Obdivuhodné jsou zkušenosti našich maminek a babiček. K osvěžení barvy koberce používaly roztok obyčejného octa s vodou, skvrnu od inkoustu (kdeže ty časy jsou, inkoust jen nemnozí dnes ke psaní používají) na koberci odstranily solným roztokem, do něhož přidaly šťávu z citronu. S mastnými skvrnami, čokoládou nebo rozlitým vínem »zatočily« obyčejným, leč silným roztokem soli ve vlažné vodě.
Ocet nechybí a nechyběl v žádné domácnosti. Je to nejen chuťově zajímavá perla kuchyně do salátů, omáček, k dochucení některých studených masných výrobků, ale i výtečný pomocník při úklidu v domácnosti. Octová voda například umí rozjasnit barvy na koberci, ale i na čalouněném nábytku, poradí si se skvrnami po malování bytu na parketách, PVC, dlažbě, dveřích i vypínačích. A zkusili jste očistit vanu teplým octem smíchaným s hrstí soli? Skvělé řešení, které naše babičky dobře znaly. Ostatně tak čistily i zašpiněné smaltované hrnce a kastroly. A navíc! Funguje to!
Také vás trápí vodní kámen? Pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, určitě víte, o čem je řeč. Kvalitu vody těžko ovlivníte. Ale jak na vodní kámen? My to víme! Ano, díky zkušenosti našich babiček. Díky nim například můžete snadno zbavit rychlovarnou konvici vodního kamene. K její běžné očistě stačí roztok octa a vody (1:1), kterým zalijete spirálu a necháte přejít var. Pokud vodní kámen okupuje vaší konvici v silné vrstvě, použijte ocet neředěný. Podle potřeby pokus o jeho odstranění opakujte. Opravdu staré konvice raději vyměňte za nové…
I když naše babičky většinou ještě neměly automatické pračky, věděly, jak s vodním kamenem na topných spirálách »vyběhnout«. Ten se totiž na nich usazoval i v čase, kdy praly v pračkách majících daleko k dnešní »moderně«. Jednou za měsíc do nich nalily láhev (1000 ml) octa, přidaly dva tři litry vody a nastavily praní na 90° C. Podobně můžete ošetřit i automatické pračky. Ověřili jsme, že na vodní kámen platí, když místo prášku (a také aviváže) nalijete ocet, nastavíte pračku na již zmíněných 90° C. Pokud máte pocit, že na topné spirále je kamene více, pokus opakujte. A poté preventivně přidávejte místo aviváže při praní hrnek octa, alespoň každé druhé praní. Nebojte se, prádlo octem cítit nebude, navíc – ocet má dezinfekční účinky.
Na trhu je dobrý výběr octů. Nejlevnější kvasný lihový, osmiprocentní, babičky používaly a používají dosud pro nakládání, zavařování i jako dochucovadlo do omáček, salátů. Podobně i ovocné octy, které babičky a maminky také znaly a znají. Jen jejich několik kapek změní chuť například rajčatových a některých zeleninových omáček. Skvěle dochucují také maso, pečeni a dušené pokrmy. Ocet je výbornou chuťovou přísadou, přičemž jeho vliv na chuť výsledného pokrmu je podceňován.
Jedlá soda, bílý jemný prášek, který se používá hlavně na pečení, má i mnoho jiných uplatnění. Před týdnem jsme jeho využití v domácnosti věnovali samostatný článek. Pomůže s úklidem, péči o vlasy, zuby, pleť až po zdraví. Tak třeba koupel ve vaně s horkou vodou, v niž čas od času, prý jen jednou za 14 dní, rozpustíte půl hrnku jedlé sody, což jsou asi dva stogramové sáčky, potěší. Neutralizuje kyselost, pohlcuje mastnotu i pot. Pokožka po takové koupeli bude jemná a hebká. A navíc, jak říkají babičky, uvolní ztuhlé svaly, zmírňuje bolesti a pocit »těžkých« nohou. Touto »babskou« radou doplňujeme informace z minulého týdne.
Babičky také, jak jinak, uklízely. Neměly k ruce moderní čisticí prostředky, protože neexistovaly. Ale proto, že si věděly (totiž maminky a babičky) rady prakticky se vším, vystačily si s octem, s citrony (pokud je měly), solí, olejem, černým čajem, cibulí, práškem do pečiva, moukou, rýží, mýdlem, jedlou sodou či sodou na praní, byl-li k ruce, pak i s včelím voskem.
Tak třeba v našich babských radách často zmiňovaný ocet – 1000 ml pořídíte i dnes za 15 korun či jen o pár korun dráže. »Modernu« na stejné či podobné (ano, octové) bázi pořídíte mnohem dráž, ani stokoruna vám nemusí stačit, a přitom funguje stejně či podobně jako běžný kvasný ocet. Sůl a ocet používaly maminky a babičky ve formě »kašičky« k čištění zažloutlých skvrn na umyvadle či ve vaně. Směs nanesly na skvrny a nechaly působit zhruba 10 minut. Poté vydrhnout a opláchnout. Podobně postupovaly i při čištění dlaždiček postříkaných tukem a jinými nečistotami kolem kamen a sporáku. Octová voda (10 dílů vody a jeden díl octa) odstraní podle zkušeností babiček, ale i našich, rezavé skvrny ze sanitární keramiky. Ocet je dobrý i k oživení barev koberců, potahů sedacích souprav, ale i pro mytí podlah, oken, dveří po malování, babičky to věděly. A vy, kteří nás čtete pravidelně, to už dávno víte také.
Prášek do pečiva a ocet spolehlivě odstraní zápach z odpadu umyvadla a vany. Dva sáčky nasypte do odpadu a zalijte horkou vodou s octem. Ano, bez obyčejného octa se ani v tomto případě neobejdete.
I se zašlým bílým prádlem si babičky dokázaly poradit bez moderní chemie. Bylo to sice zdlouhavé, ale v jejich době, především když žily na venkově, nebylo kam spěchat. Používaly skvělý bělicí roztok. Jemně pokrájely čtyři cibule, přidaly hrnek nastrouhaného jádrového mýdla, to vše smíchaly s 1000 ml octa a nakonec přidaly hrnek dřevěného popela. Vše důkladně prohřály v hrnci (nevařit!), daly do vaničky a namočily do roztoku prádlo. Klasická babská rada praví, že třeba prádlo nechat namočené až 12 hodin, občas je »prohodit«. Pak stačí vymáchat je a standardně vyprat. Prádlo bylo bílé. Rada bez záruky, to jsme opravdu nezkoušeli. Ale babičky byly moudré a zkušené, věříme jim!
Ke klasice patří praní froté prádla, ručníků pak především. Přes noc je namočte do horké octové vody. Na deset litrů vody použijte litr kvasného octa. Poté vyperte a budete překvapeni jeho hebkostí. Inu babičky…
(jan)