Krize, zdražování, energie, chudoba. Ačkoliv jsou za dveřmi vánoce, mnoho lidí spíš než klid prožívá zděšení a strach. Do toho válka za dveřmi. Pocit zoufalství, nespravedlnosti a strachu často vyvolává vztek. A v této situaci, kdy i ekonomové čím dál častěji mluví o vleklé politické a ekonomické krizi, která se bude táhnout ještě minimálně dva roky, jsou již nyní očekávány bouřlivé reakce občanů.
V této bezprecedentní situaci místo aby se vláda snažila nastolit klid a co nejlepší podmínky pro svůj národ, haraší Fiala, Černochová a další zbraněmi. A pokud se člověk zaměří na signály, které svým chováním vysílají mezi řečí, vyplývá z toho, že neschopná vláda se stále více snaží ve svých krvechtivých plánech o válce a násilném nastolení pořádku opírat i o armádu.
V poslaneckých kuloárech se dokonce mluví o tichém vzniku vojenské junty. Na semináři uskutečněném v poslanecké sněmovně ústavní právník a člen výboru iniciativy Zachraňme náš stát Zdeněk Koudelka varoval právě před nebezpečnými tendencemi prorůstání politické a vojenské moci. Jak to podle něj probíhá? Například tím, že armáda sleduje informační weby a určuje, co je informace a co dezinformace. 25. února letošního roku sice vypla nežádané weby společnost Nic.cz, ale seznam těch webů dalo dohromady vojenské zpravodajství.
Dalším příkladem jsou výroky náčelníka generálního štábu Karla Řehka, který na shromáždění armádních špiček pronesl: »Dojde – li ke střetu mezi Ruskem a NATO, bude naše armáda jeho aktivním účastníkem od první minuty.« Z jaké moci, na základě jakého oprávnění může Řehka takto vůbec uvažovat? Podle naší ústavy může zapojení do války schválit jen prezident republiky v rámci svého práva zastupovat stát navenek, ale teprve poté, co parlament většinou poslanců a senátorů schválí vyhlášení válečného stavu. A to i v případě zapojeni NATO. Tyto kroky nic nesmí obejít.
Pozor, ale i na to Fialova vláda myslela. Připravuje ústavní zákon, který posiluje právo exekutivy vysílat armádu do zahraničí bez souhlasu parlamentu. Sice jen na dobu šedesáti dní, ale pokud už někam naše vojáky vyšleme, těžko je pak budeme po dvou měsících bojů bůh ví proti komu a v kohosi zájmu stahovat zpět a tvářit se, že my nic.
Jde to ale ještě dál. Signály, které podle svého rozluštil a vyslal do světa portál infokuryr.cz, doslova zahlcují sociální sítě. Portál tvrdí, že ukrajinští vojáci, kteří jsou již trénováni na našem území, což schválil parlament i senát, mohou být použiti i u nás. Samotný výcvik působí velmi podivně, z hlediska rozsahu ukrajinských ztrát na bojišti se jedná o zcela zanedbatelné množství mužů. Jaký výcvik jim může nabídnout torzo »české« armády, která má zkušenosti pouze ze zahraničních misí? Z vojenského hlediska to nedává příliš smysl.
Že demonstrace po novém roce budou, je zřejmé. Že vánoce doženou do chudoby větší množství lidí a tedy stoupne poměrně rychle počet nespokojených občanů, je také zřejmé. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si již na začátku podzimu nechal vypracovat studii, podle které více jak 70 procent policistů je loajálních ne vládě, ale naopak znepokojeným občanům. Sami mají rodiny, které musejí uživit. Dá se tedy předpokládat, že v případě demonstrací je oni rozhánět nebudou. Kdo tedy ochrání zadky na teplých vládních a poslaneckých židlích? Proto bude potřeba mít v zemi ozbrojené síly, které budou připraveny zasáhnout v případě selhání našich bezpečnostních složek. A jak se eventuálně tyto vojáci bůh ví z jakých ukrajinských končin a pluků budou k demonstrujícím chovat, když jsou většinou již dnes demonstrující označováni za »ruské šváby a dezoláty«? Asi jako v rukavičkách to nebude…
A i kdyby tento signál nebyl úplně správně pochopen, samotná přítomnost ukrajinských vojáků na našich cvičištích, kde mimochodem byli už dříve, než to bylo vlastně oficiálně schváleno, je v kontextu s proválečným smýšlením pětikoaličních politiků strach nahánějící. Plundrovat státní pokladnu a zatahovat naši republiku do mezinárodních konfliktů, to by jim šlo…
Co všechno se ale bude muset stát, aby byl zase mír a relativní bezpečí?
Helena KOČOVÁ