Relativita štěstí

od redakce

Řidiči jezdí se svými auty jako blázni, aby nakonec stejně někde zastavili. A tak je to i s životem. Honíme se za možným i nemožným, hodnoty nehodnoty. A pak přijde velké nic. Naše myšlenky, nápady, plány, vše zmizí. Z velkého projektu zbude jen velké prázdno.

Ano. Vzpomněl jsem si na Gauguinův obraz. Odkud přicházíme, co jsme a kam odcházíme.

Sedím před pražskými Arkádami a dívám se na děvče na elektrickém vozíku. Nemůže chodit. Ale jede, učí se jezdit, ovládat jej. Usmívá se. Je šťastná, jak jen může být člověk šťasten v této situaci. Mistr světa v čemkoli nemůže být šťastnější. Každý totiž máme svůj horizont štěstí, za který nemůžeme, a tak, co je pro někoho nic, pro druhého je obrovská výhra.

V Kostarice, kde jsem prožil nádherných třiadvacet let života, jsem se naučil rozpoznávat jeho jemné nuance. Ta země se mění před očima. Chvíli k lepšímu, chvíli k horšímu. Také záleží na okolnostech a místě, kde se nacházíme. Přítel politik mne požádal o sportovní projekt v jedné horské vesničce. Sport pro děti. Povedlo se. Ale proč o tom píši? Zavezl mne ke zchátralému domku, ze kterého vyběhla postarší paní s velkým počtem dětí a celá šťastná nás vítala. Děkovala panu poslanci, na což byl dost hrdý, a gratulovala k vítězství ve volbách. Říkám mu, za co mu děkuje. Vždyť žijí v obrovské bídě. Ale svou stranu přesto stále volí. Jen pokrčil rameny a dodal, že to není tak jednoduché. Jak málo stačí někdy ke štěstí. Někdy stačí maličkost, aby děcka byla šťastná. To je u nich alfa a omega.

Štěstí dítěte nebo »obyčejného« člověka, třeba v »komunismu«, se rovná štěstí dítěte a bohatého člověka v kapitalismu. Proč? Byly zde určité limity dané vývojem. Nebyla současná technika, a tak vrchol krásného pocitu bylo kamarádství, přátelství mezi dětmi, ale i dospělými, kteří nemohli překročit horizont své doby.

A tak krásný pazourek v dávnověku měl stejnou hodnotu jako fotbalový balon Adidas později, nebo X-Box v ještě pokročilejší době. Vše je totiž relativní. Kdyby dnešní člověk, pohlížející na děti z minulého století svrchu, žil ve starém Římě, přejímal by hodnoty Římanů. A tak by to jistě bylo i obráceně.

Postoje a názory mnohých v dnešní době, někdy až konsenzuální, na to vše, jak se žilo kdysi, jsou směšné. Vždyť ke štěstí stačí opravdu jen málo. Tedy stačilo. Čím víc člověk má, tím hůře se mu štěstí hledá. Ano, dnes je to již o něčem jiném. Větší výběr, větší nároky, menší spokojenost. A tak vím, že mi mé štěstí z dětství nikdo nemůže vzít, ani upřít. Protože jej nemůže ani pochopit. Já totiž vím, že štěstí, radost, humor, mají zcela stejnou hodnotu ve všech historických etapách lidského vývoje. Alespoň pro ty lidi, kteří si toho umí vážit a chápou jej. Ti druzí pak mají, bohužel, smůlu.

Jan HÁJEK

Přečtěte si další články

2 komentáře

Lubomír Šálek 18/07/2022 - 13:23

Máte pravdu soudruhu. Pro mě byly v životě dva veliké okamžiky štěstí, první, když bolševici v roce 89 šli konečně od válu a loni, když vypadli ze sněmovny a postupně vymírají. Pro zakomplexovaného nevzdělaného bolševika byl okamžik štěstí, když mohl někomu zarazit výjezd do zahraničí, zakázat umělecké dílo či nepovolit studium. Pro rusáckého soldáta je okamžik štěstí trefa do obchoďáku plného lidí. Pro soudružku Semelovou je okamžikem štěstí každoroční tryzna za Klému a pro soudruha Skálu a množství dalších soudruhů byl velký okamžik štěstí vítání bratrské pomoci v roce 68. Každý si to své štěstí užil.

Roman Nerad 16/07/2022 - 08:28

Jeden z mala normalnich komentaru/clanku. Pocitace (coz jsou i telefony) muzou byt dobry sluha, ale i zly pan. Zvlaste socialni site jsou pro rozvoj ditete nebezpecne, pokud jsou pouzivany v nadmerne mire.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.