Proč lidé v únoru šli za komunisty

od redakce

Sedmdesát čtyři let nás dělí od završení únorových událostí podpisem prezidenta Edvarda Beneše. Je to vlastně doba jednoho lidského života. Pamětníci už většinou nežijí a ti, co zbyli, patřili tehdy mezi žáky a studenty poválečných škol. Tehdy nešlo o puč vyvolaný komunisty, ale o záminku, která před blížícími se volbami měla přetočit směr našeho vývoje a Košickým vládním programem a následnými událostmi zasaženou pravici znovu dosadit do čela země. Proti vůli mas, proti zájmům tehdejších pracujících. Průzkumy totiž ukázaly, že volby by nedopadly podle očekávání antikomunistických sil a že by je čekala ještě větší prohra než v roce 1946. To se také potvrdilo při volbě vedení závodních rad, které většinou vyhráli komunisté, a proto dostali právo zastupovat své voliče na celostátním Sjezdu závodních rad. Ten se shodou okolností konal v době, kterou si pravicové strany zvolily ke svému útoku, a naprostou většinou delegátů se postavil za Klementa Gottwalda. Jeho výsledek bezesporu ovlivnil vývoj únorových dnů a napomohl rozhodování prezidenta. Jedna strana, tedy ta poražená, musela odejít. Protože tehdy šlo o další směrování naší země, lze jistě demisi pravicových ministrů a jejich snahu zbavit se svázanosti Národní fronty hodnotit jako pokus o puč. Ti, kteří si ho nepřáli, zůstali věrní svému podpisu po volbách v roce čtyřicet šest, a tedy i směrování vlády. Těch byla v únoru 1948 většina. Převzít vládní otěže se pravicovým ministrům proto nepodařilo. Ústava byla dodržena a jejich demise přijata.

Musím si položit otázku: Proč vlastně únor dopadl tak, jak dopadl? Způsobilo to několik faktorů. Byla tu zkušenost z předmnichovské republiky, kdy přes půl milionu nezaměstnaných nemohlo žít z malých podpor nebo dokonce nedostávalo žádné, a přitom rodiny akcionářů významných podniků žily v přepychu. Byla to doba, kdy více než padesátkrát se střílelo do stávkujících a demonstrujících a byli mrtví, dokonce nejen muži a ženy, ale také děti a nikdo za to většinou nebyl potrestán. Pak přišel Mnichov. Tady nás prodali naši tehdejší údajní spojenci a na šest let nás bez boje darovali německým nacistům. Nejvýznamnější silou protifašistického odboje proti okupantům byla komunistická strana. Komunistů při tom zahynulo na třicet tisíc, což bylo kolem poloviny jejich předválečného členstva. V době okupace se však komunisty stávali další bojovníci proti fašismu, ti, kteří si přáli, aby po osvobození se už k moci nedostala vláda panských koalic. Svůj význam jistě mělo také osvobození Rudou armádou, vojsky země, která se jediná postavila proti Mnichovu a která nesla největší tíži válečných útrap. Rudoarmějců na našem území, připomínám, padlo na sto čtyřicet tisíc.

Pak přišla doba poválečná. Komunisté se pustili do obnovy země pro všechny. Připomínám jejich »milion hodin republice«, prosazování sociálního zákonodárství, milionářskou daň a zemědělské zákony. To všechno lidé věděli, a proto se v době jimi nevyvolané krize postavili na jejich stranu. To pochopil ministr Jan Masaryk, generál Ludvík Svoboda, mnozí ze sociálních demokratů a dokonce i někteří představitelé dalších politických stran. Proto se odmítli účastnit puče, který měl změnit směřování naší vlasti. Proto také prezident republiky podepsal demisi ministrů, kteří odmítli svou demisí dál plnit program, jenž v roce 1946 podepsali, program Národní fronty. Proto v roce 1948 nakonec zvítězil lid na čele s komunisty.

Milan KRAJČA, místopředseda ÚV KSČM

Přečtěte si další články

32 komentáře

ne68 26/02/2022 - 09:40

Váš lživý článek, připravený na výročí únorového převratu je teď velmi aktuální. Váš rudý soukmenovec vyvolal ale v Evropě válku!!! Všiml jste si soudruhu?

fronda 26/02/2022 - 16:28

To jako Bush nebo Soros? To jsou vaši soukmenovci a už vůbec nejsou rudí. Spíš dohněda…

Vladimír Kusyn 26/02/2022 - 09:23

Padesátá léta, byla plná přehmatů a bojů mezi komunisty o politická a hospodářská postavení a získání moci a rozhodování o lidech, kteří o tom neměli ani zdání ! Ve vězení byl i doktor Gustav Husák, pozdější generální tajemník a pak president ! Byl to právník a tak věděl, co může očekávat a jeho předpoklad se vyplnil ! Dnes je KSČM na hranici volitelnosti a tu bude s obtížemi překonávat ! Pokud nebude v Parlamentu a Senátu, je to The End ! Já si to nepřeji, ale bude-li to volba lidu, nedá se nic dělat a ,,KOMUNA” se dostane na periférií , která už bude pro ni likvidační ! Stejně to bude se SocDem ! Nemáme co nabídnout, myslím něco důležitého ! Máme v republice 1.8 milionů důchodců a to jsou lidé s nízkými příjmy, tady počítám i sebe ! Mám penzi pár měsíců . Byl jsem zahraniční šéfmontér vzduchotechniky a klimatizace ! Takže jednání s investory, byla moje stálá práce a řízení stavby nebo někdy i více staveb souběžně, normální životní rituál ! Dnes po rozvodu bydlím v Ostravě-Vítkovicích ! Čest práci ! Kusyn Vladimír

fronda 26/02/2022 - 16:31

Pravičáci by vám nejspíš řekli “tak jste se měl o sebe postarat, nespoléhat na stát, brát třeba jako my 10 % z každé zakázky”. Nějak zapomínají, že penzijní systém je financován právě námi pracujícími.

petr 26/02/2022 - 05:34

.cz/chodnik-pred-sidlem-komunistu-zrudl-krvi-lide-pripominaji-vyroci-unoroveho-puce/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.lppartner&dop_ab_variant=null

fronda 26/02/2022 - 16:32

To okolo sídel konzervativních, liberálních i socdem stran by té krve muselo být po kolena.

stanley58 26/02/2022 - 02:06

frondo, takovych prihlouplych mladych (40 letych) fanatiku komuniste potrebuji vice, aby je lide uplne prestali volit. I tech vasich 3,6% v parlamentnich volbach bylo hodne. Za tri roky budete ve volbach do PS urcite pod 3%, nekde kolem 2,5. A verim, ze letos na podzim v komunalkach budete mit celostatne uz pod 3% a ve mestech nad 10 tis. obyvatelu nebudete mit jiz zadneho zastupitele. Od takovych lidi chceme mit uz navzdy pokoj.

fronda 26/02/2022 - 16:34

No, jak to ta K.O.nečná a Skála vedou, obávám se, abyste nakonec neměl pravdu. Nicméně platnost komunistických idejí se znovu a znovu potvrzována praxí.

fronda 25/02/2022 - 22:27

To je ve srovnání s minulými lety příjemná změna, že sám místopředseda připomíná výročí Vítězného února. A příčiny, které k němu vedly. Bídu a nespravedlnost první republiky. Střelbu do dělníků. Nástup fašismu (dnes obzvlášť aktuální téma). Mnichovskou zradu západních “spojenců”.Odboj a osvobození.

Ale co v současnosti? Oni se taky lídři komunistů tehdy jinak chovali, jinak vystupovali. Rudé právo mělo jinačí úroveň. V těchto dnech se místo jasných slov dožíváme lavírování, vyčkávání, vyhýbavých odpovědí, skoro plazení se před imperialisty. Taková debata kandidáta Skály na CNN Prima News, to bylo ostudné. Klasická filipovština. Ostatní sice blábolili nesmysly, ale jasně a srozumitelně. Takhle se renesance komunistického hnutí v této zemi těžko dočkáme.

fronda 26/02/2022 - 01:06

Jo a Konečná, to bylo přesně totéž. Komunisté jsou zváni i nadále do médií, ale i nadále šance zahazují.

Miroslav Rys 25/02/2022 - 22:01

Krajča, dnes jsi doufám oslavil puč, jenž vedl, psychopat, syfilitik, vrah a primitiv Klement Gottwald. Zakoval bych tě do želez a poslal rubat uran, rudý parazite. Vlastní rudou medicínu bys měl okusit.

fronda 25/02/2022 - 22:29

V článku i v komentářích je vysvětleno, že o puč se pokusila strana nacionálně socialistická, lidovecká a “demokratická”. Klement Gottwald vedl jeho potlačení. Pokud jsi to nepochopil, přečíst ještě párkrát, ono to dojde.

Venda 25/02/2022 - 21:05

Musíme stále dělat ze sebe lepší, než jsme byli? A byli jsme sakra dobří.
Ale několik poznámek mám.
Za první republiky, stejně jako i později, a snad i dnes, platily pro zákroky policie a četnictva jasné předpisy, např. o použití služební zbraně. Nelze tedy pochopitelně soudit ty, kdo svou zbraň podle předpisu použili. Proto nebyl v podstatě nikdo z nich po válce nějak za to postihován. Podobně jako nemůže být souzen nikdo z PP SNB za zásah proti demonstrantům roku 1989 – leda by se dopustil překročení takového platného předpisu.
Nejvýznamnější silou odboje se postupně stala komunistická strana, to ano. Ale napsat jednoznačně “byla”, to nejde. (Tedy mluvíme o domácím odboji, že…) Organizace vycházející z tradice čs. Maffie udělaly hezký kus práce. A padaly hlavy, tekla krev. PVVZ, ÚVOD, to byly významné síly.
Komunistů v okupaci a ve válce zahynulo 25000. Což jsou dvě třetiny předválečného stavu (36000). Spolu s Thalmannovou KSN jsme byli nejsilnějšími součástmi KI, pochopitelně po VKS(b).
Lid neměl na čele komunisty, komunisti byli v čele.
Pokud jde o zdejší diskusi, bylo by to nadlouho. Snad aspoň letem světem. Číslo okolo 140000 je počet čistě rudoarmejců. Rumuni jsou počítáni zvlášť, zhruba 30000 padlých a 30000 dalších vyřazených z boje.
Ano, Jan Masaryk se ke Gottwaldově vládě přidal. Byli osobní přátelé. Gottwald s ním počítal po Benešovi na volbu presidentem republiky. A pokud jde o smrt JM, v poslední době je čím dál silnější mínění, že ji obstarali Angličané.

fronda 25/02/2022 - 22:31

Za střelbu do dělníků měli být potrestáni političtí činitelé. Šlo to i jinak, za Beneše se už nestřílelo.

jmm 25/02/2022 - 19:32

Jasně, že šli a volili-vždyť ten politický systém umožnil IIWW…
Byla to naprosto pochopitelná reakce…

Yurri Simon 25/02/2022 - 15:36

Soudruhu Kojzare, už jste si vybral úspory ze Sberbank..? Já bych moc nečekal, dochází jim prachy. :)))

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/cerny-patek-pro-sberbank-lide-i-firmy-rusi-ve-velke-ucty-v-b/r~39c3077c963711eca0d8ac1f6b220ee8/

Vloch 25/02/2022 - 12:58

Už jsem myslel, soudruzi bolševici, že si na Únor ani nevzpomenete. Mně, jako desetiletému, utkvělo nejvíce v paměti, že hluchoněmému pracovitému krejčímu, který se svou stejně postiženou manželkou nám látal kalhoty, akční výbor-bolševická pakáž- znárodnil i šicí stroj, jako výrobní prostředek. Po válce nebylo nic k sehnání, proto se látalo. Komunisti se starali především o svoji moc ne o zajištění zásobování. Hrdlořez Džukašvilli padl až v třiapadesátém. Vaše odvaha oslavně šířit v tomto plátku ty kydy, které způsobily degradaci společnosti, je úžasná. Kdo vám už ty sprosté huby zavře?

fronda 25/02/2022 - 22:08

Socializace drobných živnostníků snad byla provedena až někdy před rokem 1960. A i potom jich byla spousta. Např. jedna vzdálená příbuzná byla soukromou učitelnou cizích jazyků, nějaký soused soukromým košíkářem, existovali soukromí zmrzlináři i sedláci…
A těm znárodněným nikdo živobytí nesebral, mohli pracovat v nějakém národním podniku nebo družstvu, byli součástí státního sociálního zabezpečení… Rozhodně lepší, než když za první republiky zavřel živnost exekutor (známý “vtip” z Bylo nás pět, jak se ten živnostník nejdřív položil a pak se pověsil).

Hugo Stiglitz 25/02/2022 - 12:52

Neuvěřitelně mě baví komunistické báje o padlých sovětských hrdinech. První věcí je, že polovina padlých “statečných a obětavých” sovětských rudoarmějců byli ve skutečnosti Rumuni. Druhá věc je že na Olšanských hřbitovech leží mezi desítkami “hrdinů”, kteří položili statečně život po konzumaci značného množství alkoholu, kriminální činnosti, přecenění sil při koupání a dalších hrdinských skutcích i necelé dvě desítky těch co zemřeli skutečně v důsledku bojových operací

rosemil71 25/02/2022 - 15:31

Jestli dobře počítám,tak těch padlých Rumunů bylo podle Vás 10milionů.Bravo,teď jste na to kápl.Vy budete ale myslitel.Můžete přednášet děckám,aby taky dosáhla Vaší úrovně.

Jaroslav Prchal 25/02/2022 - 19:39

rosemil71 – Počítáte velice špatně. Při osvobozování Československa padlo 66 tisíc Rumunů. Jsou započítání mezi 140 000 padlých sovětských vojáků. Zkreslila to historiografie komunistického Československa a od té doby se to mylně traduje.

rosemil71 25/02/2022 - 20:11

Zřejmě každý mluvíme o něčem jiném.Já měl na mysli celkový počet padlých rudoarmějců.

Jaroslav Prchal 25/02/2022 - 20:34

rosemil71 – O tom ovšem nebyla vůbec řeč.

fronda 25/02/2022 - 22:03

Proti rumunským osvoboditelům přece taky nic nemáme. Škoda že to stejně nevyšlo i v případě Maďarska, Itálie a Slovenska…

Yurri Simon 25/02/2022 - 12:30

Úchyl Krajčo a jeho komoušské pohádky ovčí babičky. Naštěstí už mu na ty jeho kydy sere pes….

Jaroslav Prchal 25/02/2022 - 11:01

V lednu 1948 provedl Ústav pro výzkum veřejného mínění předvolební zkoumání vyhlídek jednotlivých stran. Měl vysoké renomé, předchozí volby odhadl s minimální odchylkou. Podle svědectví Čeňka Adamce, pracovníka této instituce, získali pracovníci ústavu z průvodních dopisů tazatelů o dotazování i z kontroly a kódování došlých dotazníků představu o neúspěchu komunistů v nadcházejících květnových volbách. Všechny materiály získané z průzkumu byly zabaveny a zničeny, ústav byl v roce 1950 zlikvidován.

fronda 25/02/2022 - 23:01

A je to vůbec pravda? Pravičácká propaganda lže o přítomnosti (to teď zažíváme), lže o nedávné minulosti, tak třeba je i tohle lež.
Nemá to logiku. Pravice mohla počkat na volby, nepodávat demisi…

doxa 25/02/2022 - 10:30

Jasně, to pochopil i ministr Jan Masaryk. Proto ho ráno našli na nádvoří na dlažbě…

Saša Morozov 25/02/2022 - 12:08

Opět další mladý komunista,kterému bylo 6.let když padli komunisté a teď zde chce vykládat své lžiny.
A já se ptám Vás soudruhu Krajčo,proč KSČ přišla o svou vedouci roli v roce 1989

fronda 25/02/2022 - 23:03

Neschopnost a rozhádanost funkcionářů. Možná Gorbačovovy výhrůžky vojenským zásahem. Tomu zase možná vyhrožovali Američani. Nebo byl jejich agentem. To se dozvíme, až se otevřou americké archivy.

Josef Kořínek 28/02/2022 - 08:52

Morozove, ten Krajčo vám nejspíš neodpoví, ale ta ztráta byla způsobena tím, že ve straně přibývalo stále více členů-šmejdů, co tam byli jen kvůli svému osobnímu prospěchu. Například zde se předvádějící Jar. Prchal. Ale takových bylo spousty. Dnes se zalykají nenávistí ke komunistům. Jsou to šmejdi.

fronda 25/02/2022 - 22:01

Pravděpodobně ho zavraždili Angličani, protože podpořil komunisty.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.