v kuchyni zmrazený špenátový protlak považujte, spolu s námi, za zbytečnost. I když je dobrý! Je výborným řešením pro pozdější měsíce roku.

Zkuste špenátové karbanátky. Na dvě porce budete potřebovat 500 g čerstvého špenátu, čerstvé bylinky (ideální je tymián a nať petržele), dvě vejce, hrnek strouhaného sýra (stačí i nízkotučný eidam) a půl hrnku strouhanky. Na lžíci másla osmahněte jemně pokrájenou cibulku, dva stroužky nakrájeného česneku, přidejte čerstvé, ve vroucí vodě spařené špenátové listy, osolte a vše promíchejte. Za minutku pánev stáhněte z plotny, směs ponorným mixérem na několika místech stlačte. V běžném mixéru jen krátce špenát rozsekejte na menší kousky, aby z něj nebyla »kaše«. Přidejte pepř, čerstvé pokrájené bylinky, dvě vejce, strouhaný sýr a přisypte tolik strouhanky, aby vzniklo husté těsto, které se bude dobře tvarovat. Vytvořte malé placky, které znovu obalte ve strouhance, a osmažte je na rozpáleném oleji z obou stran, případně je upečte ve středně vyhřáté troubě.

Dušený čerstvý špenát je skvělou přílohou k pečeným masům. Zhruba 1000 g čerstvého špenátu spařte asi pět minut v mírně osolené vodě, pak ho nechejte okapat na sítu. Přebytečnou vodu »vytlačte«, po vychladnutí ho hrubě pokrájejte. Na rozpálenou pánev dejte dvě lžíce másla a dvě lžíce oleje a osmažte na ní jemně pokrájenou cibuli dozlatova, přidejte dva či tři stroužky pokrájeného česneku, chvilku poté i špenát. Duste pod pokličkou asi deset minut. Přidejte trochu (špetku) strouhaného muškátového oříšku, malou lžičku mletého bílého či zeleného pepře, lehce osolte, zalijte 200 ml smetany ke šlehání, promíchejte, zahřejte (nevařte), dejte na talíř k masu a posypte jemně nasekanými mandlemi. I jen s vařenými brambory, bez masa, pokapanými rozpuštěným máslem je to báječné! Ovšem s pečeným masem lepší!

Špenátové lasagne jsou opravdu dobré. Plátků lasagní se prodávají dva druhy. Jeden, který se musí před použitím uvařit, kupte si však ty, které se mohou rovnou použít. Změknou při zapékání. Zapékací misku vymažte máslem nebo olivovým olejem. Na dno dejte trochu bešamelové omáčky, aby těstovina lépe držela a lasagne nebyly zespodu tvrdé. Na bešamel narovnejte pláty lasagní, na ně dejte rajčatovou omáčku (použijte k její přípravě 250 g loupaných sterilovaných rajčat, lžíci másla, sůl, chilli, tymián a bazalku) a zase lasagne. Druhou vrstvu tvoří trocha bešamelové omáčky a na ni přijde v osolené vodě krátce povařený a okapaný špenát. Na ten položte třetí lasagne, ty opět potřete trochou bešamelu a posypte nahrubo nastrouhaným hrnkem sýra. Lasagne vložte do trouby předehřáté na 180 stupňů na 40 minut a uvidíte, jak si všichni pochutnají! Když na závěr přidáte ke každé porci špetku nastrouhaného muškátového oříšku (jen pro dospělé!) budou vám strávníci blahořečit.

Ale abychom neurazili mražený špenátový protlak, nabízíme vaší pozornosti zapečené špenátové palačinky. Špenátový protlak nechte povolit a prohřejte (!) na mírném ohni. Osolte, lehce opepřete čerstvě mletým pepřem, přidejte utřený česnek (podle chuti – někdo rád více, někdo méně česneku). Směs zahustěte jedním vejcem a nechte ji vychladnout. Připravte si palačinky z 500 ml mléka, hrnku hladké mouky, dvou vajec a špetky soli. V polovině mléka rozkvedlejte sůl a mouku, pak i vejce. Přilijte zbytek mléka, důkladně rozkvedlejte a na vymazané (jistěže rozpálené) pánvi smažte tenké palačinky.

Do zakysané smetany ochucené solí přidejte dvě lžíce mléka, špetku pepře a špetku strouhaného muškátového oříšku (ten nemusí být). Vychladlé palačinky naplňte špenátovou směsí, dejte je do lehce vymazané zapékací misky, zalijte smetanou a posypte hrnkem jemně nastrouhaného eidamu a pečte v předehřáté troubě na 180 °C asi 20 minut. Podávejte teplé, ale i studené jsou tyto palačinky báječné.

Čerstvý špenát se smetanou opravdu nemá chybu. Budete potřebovat zhruba 1000 g listového špenátu, jednu cibuli, 200 ml smetany na vaření, dva stroužky česneku, chilli, zeleninový vývar, tymián, sůl, čerstvě mletý černý pepř. Cibuli pokrájejte na kolečka a lehce ji osmažte. Přidejte jemně nakrájený česnek na plátky. Zalijte smetanou, krátce provařte a zalijte hrnkem vývaru. Přidejte tymián, pepř, sůl, chilli, prohřejte. Nevařte. Nakonec přidejte omytý a očištěný listový špenát, z nějž vyřežete tvrdé stonky, a nechte ho prohřát. Takto připravený špenát se hodí ke špízům, ke kuřecímu masu, ke steakům. Můžeme i podávat samostatně, například k vařeným bramborům či bramborovým knedlíkům. Báječnou chuť mu dodá několik lžic jemně nastrouhaných ořechů, kterými ho posypte. 

Listový špenát s rajčaty, je dobrý s těstovinami. K tomu třeba asi 600 g listového špenátu, 200 g masitých rajčat, tři stroužky česneku, dvě lžíce předem namočených rozinek, 30 g piniových semínek, dvě tři lžíce olivového oleje, čerstvě nastrouhaný muškátový oříšek, černý pepř, sůl. Špenát properte pod tekoucí vodou a odstraňte stonky. Nechte okapat. Rajčata nařízněte a spařte vroucí vodou. Pak je oloupejte a nakrájejte na kostičky. Česnek oloupejte a jemně nasekejte. Piniová semínka opražte na suché pánvi do zlatova. Špenát nechte krátce přejít ve vroucí osolené vodě, zchlaďte ledovou vodou a nechte okapat. Ve větší pánvi rozpalte olej, krátce v něm osmahněte česnek, přidejte špenát a kostky rajčat, promíchejte a prohřejte. Mírně osolte, opepřete, přidejte piniová semínka, rozinky a půl lžičky nastrouhaného muškátového oříšku. Výborné k plátkům z kuřecího masa s rýží.  

(jan)

FOTO – archiv

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.