Komu a proč voní nejvíce střelný prach?

od redakce

Od konce druhé světové války jsou Spojené státy americké největší ekonomickou a vojenskou velmocí na světě. Toto prvenství závisí na spolehlivosti jejich obrovském veřejném dluhu. Dosud Čína a arabské země financovaly americký veřejný dluh nákupem vládních dluhopisů, jelikož americký dolar je rezervní a mezinárodní směnnou měnou. Ovšem na jak dlouho ještě? Čína se rozhodla omezit nákupy amerických dluhopisů a reálně hrozí, že se přidají i arabské země jako například Saúdská Arábie, která se v poslední době velmi sblížila s Čínou. Není proto náhoda, že renomovaná ratingová agentura Fitch snížila rating veřejného dluhu USA z AAA na AA+. Toto snížení ratingu je ránou pro světového hegemona. Proto se snaží těmto negativním trendům čelit především posilováním své vojenské hegemonie.

Americký Senát nedávno schválil vojenský rozpočet na rok 2024, který stanovuje rekordní výdajový strop na 886 mld. dolarů, což se rovná +8 % oproti výdajům za rok 2023. Ať už vládnou ve spojených státech demokraté nebo republikáni, trend růstu vojenských výdajů neustále roste s tím, že vždy si najdou důvod pro tyto výdaje. Většinou je to kvůli exportu »svobody a demokracie«.

I současna válka na Ukrajině je pro americké miliardáře velmi výnosná. Objemy prodejů jejich výrobců zbraní prudce vzrostly. Síla amerického vojensko-průmyslového komplexu je obrovská, pokud se podíváme na žebříček 100 nejlepších společnosti na světě pro rok 2021 sestavený společnosti SIPRI. Až 40 společnosti je amerických a mezi nimi je prvních pět: Lockheed Martin, Raytheon Technologies, Boeing, Northrop Grumman Corp. a General Dynamics Corp. Společnost SIPRI dále uvádí, že vojenské výdaje USA vzrostly z 570 mld. v roce 2002 na 811,6 mld. dolarů v roce 2022, což značně převyšuje čínské výdaje (298 mld.) a ruské výdaje (72 mld.) Nyní se vojenské výdaje po celém světě zvyšují. Válka na Ukrajině a útočná americká politika vůči Číně tlačí na navýšení vojenských rozpočtů. Krachující impérium Spojených států upřednostňuje vojenskou kartu a tahá s sebou své »spojence«, kteří se snaží držet krok. USA nyní využívají svou vojenskou hegemonii k podpoře veřejného a komerčního dluhu, ale vojenské výdaje způsobují, že veřejný dluh narůstá.

To je typický příklad parazitního amerického imperialismu, který prostřednictvím veřejného dluhu a dolaru vysává zdroje z celého světa, aby podpořil válečnou mašinérii. To je obrovské plýtvání zdrojů na úkor pracujících, které by bylo možné lépe využít v sociální sféře, zdravotnictví, školství, jak ve vyspělých zemích Evropy, tak i v těch chudších. Různá katastrofální vojenská dobrodružství Spojených států a zpackané stažení z Afghánistánu snížily důvěryhodnost a podporu americké armády. Pew Research Center uvádí, že podíl Američanů, kteří vyjadřují důvěru v armádu, klesl od listopadu 2020 z 39 % na 25 %. Dokonce i mezi republikány klesla důvěra z 81 % na 71 %. To se odráží a přispívá k nedostatku veřejného nadšení pro válku, který brání americkému imperialismu v prosazování své politiky na světové scéně. Proto USA a jejich proválečná politika nám nemůže být vzorem ani přítelem!

»Být nepřítelem Ameriky je nebezpečné, ale být přítelem Ameriky je fatální.« Henry Kissinger

Tomas CANDULAS

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.