Výročí konce druhé světové války v Evropě, osvobození Československa, Pražské květnové povstání byly v minulosti příležitosti zhlédnout na obrazovkách České televize a soukromých televizních kanálech řadu pozoruhodných filmů a dokumentů. Jaká byla situace v letošních, zejména předmájových a májových dnech?
Drtivá většina uváděných dokumentů je americké, kanadské, australské, francouzské nebo anglické produkce a objevují se na televizních obrazovkách po celý rok. I v reprízách. V České televizí jsou uváděny především na kanále ČT2: Ženy třetí říše, dvojdílný Hitlerjugend: Nacistická dětská armáda a Poslední bitva dětských vojáků, Projekt nacismu, Diktátor Stalin, Válečné stroje, Den vítězství v Evropě, Peklo pod hladinou, Aribert Hein, doktor z Mauthausenu, Blitz: Dny, které změnily druhou světovou válku, Vědci ve službách nacismu, Největší tankové bitvy, Tajemství druhé světové války, Hans Klammer, šéf projektu Hitlerových tajných zbraní.
Z české produkce jsou v ČT uvedeny dokumenty: US-Army v ČSR 1945, Bílá místa konce války 1944-45, dokumenty-seriály Hledání ztraceného času či Historie.cs (některé epizody) a Heydrich – konečné řešení, Bojovníci v odboji a ilegalitě – vzpomínky partyzánky, Kuratorium, Fotografové smrti.
Dramatická válečná tvorba, zastoupená na ČT2: Von Ryanův expres, Peklo je pro hrdiny, Ponorka U-57, Nepřítel pod hladinou, Vstříc zlu, Hitler: vzestup zla, Nerovný zápas, Pahorek, Čas žít, čas umírat (ČT-Art). Zachraňte vojína Ryana (Paramount Network), Hanebný parchanti (Nova Cinema)- vše americké válečné drama, britský film Potopení lodi Bismarck; Pád třetí říše a Běž, chlapče, běž (obě německá koprodukční drama).
Prima ZOOM uvedla čtyři dokumenty či dokumentární seriály: 100 dní do kapitulace, Hitlerovi otroci, Válka Adolfa Hitlera a Bitva o Británii: 3 dny k záchraně.
Česká produkce se představila válečnými dramaty uvedenými v ČT: Krajina ve stínu a Tmavomodrý svět, Želary, česká poválečná dramata Hřbitov pro cizince a Cukrová bouda. Slovenská tvorba byla zastoupena válečnými filmy: Mrtví nespievajú, Sám voják v poli a Kára plná bolesti.
Česká televize k 80. výročí operace Anthropoid odvysílala řadu tematických dokumentů. Například české dokumenty Atentát na Reinharda Heydricha, Zlato se čistí v ohni, Poslední role, Fotografové smrti, 44dílný Heydrich – konečné řešení, Projekt nacismu. Dramatická tvorba byla zastoupena filmem Atentát režiséra Jiřího Sequense a dvoudílným snímkem režiséra Jiřího Stracha Operace Silver A. Na ČT24 přímý přenos z Národního muzea v Praze věnovaný tomuto výročí za účasti prezidenta České republiky a prezidentky Slovenska.
Na zlatý fond se moc nedostalo
Česká nebo slovenská produkce dala vzniknout řadě pozoruhodných snímků zobrazující období těsně před druhou světovou válkou, z válečného období u nás doma, z východní i západní fronty, včetně osvobozování Československa a revolučních květnových dnů roku 1945. Ty se, bohužel, letos nedostaly k divákům prostřednictvím televizních obrazovek. Rád bych připomenul ty, které si zaslouží naši trvalou pozornost, a především mladé generace. Ta je od listopadu 1989 pod neustálou palbou ideologických dogmat, antikomunismu, černobílé prezentace a překrucování dějin, v současnosti zejména hlavních aktérů protihitlerovské koalice, i účastníků domácího a zahraničního odboje.
Mezi mistrovská díla, Zlatý fond české a slovenské kinematografie, bych řadil snímky: Němá barikáda, Dny zrady, Sokolovo režiséra Otakara Vávry, Vyšší princip, Atentát, Kapitán Dabač, Obchod na korze (oceněný Oscarem), Prerušená pieseň, Smrt si říká Engelchen, Zajtra bude neskoro, Kukačka v temném lese, Nebeští jezdci, Práče, Svítalo celou noc, Klíč, … a pozdravuji vlaštovky, Tanková brigáda, Zbraně pro Prahu a další.
Sovětská a ruská produkce nemají nárok…
Na sovětskou nebo ruskou produkci, v důsledku sankcí EU a vlády ČR uvalených na Rusko za probíhající válečný konflikt na Ukrajině, se nedostalo. Ke škodě diváků. Uvádím z desítek filmových produkcí alespoň válečnou epopej Osvobození a Vojáci svobody Jurije Ozerova, Bojovali za vlast Sergeje Bondarčuka, Příběh opravdového člověka, Živí a mrtví, Jdi a dívej se, A jitra jsou zde tichá, Ani krok zpět, Dny a noci, Hořící sníh, Boj o Moskvu, Blokáda (Leningradu), Stalingrad a Stalingradská bitva, Konvoj PQ17 a další, které jsme v minulosti mohli zhlédnout i na televizních obrazovkách.
Dominovala výrazně zahraniční produkce na úkor české či slovenské. Ve filmech tak byly zobrazeny pouze boje na západní frontě, v Africe či Pacifiku, fronta východní byla zcela ignorována. Zaznamenali jsme Američany v Plzni či Chebu, ale hrdinství Rudé armády u Moskvy, Leningradu, Stalingradu, v Kurské bitvě, osvobozovací operace a boje v Karpatech, o Brno, Ostravu, Prahu nikoliv. Přitom východní fronta hrála díky Rudé armádě a jejím spojencům, včetně 1. československého armádního sboru, rozhodující roli při porážce nacistického Německa a jeho satelitů. Byla zásadní při osvobozování Československa. Na to (nejen) veřejnoprávní ČT zapomněla. Ideologický pohled, černobílé vidění minulosti veřejnoprávní televize opět převládl. To je ostuda a neúcta k jejím přímým účastníkům i divákům.
Svatomír RECMAN
49 komentáře
9.5.1945 vstoupila vojska Rudé armády do Prahy a to je taky datum konce II.sv.války pro nás – občany této republiky. Žel,najdou se i tací,kterým slunce vychází nad W. – a nepomůže jim ani ta nejlepší medicína!!!
2 světová válka spončila kapitulaci Německa dřive než RA dorazila do Prahy. Máto v tom zmatek soudruhu.
Ano, jak říkal v tom filmu bojovník na barikádě něco ve smyslu: “To je hezké, že je mír, ale mně už docházejí patrony.”
Soudruh Recman není schopen pochopit, že klíčovou roli v porážce Německa a Japonska sehrála americká ekonomika. Bez dodávek zbraní, vojenského materiálu a potravin by padla Velká Británie již v roce 1940, o SSSR po jeho napadení nemluvě. PS: Ve výčtu jemu “chybějících” filmů překvapivě chybí velmi zdařilý čs. film “Majové hvězdy”…
ZA BABISE BYLO LIP!
“ANO, vzniklo to spontánně. Ukázka statecnosti”.
Denně píší stovky lidí, autentičtí lidé.
Poslední zhasne.
KSČM je demokratická strana.
Komunismus je sexy.
To si nemuzete nikoho v dresu KSC sehnat nebo zaplatit ?!?!
Aby jste se pochvalili nebo nekoho vytrolili!
FOTKY VIDEA.
Michal Kostka panic, Marta Semelova starsi, Jan Klan velky. Vite co.
Komentáře jsou uzavřeny.