Může mít žena hroší kůži? V případě Danuše Nerudové ano. Prezidentská kandidátka sice se po týdnech mlčení vyjádřila k doktorským »turbodiplomům« na Mendelově univerzitě, kde byla rektorkou až do ledna minulého roku. Nyní přiznala, že o pochybnostech s doktorandským rychlostudiem zahraničních uchazečů věděla už od ledna 2021! Jenže nic nepodnikla a stále trvá na své »zásadní« verzi »Hajný chytil pytláka«. Je to však všechno jinak a pod tíhou dalších nových důkazů by Danuše, která chce změnu na Hradě a ve společnosti, měla spíše odstoupit z volby. Ještě předtím, než Národní akreditační úřad zveřejní 19. ledna závěry správního řízení.
Má některá naše univerzita odborné zázemí pro 84 doktorandů ročně? Nemá! Ani Karlova univerzita, ani Vysoká škola ekonomická v Praze. Natož malá a ne moc prestižní Mendelova univerzita v Brně. Jen v roce 2020 šestkrát převýšil počet zahraničních studentů v oboru Economics and management jeho českou obdobu Ekonomika a management. V průběhu pěti let 400 titulů! Celkem 145 zahraničních doktorandů za tři roky na jedné fakultě! Neuvěřitelné. Navíc v cizojazyčném programu. To Právnická fakulta v Plzni se svými rychlostudenty s tituly JUDr. bledne závistí. Nerudová by si mohla podat ruku s Kindlem. Bývalý děkan plzeňské PF poté, co byly označeny práce jeho kolegů, u nichž byl školitelem, za plagiáty, přispěchal s odůvodněním, že se jedná o řízenou provokaci, kdy chtěl chytit do pasti jistého donašeče a špiona. Takovou historku by nevymyslel ani Sherlock Holmes… S jakým zdůvodněním přijde Nerudová, až půjde do tuhého? S příběhem o hajném a pytlákovi už asi nevystačí. Protože je prokázáno, že byla přítomna u zkoušek a věděla o kritice českých studentů na adresu svých zahraničních kolegů, kteří byli zvýhodňováni. Dokonce docházelo k paradoxům, kdy cizinci nejezdili do Brna, ale učitelé za nimi… »U všeho byla bývalá rektorka Nerudová,« upozornili spoluautoři petice Jan Vávra, Martin Zahradník a Veronika Mandíková, kteří současně založili spolek Zachraňme Mendelu, Ne Danuši. Sebrali kolem dvou tisíc podpisů. Nerudová reagovala klasicky: »Chtějí zhatit moji kandidaturu na Hrad. Odpovědnost nese děkan Provozně ekonomické fakulty Pavel Žufan.« Ten mezitím rezignoval.
Nerudovátaké nechává bez vysvětlení, že dovedla univerzitu dvakrát k rozpočtovému provizoriu, ačkoliv se pyšní funkcí vedoucí Ústavu účetnictví provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity.
Člen týmu poradců ministra školství Janek Wágner napsal na svém Facebooku: »Na univerzitě museli ty doktorské diplomy tisknout doslova jako Baťa cvičky. Na takové počty by nemohli mít ani dost školitelů a vyučujících, aby tito splňovali alespoň základní standardy.« O tom všem musela Nerudová vědět, nebo přímo organizovat. »Jak asi mohla vypadat jejich individuální vědecká příprava, nemusíme zkoumat. Protože nebyla. Není to možné,« uvedl na svém Facebooku Tomáš Konečný, absolvent UK a člen think tanku Institutu pro křesťansko-demokratickou politiku. To přece nemohlo Nerudové ujít, ačkoliv tvrdí, jak o ničem nevěděla.
»Za vším hledej ženu,« říká známé přísloví. Nerudovou? Možná, ale za turbodiplomy z Mendelovy univerzity hledej především peníze. Zahraniční agentury, které vyřizovaly pro cizince z Rakouska a Německa získání titulu Ph.D., od nich inkasovaly 25 tisíc eur. Prý pětinu dávaly univerzitě, zbytek putoval do jejich kapsy. A možná i do jiných. Doktorát za dva roky přece něco stojí… Smlouva byla uzavřena se salcburskou agenturou Institut für Management už v roce 2014. Jen za pět let se tady protočilo kolem 250 milionu korun. Co tomu říkáte, paní Nerudová?
Vladimír SLOBODZIAN