Zastánci energetické nebezpečnosti

od redakce

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa prohlásil, že elektrárny v České republice nejsou potřeba a dle jeho slov se ani nevyplatí. Prý si energii budeme dovážet. Jedná se o zajímavou logiku pana europoslance, který zjevně nehájí národní zájmy České republiky, a dokonce ani nedomýšlí rizika. Co ale čekat od člověka, který evidentně hájí cizí zájmy. Když se na problém podíváme optikou veřejné politiky a možných rizik, tak zjistíme, že každý stát se snaží vlastnit energetické zdroje, protože ty právě pohánějí současnou civilizaci. Jedná se o součást tzv. kritické infrastruktury, kterou musí mít v rukou vždy stát. Pokud by totiž stát neměl žádné elektrárny, jak tvrdí pan europoslanec, tak se dostaneme do víru rizik a tím největším rizikem je přímá závislost na jiných zemích nebo soukromých dodavatelích energie. Jaký je posléze dopad? Naprosto bezprecedentní a projeví se v nárůstu cen za energie. Tím pádem to celé odnese koncový uživatel, tedy běžný občan. Namísto toho, aby pirátský europoslanec bojoval za národní zájmy, tak hájí zájmy cizích mocností nebo energetických korporací. Jedná se o uvažování dravého kapitalismu, protože náš stát ve velké míře vyváží elektřinu do zahraničí. Z tohoto důvodu je nutné náš stát v tomto eliminovat a nasadit na náš trh výraznou deregulaci. Na celý problém se navíc nasadila zelená politika a vše se pečlivě zaobalilo, aby to vypadalo, že náš stát je vlastně velkým znečišťovatelem ovzduší, když elektřinu vyrábí primárně v uhelných elektrárnách.

Logika představitelů Pirátské strany je v tom, že bychom se měli stát přímo závislými na někom zvenčí. Nově si tedy jako heslo mohou dát: »Buďme otroky cizích zájmů! – Piráti«. Celé je to postavené na hlavu a ukazuje to na fakt, že buď to pan europoslanec nemá v hlavě srovnané, nebo co víc, je ve vleku silné lobby, která chce oslabit náš národní stát a jeho energetickou politiku. Co ale jiného čekat od Pirátů, když jsou jejich představitelé schopni bojovat proti Rusku a Číně (jmenovitě ministr zahraničí Jan Lipavský), dopředu vylučovat z výběrových řízení špičky v oblasti jaderných technologií, aby tomu všemu dali korunu s tím, že vlastně žádné elektrárny nepotřebujeme. Racionálně uvažující volič by si měl uvědomit, že jsou to právě tyto kroky, které zapříčiňují nárůst cen energií. K tomu si samozřejmě musíme přičíst nesmyslné obchodování s energiemi na burze kdesi v Evropě a máme zde vyslovené »obludárium«, které odnáší koncový uživatel.

Modelování rizik mnohým představitelům současné vládní koalice moc nejde, a proto jsou schopni vytvářet ideologická prohlášení, která nakonec poškodí všechny. Když se na závěr přeneseme do doby dávno minulé, někam před rok 1989, tak zjistíme, že za tehdejšího systému by takové věci nemohly nastat. Stát vlastnil všechnu kritickou infrastrukturu, která byla státem regulována. S energiemi se na žádné burze neobchodovalo a ceny energií byly přijatelné pro všechny. Po roce 1990 si tohle uvědomili různí »vykukové« v divoké privatizaci a proto se rychle snažili dostat ke kritické infrastruktuře, protože ta slouží úplně všem a platit za ni musí také všichni. Do budoucna je tedy nutné zestátnit energetický sektor a mít stabilní dodávky elektřiny bez jakékoliv závislosti na cizích zemích. Z tohoto důvodu se na Pirátskou stranu můžeme dívat jako na spolek zrádců, kterým nejde o blaho občanů, ale o blaho své a rovněž cizích zájmů.

Jan KLÁN, předseda OV KSČM Kutná Hora

Přečtěte si další články

8 komentáře

fronda 17/02/2022 - 23:52

Nebýt privatizačního puče, mohli jsme už dávno mít vybudovány jaderné elektrárny s minimálními emisemi skleníkových plynů. Tak jako Francie.
Stejně tak jsme mohli mít efektivní soběstačné zemědělství, nízké dluhy, daně a inflaci, více bytů, více dálnic včetně pražského okruhu, nějaké vysokorychlostní železnice… A hlavně, dostatek dětí, namísto masivního dovozu imigrantů.
Buržoazní režim orientoval celou dobu lidi na bezuzdý konzum a projedl tak budoucnost této země. O morální devastaci ani nemluvě, ta se projevila naplno teď během pandemie.

Carosone 17/02/2022 - 16:47

Další blábol Velkého Maxe! Čtete někdy po sobě ta vaše neskutečná moudra? Zřejmě se domníváte, že čtenáři Haló novin jsou stejně hloupí a nevzdělaní, jak vy jste chytrý.

Velký Max 17/02/2022 - 18:11

Jsem rád, že vás mé glosy viditelné itituji, nemůžu za to, že jste nepochopil o čem mluvím, nic si z toho nedělejte nevlenů Mensy ČR je řada., kašpáre…

Ivo Šálek 17/02/2022 - 13:47

Já si nemyslím, že by výroky Peksy byly dementní, hlavně v kontextu jeho celého rozhovoru. Je to názor, který zapadá do obecné diskuze o možném budoucím vývoji energetiky u nás a nesleduje pouze současnou oportunistickou vlnu orientace na předražené jádro. V rámci brainstormingu často padají názory napohled i fantaskní. Nikdo ani Peksa ale netvrdí, že jeho názor je jediný správný. To jen rudí noci se nás snaží přesvědčit, že bezvýhradná energetická orientace na východ je to pravé ořechové.

fronda 17/02/2022 - 23:45

Jádro je “předražené” jedině z důvodu omezujících opatření diktovaných Bruselem. Orientujme se na toho, kdo dá výhodnější nabídku. Byly to probruselské a proamerické strany, které to znemožnily. Jak v případě jaderné energetiky, tak třeba i vakcín.

vloch 17/02/2022 - 11:53

Ale jdi ty dětino z K. Hory někam. Energetická soustava v době když ji ovládali Tvoji soudruzi byla v rozkladu. Lze dohledat, kolikrát byly vyhlašovány energetické prázdniny. Lze dohledat, jak byly vyhlašovány energetické stupně. Když soudruzi v zájmu získat devizy prodávali el. energii do Rakouska, musely být VN linky z Ostravy od ostatních našich linek důsledně odděleny. Kvůli bordelu v naší síti. Našlo by se toho ještě dost. Tak už raději nekecej! Vykuku!

karel 40 17/02/2022 - 15:56

Píšete z hluboké neznalosti rozvodné sítě v Československu. Jaké linky VN.Odděleny můžete technicky popsat jak.? Linie VN.Běželi ze směru Severozápad směr Slovensko .To co tady píšete je absolutně nemožné.

Velký Max 17/02/2022 - 10:33

Na téma zcela dementních výroků Mikuláše Peksy o energetice začínáte v HaNo psát na pokračování, pomalu jako o Mariánském sloupu. Co tak trochu pragmatismu? Za Piráty byl byl do Evropského parlamentu zvolen v roce 2019, mandát mu skončí za dva roky, tak jako Konečné. Z hlediska teorie pravděpodobnost se v případě Peksy možnost obhájit mandát blíží k nule (jev téměř nemožný) u Konečné je pak již přímo nula. PS: Možnosti Pirátů ovlivňovat vnitropolitické dění postupně klesají, vlastní gól si dali naposledy na hejtmanství v Plzni. V říjnových komunálních volbách bude jejich propad zákonitě pokračovat, a to i z důvodů těžkého hledání koaličních partnerů.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.