Otazníky kolem osmi měsíců pana Farského

od redakce

Poslaneckou sněmovnou hýbou emoce. Předseda klubu Starostů odletěl na osmiměsíční stáž v americkém Oregonu. Odlet si posunul, aby prý mohl hlasovat o důvěře vládě. Tam bude pod vedením amerických odborníků pracovat na projektu, jak federalizovat či dál zkvalitňovat Evropu a prý i nad problémem evropské armády. Také mu poradí, zda chybějící druhá sněmovna Evropského parlamentu či chybějící prezident EU nevadí, nebo nebudou Evropě vadit v záměru stát se jedním »z nejvýznamnějších světových hráčů«. Dvaačtyřicetiletý právník chce prostě »udělat díru do světa« a po návratu se zřejmě stát praporečníkem amerických názorů pro americkou budoucnost kontinentu. Protože jen ve Spojených státech vědí, co vlastně Evropa potřebuje. On, absolvent brněnské Masarykovy univerzity, který se velmi brzy stal funkcionářem města Semily, a dokonce jejím starostou, vyrostl rychle ve světového politika. A také v odborníka. V lecčems. Ti, co sledovali jeho kariéru, se s ním mohli setkat dokonce ve funkci ekonomického, opakuji, ekonomického, poradce jednoho místopředsedy vlády, pak na čas byl právníkem v mladoboleslavské škodovce, aby se chopil své příležitosti a dostal se do Poslanecké sněmovny na kandidátce STAN. Ještě před loňskými volbami se sice dozvěděl o stáži »za vodou«, ale nemluvil o tom. Asi by totiž nebyl vybrán. Po svém zvolení se dokonce nechal zvolit předsedou klubu svého hnutí. To kandidoval za svůj Liberecký kraj.

Osm měsíců si tedy bude Jan Farský užívat tichooceánské ovzduší, osm měsíců nebude pravidelně sedět ve své poslanecké lavici. Jen prý přiletí na klíčová hlasování. Ve Sněmovně mu řeknou, pro co má »zvednout ruku«, a on ji zvedne a pak zas přeletí na druhou stranu zeměkoule. Mandátu se nevzdá. Uvolněný post by se mohl dostat k Pirátům a ti čekají na svého pátého »v řadě«. Navíc jde o peníze. Ty po zbývající volební období. A řekněte: Je takových sto tisíc měsíčně k zahození? Nic nevadí, že v koaliční smlouvě s Piráty je psáno, že »kandidát se zavazuje, že v případě zvolení bude brát práci poslance, případně člena vlády jako prioritu a zařídí si své ostatní aktivity (práce v samosprávě, studium, podnikání, výuka atd.) tak, aby výkonu funkce mohl věnovat dostatek času«.

Nemohu si pomoci, ale dohody a parlamentní zvyklosti, i když podepsané, jsou z hlediska stran, které se chopily moci po volbách, pouhým cárem papíru. Piráti např. mají svůj klub, ač nesplňují podmínku o počtu členů, Jan Farský může klidně pobývat osm měsíců v Oregonu a studovat cokoli, protože kdyby tamního pobytu využil ke studiu třeba soudržnosti zdejších mravenců, bylo by to pro náš stát stejně přínosně, jako témata, která tam má v plánu studovat. Napadá mě ovšem ještě otázka: Nebude se tam pan Farský zabývat přece jen něčím podnětnějším? Co třeba tématem »jak ještě více utužit naše přátelství se Spojenými státy a některými jejich institucemi«? Tedy s těmi, jež někteří nazývají Deep State, nebo že by to byla příprava na prezidentské volby 2023? Ke kandidatuře se totiž už přihlásil leckdo, ale nikdo se na ni zatím nepřipravuje až za »velkou louží«. Tak proč by to nemohl být Jan Farský?

Jaroslav KOJZAR

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.