Tak jsme se zase ocitli v letním čase. Posunuli jsme »ručičky« svých hodin o hodinu dopředu, i když většina obyvatel naší vlasti by uvítala pravidelné změny zrušit. Zdálo se, že k tomu počátkem století dojde, ale nakonec vše zůstalo při starém, i když se ukázalo, že změnou času na podzim k významným úsporám energie nedochází.
Chápu původní záměr, jenž tu je od poloviny první světové války a jenž občas po jejím skončení se objevoval znovu, i když jen sporadicky. Tehdy byl nedostatek energií a ekonomika vyhrála nad »biologickými hodinami«. Stejné důvody vedly k zavedení dvou časů za druhé světové války a vlastně vzhledem k rostoucím potřebám energií v průběhu druhé poloviny 20. století. Ale to ve století dvacátém prvním je již za námi.
Ekonomické důvody tedy padly, ale co ty biologické? Náhlá změna vyvolává u mnohých z nás velké problémy. Dlouholeté problémy násilného zásahu do změny času, a tedy i pracovních a dalších povinností, jak ukázaly průzkumy, převažují. Mohu to osobně potvrdit. Některým z nás naruší spánkový rytmus, vyvolá psychické potíže, zvýší nehodovost na silnicích, počet úrazů na pracovištích a údajně, podle toho, co bylo zveřejněno po dlouhodobějším průzkumu v americkém časopise Open Heart, způsobuje růst počtu infarktů myokardu ve chvíli změny o 25 procent, a nepomůže, že změna byla provedena v nepracovní den. V té souvislosti připomínám názor spánkového odborníka, jenž byl zveřejněn na internetu: »Vzhledem k tomu, že je pro náš biologický rytmus rozhodujícím ukazatelem času úroveň osvětlení za soumraku a úsvitu, je nepravděpodobné, že se snadno přizpůsobíme náhlým a čistě ekonomicko-politickým časovým posunům.«
Před několika lety také v Evropské unii se zcela vážně začalo uvažovat o ukončení změn času na jaře a na podzim. Kvůli jednotnému přístupu a svázanosti ekonomik bylo nutné přijmout jednotné řešení. Jenže Unie nebyla schopna se dohodnout, zda tento jednotný čas má být ten »zimní«, anebo »letní«. Bylo to jistě ovlivněno i místem, kde ta či ona členská země se nacházela, na jihu či na severu, a tak nakonec vše zůstalo při starém. Nadále tedy biologické hledisko, zdraví lidí, bylo odsunuto na druhou kolej »někdy v budoucnosti«. Tak jako mnohé další problémy, které trápí Evropskou unii a jež není schopna zvládnout.
Ivana MISÁKOVÁ
12 komentáře
Posledních 22 let před důchodem jsem pracoval výhradně ve třísměnných nebo nepřetržitých provozech. Velice mi to vyhovovalo – vyhnul jsem se špičkám v dopravě i v obchodech na zahrádce byl klid a ne řvoucí sekačky, pily, rádia a podobné zhůvěřilosti. Změna času mi nijak nevadila a žádný negativní vliv na zdraví jsem nezaznamenal. A dnes, v důchodu, je mi to už úplně jedno. Víc než změna času vám škodí to, že se nad tím rozčilujete.
Soudružka tím chtěla naznačit, že to mělo být nařízeno, ale to už 30 let neplatí.
Asi tak třetina lidí v Česku má zaměstnání na směny ranní, odpolední, noční. To je přece změna času jako hrom. Týden ranní, týden odpolední a týden noční. Týká se to několika milionů lidí. Ve srovnání přechod zimní – letní čas je jednou za půl roku jedna hodina. Takže nepřehánějte vy jedni odpůrci letního času.
Soudruzi! Vy byste rádi řídili všechno, ekonomiku, politiku, Česko, Evropu i zeměkouli. Blouzníte o jakémsi socialismu, o kterém sami nevíte co to je! Ale nejste schopni si vydělat, ani na to, abyste mohli vydávat deník “Haló noviny”! Nahradíte ho týdeníkem. Zmizení tohoto humoristického plátku je jen dalším důkazem vaší totální neschopnosti a bídy, kterou byste chtěli šířit. Tak tedy soudruzi, vzhůru do zapomnění!
Navazuješ na sv.Václava, ten blb taky dával stejný text pod různé články. Inu to Ctrl x C a Ctrl x V mozkové závity příliš nezatíží …
Velký Max, my ti to opravdu věříme, že blba jen nepředstíráš. Co o tobě ještě napsat Velký Max? Snad ještě jenom to, že my ti to opravdu věříme, že blba jen nepředstíráš. Já vím že se opakuji, ale to je maximum co se k tobě dá sdělit Velký Max.
Ponechme stranou, že se Haló noviny v derniéře vydaly cestou pekaře Stanislava Pecky (+2009) ze Sobětuch na Chrudimsku. Paní Misákové musíme přiznat, že svoji stať napsala střízlivá, ovšem šéfová jihočeských komunistů Nohavová, musela být “na šrot” když svoji poznámku ke stíhání Babiše ukončila: “My komunisté ale budeme dělat vše pro to, aby v prezidentských volbách uspěl kandidát českých vlastenců Josef Skála.”…
Souhlasím. Husák byl pěkný parchant, že to v roce 1979 zase zavedl.
“féry léry”
Mě to tak nějak vůbec neva: Naopak a i je to i ekonomicky přínosné…
Mně to vyhovuje, nevadí, že jdu za tmy do práce, hlavně když je večer déle světlo, se mi hezky prodlouží den. Vy co dřepíte od 18.30 u Ulice a večery trávíte doma čuměním na telku, vám to může být jedno. Většina národa ale stejně dělá nepravidelně, tak ta hodina nehraje roli.
Těch parchantů byla a je plná Evropa.. A Brusel je stále proti zrušení. Taky parchant a hodně veliký.
A současná protektorátní vláda USA pucfleků to nezmění z “principu”,protože to tuším před dvěma lety zrušili v Rusku,a to je samozřejmě špatně.( Leda že by to servilnímu čecháčkovi nařídil páníček za oceánem! )
Komentáře jsou uzavřeny.