Minulý týden zveřejnila agentura Kantar svou již 83. vlnu volebního průzkumu. Tato poslední analýza je o to zajímavější, že poprvé od loňského května zveřejnila i analýzu voličských preferencí podle věkových skupin.
A za necelý rok je to v některých ohledech poměrně velká změna. Podpora parlamentní opozice mezi mladými lidmi radikálně vzrostla, a je to zásluha jedině hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše. U lidí ve věku 18-29 let vzrostla podpora ANO z 16,5 % na celých 31,5 %. Velký propad naopak zaznamenali vládní strany ODS a STAN, ale rovněž SPD, která směřuje po vzoru KSČM a ČSSD k tomu, aby nejsilnější hnutí v zemi kompletně vyluxovalo její voličský elektorát.
Je zřejmé, že mladí lidé začínají mít dost toho, kam nás žene Fialova vláda pětikoalice. Zejména když dopady asociální politiky pociťují sami na sobě, protože co si budeme povídat, dnešní mladá generace má svůj start do života extrémně znesnadněný. Pokud tedy nemají majetné rodiče, kteří se rozhodli je finančně podporovat. Jiný způsob, jak dnes například získat vlastní bydlení, totiž prakticky neexistuje. Úrokové sazby a ceny nemovitostí v kombinaci s nutností mít alespoň 10 % z celkové ceny z vlastních zdrojů způsobil, že většina mladých si může dovolit maximálně garsonku na okraji Chomutova (nic proti Chomutovu nebo garsonkám). A do toho další kroky vlády, kdy se zdá, že nemá na práci nic jiného, než občanům co nejvíce znesnadnit jejich životy.
Je však s podivem, že své naděje na změnu vkládají právě do Andreje Babiše. Podpora levicových stran je mezi mladými lidmi totiž nadále nízká. Průměr z obou průzkumů nám ukazuje podporu kolem 1,5 % pro KSČM a něco přes 2 % pro ČSSD.
Chápu, že hnutí ANO je, jakožto největší politické uskupení v zemi, »nejvíc vidět«. Mnoho lidí, kteří nemají čas politickou situaci sledovat tak intenzivně, bude tedy chtít dát hlas instinktivně právě jemu.
Je však potřeba si uvědomit, že Andrej Babiš žádnou skutečnou změnu nepřinese. Když bylo u moci jeho hnutí, tak sice dělalo vstřícnou sociální politiku, ale zejména kvůli tlaku KSČM a ČSSD. Stejně tak, jak hlasovalo s levicí v sociální oblasti, tak dokázalo s pravicí prosadit zrušení superhrubé mzdy, které nahrává zejména bohatým. A i tento krok je jedním z mnoha důvodů současné inflace, deficitu státního rozpočtu a rostoucích sociálních rozdílů.
Jsem proto přesvědčen, že racionální volbou proti vládě zůstávají levicové strany. Já osobně budu volit KSČM, protože ji považuji za jedinou skutečně systémovou opozici.
Pavel MRŠTÍK