Komentář Ivo Havlíka: Sokolský slet ve stínu obřího skandálu

od redakce

Česká obec sokolská, nejstarší občanské sdružení v zemi a po dobrovolných hasičích druhé nejpočetnější, pořádalo již XVII. všesokolský slet. Na dvacet tisíc cvičenců na fotbalovém stadionu Slavie v Edenu nebo předvedlo tucet hromadných skladeb.

Pořadatelé poněkud přeháněli tvrzením, že »půjde o největší oslavu sportu na světě«. Vždyť se letos hraje mistrovství Evropy v kopané a konají letní olympijské hry.

Připomíná se, že předloni uplynulo 140 let od prvního sletu v roce 1882 na Střeleckém ostrově, ale cudně zakrývá, že v Československu se od roku 1955 do roku 1985 (na snímku spartakiádní pochod na Strahov v roce 1980) pravidelně každých pět let, s výjimkou roku 1970, konaly velmi úspěšné československé spartakiády. Ideově navazovaly na tradici sokolských sletů, které zase vznikly z inspirace německého turnerského hnutí.

Úchvatné a radostné spartakiády se pětatřicet let znevažují a haní. Když nakladatelství Academia v roce 2016 vydalo okamžitě rozebranou knihu fotografií Petra Roubala, čtenářům, aby z ní měli méně radosti, se prezentovala s poučením: »Krátce po Gottwaldově smrti se stranické vedení rozhodlo tuto tradici využít pro potřeby legitimizace nového režimu. Smyslem hromadného a synchronizovaného pohybu cvičenců na Strahovském stadionu, největším stadionu světa, bylo doslova ‚ztělesnění‘ zvláštního konceptu socialistického lidu, který měl být zdrojem vší moci a zároveň zcela tvárný podle přání vládnoucí strany.«

Spartakiáda 1980

Letošnímu sletu předcházel obří skandál, pro morálku doby zcela typický. Tělocvičný spolek, který hospodaří s ročním rozpočtem 120 mil. korun, přišel o 46,7 mil. Kč. O tak tučnou částku ho obratně připravila vlastní účetní Eliška K. Colding, blízká přítelkyně již odvolané náčelnice Sokola Hany Moučkové. Ženy spolu za sokolské peníze jezdily na luxusní dovolené, jejich poslední rekreace v Emirátech Sokol stála kolem 750 000 korun. Shodným „balíkem“ ze sokolského účtu byla obdařena matka zlodějky. Tyto a ještě podrobnější informace přinesl dobře natočený pořad České televize Reportéři. Měl příznačný titulek – Starosti sokolské starostky.

Průvodní slovo hovořilo o největším podvodu ve 160letých dějinách Sokola. Jeho spoluzakladatel dr. Miroslav Tyrš, český národní obrozenec, kritik, znalec antické kultury, historik umění, estetik, profesor Univerzity Karlovy, autor českého tělocvičného názvosloví se 140 let po tragickém utonutí (8. 8. 1884 v peřejích horské řeky Ötztaler Ache v Tyrolských Alpách) pod mohylou na Olšanských hřbitovech – příslovečně řečeno – v hrobě obrací. 

Posledních třináct let, co Sokolu velela Hana Moučková, nefungovaly žádné kontrolní mechanismy. Když vše prasklo, fikaná počtářka si v historickém sídle Sokola na Malé Straně zbaběle vzala život.

Přibližně dvacet tisíc pro zdravý pohyb zapálených členů a příznivců spolku, z nichž mnozí cvičí v chátrajících nebo se kvůli neúnosným cenám energií v nevytápěných sokolovnách, se dovedlo i ve stínu obrovského skandálu na XVII. všesokolský slet dobře připravit. Jistě v Praze na přelomu června a července určitě prožili, respektive ještě prožívají, tolik radostných zážitků, jaké si navždy ze Strahova odnášeli cvičenci československých spartakiád.

FOTO – autor, Wikipedia.org

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.