Největší tepny, které dovážely do Evropy plyn, tak zásadní surovinu pro průmysl i běžný život Evropy, se kvůli sabotáži zastavily. Že šlo o úmyslný útok, přiznávají všechny zúčastněné státy. Odpovědnost ale nikdo převzít nechce. Jak budou vypadat dál dodávky této zásadní suroviny a kdo měl na současném stavu pravděpodobně zásadní podíl a proč?
Jak to začalo?
Plynovody Nord Stream byly jako strategická stavba projednávány mezi Ruskem, Německem a dalšími státy již od roku 1997. Dne 9. dubna 2010 Rusko oficiálně zahájilo výstavbu plynovodu. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili ruský prezident Dmitrij Medveděv a německá kancléřka Angela Merkelová. Za financování úvěru na stavbu ve výši jedné miliardy euro, nabídnutého ruské firmě Gazprom bankami Deutsche Bank a KfW, se zaručila německá vláda Gerharda Schrödera. Začalo se s výstavbou potrubí, které je vyrobeno z oceli potažené betonem tak, aby odolalo silnému tlaku pod vodou. Na jeho poškození je proto zapotřebí obrovské množství síly. V roce 2012 byl plynovod zprovozněn. Náklady na výstavbu Nord Streamu 1 dosáhly 7,4 miliardy eur.
Proti výstavbě plynovodu ale měla velké námitky Ukrajina, která spuštěním Nord Streamu přicházela o zisk z tranzitních poplatků. Obavy měly i země v Pobaltí a Polsko, které Nord Stream 1 obchází, a které se bály odříznutí od zdrojů plynu. Polští politici žádali, aby se raději postavil nový plynovod Jamal II, který by vedl přes Bělorusko a Polsko, a tak by obcházel Ukrajinu. Námitky těchto zemí ale nebyly vyslyšeny, protože souhlasu těchto zemí nebylo zapotřebí. Plynovod vede po mořském dně na výsostných územích Ruska, Finska, Švédska, Dánska a Německa.
Už v roce 2017 odsouhlasil Kongres Spojených států amerických zavedení prvního balíčku sankcí proti Rusku, které postihovaly i evropské firmy spolupracující na zdvojení plynovodu Nord Stream. Tyto americké sankce kritizovali německá kancléřka Angela Merkelová a tehdejší předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, kteří se obávali jejich negativního vlivu na energetické zásobování Evropské unie.
Názory Evropské unie se ale začaly měnit. Rozhodným krokem pro zásadní přehodnocení rétoriky a znásobení sankcí proti Rusku bylo zahájení speciální operace na Ukrajině.
Pak to bouchlo…
Zatímco v německém Lubminu 25. září demonstrovali občané za zprovoznění plynovodu Nord Stream 2, okolo podzemního potrubí se již schylovalo k průšvihu. Druhý den zaznamenali skandinávští seismologové na dně Baltského moře výbuchy – první slabší, druhý silnější. Jejich sílu odhadli na několik stovek kilogramů výbušnin.
Zprávy o nových problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat v pondělí 26. září. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak další den varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1.
Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella všechny dostupné informace nasvědčují tomu, že trojice úniků na plynovodech nevznikla náhodou, ale je výsledkem záměrného postupu. Jakékoliv záměrné narušení energetické infrastruktury v Evropě podle něj vyústí v masivní reakci. Šéfka Evropské komise Uršula von der Leyenová tvrdí, že pachatelé, kteří mají na svědomí incidenty na plynovodech Nord Stream, budou muset nést odpovědnost.
Německo v sobotu 1. října ohlásilo, že chce úniky z potrubí vyšetřit společně s Dánskem a Švédskem. Po necelém týdnu se ale úniky zastavily. Tlak okolní vody uzavřel trhlinu způsobenou výbuchem, nastala tak rovnováha mezi vodou a plynem v potrubí, a díky tomu plyn již dále neuniká. Tlak plynu zároveň brání tomu, aby se voda dostala do potrubí.
Záměry se netajily
Evropské státy potvrdily, že poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři způsobily úmyslné útoky. Za sabotáž ale nikdo nechce převzít zodpovědnost. První zprávy hovořily o sabotáži ze strany Ruska, stále více důkazů a komentářů ale nahrává tvrzení, že za výbuchy může někdo jiný.
Jaká jsou fakta? Americký prezident Joe Biden už v únoru prohlásil, že pokud Rusko překročí hranice Ukrajiny, pak »už Nord Stream 2 nebude, ukončíme ho«. Na to zazněl dotaz reportéra: »A jak to přesně uděláte, když projekt je pod kontrolou Německa?« »Slibuji vám, že to dokážeme,« odpověděl Biden.
Mainstreamová média přišla několik hodin po výbuchu s informací, že kolem plynovodů byl zaznamenán pohyb ruských lodí. Vzhledem k tomu, že tyto vody slouží i pro obchodní lodní dopravu, je zde pohyb lodí z různých zemí poměrně běžný. Zajímavý je spíše pohyb amerických vrtulníků, které ještě 2. září kroužily nad potrubním vedením kolem dánského ostrova Bornholm. Další aktivita byla zaznamenána 13. září. Podle čísel letů se jednalo o těžké námořní letouny Night Hawk, které testovaly také podvodní drony. V červnu právě v této oblasti uskutečnila americká 6. flotila cvičení s využitím bezpilotních letounů pro »odminování« pod vodou.
Jedna z prvních reakcí po oznámení úniků plynu byla od bývalého polského ministra zahraničí a nyní evropského poslance Radka Sikorského. Ten na sociálních sítích zveřejnil poděkování Spojeným státům za škody způsobené na ruském plynovodu Nord Stream 2.
Následně i exprezident USA Donald Trump připustil, že USA mohly vyhodit do povětří Nord Stream. Současně vznesl dotaz na předsedkyni EK Uršulu von der Leyenovou, komu že to vlastně Evropská unie vyhrožuje pohnáním k zodpovědnosti, když i Polsko děkuje.
Jak a komu to prospěje?
Může tedy za výbuchy Rusko? Těžko. Před výbuchy mohlo Rusko ovlivňovat prozápadní politiku i ekonomiku v Evropě tím, že tu utáhli, tu povolili kohouty od plynovodu. S výbuchy už tak snadnou možnost nemají a přišli o »manévrovací prostor«. Navíc Německo začalo přece jen uvažovat o zprovoznění Nord Streamu 2. Kdyby se tak stalo, konflikt na Ukrajině by ztratil smysl.
Hlavní tepnou pro dovoz plynu tak nyní zůstává plynovod vedoucí přes Ukrajinu. A ta ho může kdykoliv zavřít. Vedení EU tak momentálně nezbývá, než si od ní nechat diktovat. Navíc prozatím jedinou další spásou na dodávky plynu jsou již jen USA se svým zkapalněným, loděmi přes celý oceán přiváženým plynem. Pokud ho ovšem nenakoupí blíže na severu Ruska, nepřeclí a neprodají jako svůj americký. Zkapalněný plyn je ale mnohem dražší a zdaleka nemůže v objemu nahradit dodávky plynovodem Nord Stream.
Nic není tak černé
I když rozsah poškození v místech výbuchu bude Gazprom i evropští odborníci ještě zkoumat, a tam, kde je potrubí poškozeno, zatím obnovit dodávky nelze, není vše ztraceno. Firma Gazprom, která Nord Stream provozuje, totiž uvedla, že šance na opravu zde je. I když bude samozřejmě poměrně drahá. Gazprom navíc nechce s opravou začít, dokud nebude objasněn viník sabotáže.
Nadějí je ale nepoškozená linka B dosud nezprovozněného Nord Streamu 2, která by mohla stále dodávat plyn do Evropy. Stačí, aby se Rusko s Německem, potažmo Evropou domluvily. »Pokud bude rozhodnuto o zahájení dodávek přes Nord Stream 2 na trase B, zemní plyn bude čerpán do plynovodu až poté, co bude integrita systému zkontrolována a ověřena dozorovými orgány,« doplnil Gazprom.
Pokud by Evropa chtěla a přistoupila na dohodu s ruským Gazrpomem, bylo by možné obnovit dodávky plynu v řádu týdnů.
Helena KOČOVÁ
9 komentáře
Už je po desiatej, pankovia
Počula, ako zalapal po dychu. Takmer okamžite ucítila cukanie vtáka v puse, docent nahlas vzdychol a začal jej semeno prudko striekať snáď priamo do krku. Časť rovno prehltla, ale trochu si nechala na jazyku. Postavila sa, docentovi dala pár sekúnd spamätanie a potom pritlačila svoje pery na jeho. Ešte nie celkom pri zmysloch pootvoril ústa a Laura mu do nich napľula jeho semeno. Potom sa odtiahla a pozorovala ho. Ako mu došlo, čo má v ústach, ako zmeravel, aj ako premýšľa, čo urobiť. Nedržala ho, nenútila, mohol to pokojne vypľuť na zem. Dívajúc sa jej do očí ešte ďalšiu sekundu váhal a potom s ľahkým odporom prehltol.
Jistě, a druhou světovou válku rozpoutaly Anglie s Francií vyhlášením války Německu 3.9.1939, následovaným vpádem na Německé území. 😛
Sračkomety hlásají, že si ten plynovod, dokončený navzdory zuřivému odporu USA, Polska a Ukrajiny(posledním dvěma to ohrozilo příjmy z tranzitu a prvnímu konkurenceschopnost jeho dodávek plynu), poškodili Rusové sami. Pokud to Evropa přijme za fakt, pak si nic než svůj kolaps stejně nezaslouží.
Ale že je na Kočová samice, viď dědku
Přímo ramlice, chlapče
Žádný Pitomio, Bunkr Šándor, dokonce ani double Karel, co už má klíče od studia, všichni mluví rozumně a zajímavě… jak se mám dneska rozčílit?
Ruská kina nemají co promítat, více než polovině hrozí konec
dnes 11:58
ČTK
Nejméně polovině kin v Rusku hrozí v nejbližších měsících uzavření kvůli tomu, že nemají co promítat, varují ruští senátoři podle agentury TASS.
Článek
Členové hospodářského výboru horní komory parlamentu za této situace navrhli vládě jako možné řešení, aby kina směla promítat zahraniční filmy i bez souhlasu majitelů autorských práv, ale s tím, že jim odvedou příslušné poplatky.
Ruská kina přišla o hollywoodskou produkci v důsledku západních sankcí, které mají Rusko přimět ke stažení vojsk z Ukrajiny. Snaží se místo toho nalákat diváky na filmy domácí provenience, návštěvnost kin se ale prudce propadla.
„Kritický nedostatek repertoáru v příštích měsících povede k poklesu tržeb kin o více než 80 procent a k uzavření nejméně poloviny biografů. Nahradit filmy zahraničních společností, které opustily ruský trh, není v krátkodobé perspektivě možné,“ praví se ve vysvětlujících poznámkách adresovaných vládě.
Senátoři upozorňují, že kina na rozdíl od ostatních odvětví postižených sankcemi nemají možnost „paralelního importu“, jak ruské úřady označují dovoz zboží bez souhlasu výrobce či vlastníka autorských práv, protože filmy „už dávno nejsou na fyzických nosičích“.
Distributoři a producenti pokračují ve výrobě filmů v Rusku a také se snaží obstarat další snímky za pomoci studií v Asii a Latinské Americe. Do oběhu se vracejí i staré ruské a sovětské filmy.
Ale „ani úspěšné příklady ukázek indické a korejské kinematografie nejsou s to vrátit masového diváka do kin (…) a kompenzovat více než deset procent ztracených příjmů“, míní senátoři.
Ruským biografům letos hrozí celková ztráta ve výši nejméně 11,1 miliardy rublů (asi 4,7 miliardy Kč), přičemž letošní tržby ruských filmů nepřesáhnou 6,1 miliardy rublů (asi 2,46 miliardy Kč).
Uzavření kin by ale ohrozilo životaschopnost celého filmového odvětví, které čítá 55 tisíc pracovních míst (z toho 35 tisíc v kinech a 20 tisíc při vytváření filmů), upozornil předseda hospodářského výboru Andrej Kutepov.
TASS připomněl, že společnosti The Walt Disney Company, Sony Pictures a Warner Bros. pozastavily v Rusku činnost „v souvislosti s událostmi na Ukrajině“.
Rusko letos 24. února zaútočilo na Ukrajinu. Rozpoutalo tak největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Ruská agrese, kterou Moskva označuje za „speciální vojenskou operaci“, dnes pokračuje 237.dnem.
Co to meleš tady kultura skončila už v devadesatom pak nastala censura a totalitní režim.
je zajímavé,jak se komanči,k smrti nenávidějící kapitalismus a buržoasii,najednou zastávají kapitalistického ruSSka a buržousta Putlera s jeho sebrankou … 🙂 🙂 🙂 kdy,soudruzi,začnete hlásat,že ,, s kapitalismem na věčné časy a nikdy jinak ” ? nebo ,,ruSSká speciální operace náš vzor ” ? vy jste ale banda povedená !
Komentáře jsou uzavřeny.