Také jste se podivili, nebo nepodivili, když jste četli titulek na nejčtenějším českém serveru Anatomie lži českého velvyslance v Číně. Hrozí mu odvolání? Hned jsem zbystřil a říkal si, co za tím je. Nakonec jsem nebyl až tak překvapen, ale podivil jsem se, jak sofistikovaně se vede informační válka proti Východu. V tomto případě Číně, která podle tohoto článku manipuluje a používá totalitní propagandu. Za další, co si to dovoluje prezident České republiky Miloš Zeman podpořit Olympijské hry v Pekingu? A ještě, co si to dovolil velvyslanec Vladimír Tomšík?
Nedalo mi to, a našel jsem článek od Víta Vojty na webových stránkách asiaskop.cz, který odhaluje samotnou manipulaci. Proto vám ji zde přináším. Tak jak to právě popsal Vít Vojta. Posuďte sami.
Cituji: »Bez ohledu na skutečnost, že rozhovor českého velvyslance, publikovaný v čínských médiích 26. prosince 2021, proběhl v anglickém jazyce, je finální čínský text významově jiný, než jak jej ve spolku Sinopsis přeložili. Doslova totiž klíčová pasáž zní: ‚Tomšík přímo říká, od českého prezidenta až po Český olympijský výbor a mne samotného, jako velvyslance v Číně, všichni velmi podporujeme pořádání ZOH v Pekingu.‘ Klíčový slovní obrat ‚všichni‘ zde významově představuje shrnutí demonstrativního výčtu prezidenta ČR, ČOV a velvyslance, nikoliv celé České republiky nebo Vlády ČR. Zavádějící přidání slova ‚všichni‘ na začátek věty (viz citace redaktorky Cirokové z překladu spolku Sinopsis) nemá v tomto případě žádnou jazykovou oporu!«
Obávám se, že tato manipulace není chybou začátečníka v čínském jazyce, ale chladným pragmatickým kalkulem, jak dostat pod mediální tlak jedny veřejné činitele a jak dehonestovat jiné. Český velvyslanec Tomšík nemůže komunikovat do médií, ministerstvo zahraničí nebude na víkend komunikovat do médií, a tak nejméně tři dny bude na jednom z nejčtenějších zpravodajských serverů viset zavádějící titulek, že český velvyslanec lhal.
Účelovost je naprosto zjevná, důvody rovněž. ZOH v Pekingu budou tak jako jindy svátkem a vyvrcholením sportovní připravenosti nejen jednotlivých sportovních disciplín, ale také jednotlivých států. Takto zpolitizovaná mediální kampaň do žádného, ani vrcholového sportu nepatří. Myslím si, že na těchto ZOH nebudou kolektivně okrádat o sportovní výkony, medaile, národní vlajku a hymnu třeba Ruskou federaci. My v Haló novinách vám budeme tento sportovní svátek servírovat, jak nejlépe to půjde. Sledujte naše nové webové stránky.
Roman BLAŠKO
6 komentáře
Velký Max – Mezinárodní olympijský výbor má 115 členů, zdaleka ne všechny země, které se účastní olympijského hnutí mají ve vrcholném orgánu svého zástupce. My jsme ho například do zvolení Jiřího Kejvala v roce 2018 neměli sedmnáct let. Posledním členem MOV za ČR byla Věra Čáslavská. I tak je ovšem počet hlasujících, kteří se při rozhodování o přidělení ZOH Pekingu zdrželi, poměrně vysoký.
Děkuji za informaci počet členů MOV jsem čerpal z wikiny a přehlédl, že existuje dle abecedy i jmenný seznam.
Směšné je už to, že Blaško uvede svůj článek nadpisem “Sport nechť je čistě sportem” a sám se v něm zabývá čistě nesportovní tématikou.
Tak to jo. “Demokrati” budou politikařit a my se budeme zabývat čistě sportem.
Ponechme stranou podle šéfredaktora Haló novin nesprávný překlad výroků českého velvyslance v Číně a podívejme se na problém z jiného úhlu pohledu. Kontroverznost pořádání ZOH v Pekingu má tři zásadní rozměry. 1.) Klimatický – V Pekingu je sněhová pokrývka dlouhodobě nižší než v Londýně(!) což při nutnosti zasněžování přináší gigantické náklady, které již dnes znamenají, že půjde o historicky nejdražší hry. Kdo logicky uvažuje ví, že analogickou blbostí je pořádání MS 2022 v kopané, které hostí Katar. 2) Hlasování o pořadatelství – O pořádání těchto her se původně ucházelo šest měst (Peking,Almata,Oslo,Lvov a Stockholm). Čtyři z nich kandidaturu stáhly z řady důvodů. Například referendum v Krakově dalo přednost vynaložení financí na výstavbu metra a před ZOH. Lvov vypadl z důsledku vnitropolitického vývoje na Ukrajině, zbývající nedostaly státní garance pro organizaci podniku tohoto druhu. Rozhodovalo se mezi Pekingem a Almatou..v Kazachstánu. Výsledek hlasování 44 : 40, při kterém se zdrželo hlasování 122(!) členů MOV není snad třeba komentovat… 3.) Politické aspekty – Při přidělení LOH Pekingu v roce 2008 se Čína zavázala k výraznému zlepšení dodržování lidských práv a svobod. Pokud se někdo domnívá, že během čtrnácti let se situace změnila postrádá smysl pro realitu.
20/02/2022
Komentáře jsou uzavřeny.