To, co se nyní odehrává v největším kazachstánském městě Almaty, je pokus o další Majdan. Odpovídají tomu všechny znaky – koordinovaná příprava ze zahraničí, zneužití zřejmě oprávněného rozhořčení obyvatel z dílčího problému dotýkajícího se životní úrovně (v tomto případě růst cen LPG), rabování a vykrádání domů, obsazení letiště vzbouřenci, zabíjení kazachstánských policistů, kteří logicky, tak jako v každé zemi, musí zasáhnout a obnovit pořádek v ulicích města. Jednomu z policistů byla uříznuta hlava. Tato příšernost se mnohým z nás vynoří z paměti – ano, stejné úděsné divadlo se dělo i na Majdanu před osmi lety! Scénář jako přes kopírák.
Věřím v široký rozhled našich čtenářů a čtenářek, kteří zajisté nečerpají jen ze zpravodajství ČT. Dovolte mi citovat, jaké přirovnání použil včera v ranním vysílání Českého rozhlasu poslanec, bývalý diplomat a také někdejší disident Jaroslav Bašta. To, co se děje v Almaty, je stejné jako »žluté vesty« ve Francii, které také rabovaly, zapalovaly veřejné budovy (čímž diskreditovaly svůj antikapitalistický a sociální étos – dodávám já) a musely proti nim zasáhnout francouzské pořádkové složky. Vojenská pomoc ze zemí v sousedství Kazachstánu je totéž, řekl pan poslanec, jako aktivace článku 5 Washingtonské smlouvy NATO. I naprosto infantilní dotaz rozhlasového moderátora, mají-li následovat sankce, odrazil otázkou: A proti komu? Povšimněme si, že »patřičně proškolení« redaktoři a moderátoři rozesetí po »názorotvorných« redakcích zužují každý rozbor jakékoli situace ve světě na protiruské sankce.
A jaké kouzlo okamžiku! Nabízí se také srovnání s ročním výročím rabování v americkém Kapitolu. Abychom tomu správně rozuměli, vyslechli jsme k tomu projevy prezidenta i viceprezidentky. Jakpak to vloni vyřešily americké pořádkové složky?
První vyjádření Fialovy vlády je »chytré«, protože žádá dodržování lidských práv v Kazachstánu. Klasický projev havlovské politiky (dvojího metru). Jaká lidská práva mají být dodržena, prosím pěkně? Těch, co rabují, nebo kazachstánských policistů? Těch, co vypalují dosud honosné domy v Almaty, nebo běžných obyvatel města, kteří jsou zabarikádováni ve svých bytech a bojí se vycházet? Jak bude asi v českém mainstreamu vyřešen tento rébus?
Monika HOŘENÍ