Konec druhé světové války a televize

od redakce

Výročí konce druhé světové války v Evropě, osvobození Československa, Pražské květnové povstání byly v minulosti příležitosti zhlédnout na obrazovkách České televize a soukromých televizních kanálech řadu pozoruhodných filmů a dokumentů. Jaká byla situace v letošních, zejména předmájových a májových dnech?

Drtivá většina uváděných dokumentů je americké, kanadské, australské, francouzské nebo anglické produkce a objevují se na televizních obrazovkách po celý rok. I v reprízách. V České televizí jsou uváděny především na kanále ČT2: Ženy třetí říše, dvojdílný Hitlerjugend: Nacistická dětská armáda a Poslední bitva dětských vojáků, Projekt nacismu, Diktátor Stalin, Válečné stroje, Den vítězství v Evropě, Peklo pod hladinou, Aribert Hein, doktor z Mauthausenu, Blitz: Dny, které změnily druhou světovou válku, Vědci ve službách nacismu, Největší tankové bitvy, Tajemství druhé světové války, Hans Klammer, šéf projektu Hitlerových tajných zbraní.

Z české produkce jsou v ČT uvedeny dokumenty: US-Army v ČSR 1945, Bílá místa konce války 1944-45, dokumenty-seriály Hledání ztraceného času či Historie.cs (některé epizody) a Heydrich – konečné řešení, Bojovníci v odboji a ilegalitě – vzpomínky partyzánky, Kuratorium, Fotografové smrti.

Dramatická válečná tvorba, zastoupená na ČT2: Von Ryanův expres, Peklo je pro hrdiny, Ponorka U-57, Nepřítel pod hladinou, Vstříc zlu, Hitler: vzestup zla, Nerovný zápas, Pahorek, Čas žít, čas umírat (ČT-Art). Zachraňte vojína Ryana (Paramount Network), Hanebný parchanti (Nova Cinema)- vše americké válečné drama, britský film Potopení lodi Bismarck; Pád třetí říše a Běž, chlapče, běž (obě německá koprodukční drama).

Prima ZOOM uvedla čtyři dokumenty či dokumentární seriály: 100 dní do kapitulace, Hitlerovi otroci, Válka Adolfa Hitlera a Bitva o Británii: 3 dny k záchraně.

Česká produkce se představila válečnými dramaty uvedenými v ČT: Krajina ve stínu a Tmavomodrý svět, Želary, česká poválečná dramata Hřbitov pro cizince a Cukrová bouda. Slovenská tvorba byla zastoupena válečnými filmy: Mrtví nespievajú, Sám voják v poli a Kára plná bolesti.

Česká televize k 80. výročí operace Anthropoid odvysílala řadu tematických dokumentů. Například české dokumenty Atentát na Reinharda Heydricha, Zlato se čistí v ohni, Poslední role, Fotografové smrti, 44dílný Heydrich – konečné řešení, Projekt nacismu. Dramatická tvorba byla zastoupena filmem Atentát režiséra Jiřího Sequense a dvoudílným snímkem režiséra Jiřího Stracha Operace Silver A. Na ČT24 přímý přenos z Národního muzea v Praze věnovaný tomuto výročí za účasti prezidenta České republiky a prezidentky Slovenska.

Na zlatý fond se moc nedostalo

Česká nebo slovenská produkce dala vzniknout řadě pozoruhodných snímků zobrazující období těsně před druhou světovou válkou, z válečného období u nás doma, z východní i západní fronty, včetně osvobozování Československa a revolučních květnových dnů roku 1945. Ty se, bohužel, letos nedostaly k divákům prostřednictvím televizních obrazovek. Rád bych připomenul ty, které si zaslouží naši trvalou pozornost, a především mladé generace. Ta je od listopadu 1989 pod neustálou palbou ideologických dogmat, antikomunismu, černobílé prezentace a překrucování dějin, v současnosti zejména hlavních aktérů protihitlerovské koalice, i účastníků domácího a zahraničního odboje.

Mezi mistrovská díla, Zlatý fond české a slovenské kinematografie, bych řadil snímky: Němá barikáda, Dny zrady, Sokolovo režiséra Otakara Vávry, Vyšší princip, Atentát, Kapitán Dabač, Obchod na korze (oceněný Oscarem), Prerušená pieseň, Smrt si říká Engelchen, Zajtra bude neskoro, Kukačka v temném lese, Nebeští jezdci, Práče, Svítalo celou noc, Klíč, … a pozdravuji vlaštovky, Tanková brigáda, Zbraně pro Prahu a další.

Sovětská a ruská produkce nemají nárok…

Na sovětskou nebo ruskou produkci, v důsledku sankcí EU a vlády ČR uvalených na Rusko za probíhající válečný konflikt na Ukrajině, se nedostalo. Ke škodě diváků. Uvádím z desítek filmových produkcí alespoň válečnou epopej Osvobození a Vojáci svobody Jurije Ozerova, Bojovali za vlast Sergeje Bondarčuka, Příběh opravdového člověka, Živí a mrtví, Jdi a dívej se, A jitra jsou zde tichá, Ani krok zpět, Dny a noci, Hořící sníh, Boj o Moskvu, Blokáda (Leningradu), Stalingrad a Stalingradská bitva, Konvoj PQ17 a další, které jsme v minulosti mohli zhlédnout i na televizních obrazovkách.

Dominovala výrazně zahraniční produkce na úkor české či slovenské. Ve filmech tak byly zobrazeny pouze boje na západní frontě, v Africe či Pacifiku, fronta východní byla zcela ignorována. Zaznamenali jsme Američany v Plzni či Chebu, ale hrdinství Rudé armády u Moskvy, Leningradu, Stalingradu, v Kurské bitvě, osvobozovací operace a boje v Karpatech, o Brno, Ostravu, Prahu nikoliv. Přitom východní fronta hrála díky Rudé armádě a jejím spojencům, včetně 1. československého armádního sboru, rozhodující roli při porážce nacistického Německa a jeho satelitů. Byla zásadní při osvobozování Československa. Na to (nejen) veřejnoprávní ČT zapomněla. Ideologický pohled, černobílé vidění minulosti veřejnoprávní televize opět převládl. To je ostuda a neúcta k jejím přímým účastníkům i divákům.

Svatomír RECMAN

Přečtěte si další články

49 komentáře

krpo 08/06/2022 - 14:43

9.5.1945 vstoupila vojska Rudé armády do Prahy a to je taky datum konce II.sv.války pro nás – občany této republiky. Žel,najdou se i tací,kterým slunce vychází nad W. – a nepomůže jim ani ta nejlepší medicína!!!

Vendelin 08/06/2022 - 15:50

2 světová válka spončila kapitulaci Německa dřive než RA dorazila do Prahy. Máto v tom zmatek soudruhu.

fronda 09/06/2022 - 23:06

Ano, jak říkal v tom filmu bojovník na barikádě něco ve smyslu: “To je hezké, že je mír, ale mně už docházejí patrony.”

Martin Harfa 06/06/2022 - 18:28

Soudruh Recman není schopen pochopit, že klíčovou roli v porážce Německa a Japonska sehrála americká ekonomika. Bez dodávek zbraní, vojenského materiálu a potravin by padla Velká Británie již v roce 1940, o SSSR po jeho napadení nemluvě. PS: Ve výčtu jemu “chybějících” filmů překvapivě chybí velmi zdařilý čs. film “Majové hvězdy”…

panucetni 05/06/2022 - 20:53

ZA BABISE BYLO LIP!

“ANO, vzniklo to spontánně. Ukázka statecnosti”.
Denně píší stovky lidí, autentičtí lidé.

Poslední zhasne.
KSČM je demokratická strana.
Komunismus je sexy.

To si nemuzete nikoho v dresu KSC sehnat nebo zaplatit ?!?!
Aby jste se pochvalili nebo nekoho vytrolili!

FOTKY VIDEA.
Michal Kostka panic, Marta Semelova starsi, Jan Klan velky. Vite co.

1 2

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.