Kdo začal druhou světovou válku?

od redakce

Adolf Hitler byl velmi blízký Polsku a byl tam vřele vítán. Například na pohřbu generála Pilsudského seděl na čestném místě v první řadě hned vedle rakve mrtvého generála, který se rok předtím ještě bratříčkoval s Goebbelsem a dalšími nacisty. Polsko účastí na porcování Československa v Mnichově ztratilo veškeré záruky ze vzájemných polsko-sovětských smluv. Například sovětsko-polský pakt o neútočení z roku 1932 uváděl, že útok signatáře na třetí stranu umožňoval neútočícímu signatáři vypovězení paktu bez varování. Účastí Polska na agresi vůči nám završenou mimo jiné ukradením Těšínska a Karvinska v roce 1938 neměl SSSR povinnost respektovat jeho existenci.

A jak začala druhá světová válka? Německo a Slovensko napadly 1. září 1939 Polsko. Když německé jednotky stály před Varšavou a polská vláda prchala do Rumunska, vstoupil 17. září 1939 do hry Sovětský svaz. Díky jeho zásahu došlo například k návratu hlavního města Vilniusu zpátky Litvě. Její hlavní město totiž Polsko po první světové válce Litvě ukradlo.

Velitel polské armády Jósef Pilsudski v té době nařídil svému podřízenému, generálu Lucjanovi Żeligowskému, aby předstíral vzpouru a obsadil Vilnius, aniž by Polsko formálně obnovilo válku s Litvou. Generál Żeligowski se svou 1. litevsko-běloruskou divizí obsadil Vilnius 9. října 1920 a deklaroval vytvoření nového státu s názvem Republika Střední Litva.

Po selhání bruselských rozhovorů se generál Żeligowski rozhodl co nejrychleji předat moc civilním úřadům a potvrdil datum konání voleb na 8. ledna 1922. Samotné volby byly poznamenány silně propolskou propagandou a zrušením vydávání svobodných litevských novin. Litevci se rozhodli volby zcela bojkotovat a k bojkotu se přidali i místní Židé a část Bělorusů. Samotná Litva předem oznámila, že výsledky voleb neuzná.

Ve volbách drtivě zvítězily polské strany a Poláci ovládli středolitevský parlament, tzv. Sejm. Dne 20. února 1922 schválil středolitevský Sejm oficiální žádost o začlenění Střední Litvy do polského státu. Žádost byla schválena polským Sejmem 22. března 1922, a tak byla Střední Litva transformována do Vilenského vojvodství. Litva odmítla uznat polskou nadvládu a stále oficiálně považovala Vilensko za své území. Dokonce podle litevské ústavy byl Vilnius považován za hlavní město, zatímco Kaunas zastával pouze pozici dočasného sídla vlády.

Vilnius s okolím byl předán Sověty Litvě 10. října 1939. Takže vstup SSSR do východních oblastí Polska, které Polsko získalo nerespektováním tzv. Curzonovy linie, byl pouze návratem práva a spravedlnosti do mezinárodních vztahů. Dlužno podotknout, že Němci u nás měli výsadní postavení, předválečné Československo si je doslova hýčkalo. Ukrajinci a Bělorusové byli pod vládou Polska občany ne druhé, ale třetí kategorie. Jejich jazyky, kultura, hospodářský i politický život byly násilně utlačovány a všude panovala hysterická polonizace.

V poslední předválečné ústavě Polska byl například prezident odpovědný výhradně »Bohu a dějinám«. Byla také zrušena rovnost občanů, jejichž práva byla stanovena podle »hodnoty jejich úsilí a zásluh ve prospěch všeobecného dobra«. Po porážce nedemokratického Polska následovalo rozdělení polského území mezi Německo, Sovětský svaz, Litvu a Slovenský stát.

Proč to tady píšu? Protože je velmi jednoduché z hrdinů udělat zločince a z obětí viníky. Nic není černobílé a pravda se ne vždy hodí. Stejně jako po první světové válce, kdy Polská armáda zahájila tažení na východ v dubnu 1919 vpádem do Litvy a Běloruska a koncem téhož měsíce napadla také Ukrajinu. Pak se polský postup zastavil, mimo jiné také kvůli vzpourám obyvatelstva na okupovaném území a nestabilní politické situaci v Polsku. Další ofenzíva začala v dubnu 1920, když Rudá armáda zničila Ukrajinskou národní republiku a Poláci se obávali dalšího sovětského postupu na západ. Polské jednotky dosáhly v preventivním (!) útoku až Kyjeva. V té době však již měli bolševici v ruské občanské válce převahu, a mohli tak na polský postup na východ odpovědět protiútokem.

Sovětskou mírovou nabídku Polsko odmítlo, a tak sovětsko-polská válka pokračovala. Postup Rudé armády byl velmi rychlý, až nakonec v srpnu 1920 oblehla Varšavu, kde však byla v bitvě u Varšavy poražena.

Doufám, že naše vláda, chovající se kajícně jako někdejší vláda protektorátu Čechy a Morava, si zachová chladnou hlavu a neobnoví porážkou třetí říše přerušené dodávky zbraní ukrajinským fašistům a válečným zločincům s obrazy Bandery nad hlavami. Po pravicovém probruselském převratu v roce 2014 došlo jako k jednomu z prvních výnosů nové vlády pučistů v Kyjevě k nařízení omezujícímu používání ruštiny. Ukrajina se začala řadit mezi rasistické státy typu Estonska nebo Lotyšska, kde jsou občané ruské národnosti vyřazeni z politického života a i jinak diskriminováni.

Samozřejmě za tichého přihlížení Bruselu, který toleruje teror na svém území, například v Katalánsku. Kde i řádně zvolení europoslanci za tuto oblast nemohli přijmout svůj mandát. A europarlament ostudně mlčí. Boj za lidská práva, sebeurčení a demokracii je velmi falešný, když se to děje výběrově nebo přímo účelově.

Řešením dnešního konfliktu na Ukrajině by bylo připojení historicky ruských území bývalého Novoruska, a celé oblasti bývalých Divokých polí v rozsahu 17. století, k současné Ruské federaci. Historická práva východní, převážně ruské menšiny by byla stejně jako na Krymu naplněna.

Zdeněk MILATA, zastupitel města Milovice

Přečtěte si další články

23 komentáře

fronda 28/01/2022 - 21:56

Autor správně připomíná nedemokratičnost polského režimu i násilný způsob získání západního Běloruska, západní Ukrajiny a jihovýchodní Litvy Polskem. Stejně jako skutečnost, že připojením Polska k agresi proti ČSR padly sovětské závazky. Sovětský svaz na to polský režim před Mnichovem 38 upozorňoval. O všech těchto skutečnostech režimní propaganda soustavně mlčí. Natož aby se o nich učilo ve školách.
Na druhou stranu, Němci v předválečné ČSR utlačováni vysloveně nebyli, ale krize 30. let na ně dopadla ještě tvrději, než na Čechy.
A konečně, řešení ukrajinské krize není ve změnách hranic, ale v pádu kyjevské fašistické diktatury a v návratu Ukrajiny k demokracii. Budoucí legitimní demokratická vláda Ukrajiny se jistě civilizovaně dohodne jak s Ruskem, tak i s Donbasem.

Velký Max 28/01/2022 - 13:40

Autor by měl podrobněji rozvést a objasnit větu “Historická práva východní, převážně ruské menšiny by byla stejně jako na Krymu naplněna.”…..

Jiří 29/01/2022 - 00:33

Velký Maxi. Vysvětlete proč Ukrajinci odmítli federalizaci státu? Pokud by jste znal historické reálie, pak by jste pochopil. Otázka zda pochopit máte zájem?

fronda 29/01/2022 - 18:13

Především se Ukrajinců nikdo neptá. O všem rozhoduje Západ prostřednictvím nelegitimní banderovské diktatury.

Jiří 29/01/2022 - 00:47

Petříčku, nezneužívejte Borovského, který se stal obětí rakouské absolutistické protislovanské moci, která tohoto novináře umlčela a dovedla do hrobu.
Gratuluji Vám, výplody “Made in pražská kavárna” jsou tou nejlepší ukázkou.

fronda 29/01/2022 - 00:56

Nabízela se ovšem otázka, kde jinde chtěl Karel Havlíček tehdy hledat zastání. U západních koloniálních mocností?
Od carských dob se i Rusko změnilo, hlavně díky komunistům. Teď je Rusko mnohonárodnostní federací.

petr 28/01/2022 - 11:46

milata . ,, … Ukrajina se začala řadit mezi rasistické státy typu Estonska nebo Lotyšska, kde jsou občané ruské národnosti vyřazeni z politického života a i jinak diskriminován” – aha,tak rusáci jsou podle vás jiná rasa, než Ukrajinci ? zajímavé !

fronda 28/01/2022 - 21:45

Došlo k posunu významu slova. Když se např. vyslovíte ne úplně nadšeně k Cikánům, mediální mainstream vás obviní z rasismu. I když jsou Cikáni stejné rasy, jako my.

Jiří 29/01/2022 - 00:25

Petřičku, nepochopil jste smysl věty, což je Váš problém. To, že Ukrajinci jsou rasisté prokázali mnohokráte a to jak v minulosti, ale i v současné době.
Pokud místo hloupoučkých výlevů chcete diskutovat, pak vysvětlete participaci ukrajinců v masakru v Babim Jaru či na zrůdnosti, které konali ukrajinci na polácích a dalších národnostech na Volyni během 2. svět války? Holokaust byl strašný svým rozsahem a systémovosti postavené na zrůdné ideologii. Na Volyni páchali ukrajinci neuvěřitelná zvěrstva postavené na nacionalní nenávisti. Pokud snad toto zpochybňujete pak s vámi něco není v pořádku. Dle výpovědí židovských přeživších z koncentráků byli to ukrajinští a pobaltští strážci, kteří páchali na vězních krutosti. Byli tak nelidští a zrůdní, že nad jejich krutostmi údajně i samotní němečtí nacisté odvraceli hlavy. Vrána k v ráně sedá. Vrahové k Vrahům. Jak je to s Vámi?

petr 29/01/2022 - 02:45

jiří + fronda : ,,vážení” soudruzi,vám asi nedošlo,že jsem reagoval na článek ,,milaty” kde autor komentuje SOUČASNOU SITUACI na Ukrajině … takže,ještě jednou autor : ,,Ukrajina se začala řadit mezi rasistické státy typu Estonska nebo Lotyšska, kde jsou občané ruské národnosti vyřazeni z politického života a i jinak diskriminováni” – bohužel ( vlastně tady ,,leninužel” ),novináři si s pojmy ,,rasismus,fašismus,nacismus” ap.moc těžkou hlavu nedělají,to platí pro všechna media.jinak ,co se týká rasismu,ten byl ( a je ) na světě od nepaměti,i za vlády bolševiků,hlavně v CCCP to Židé neměli jednouché – je velmi zajímavé a zvláštní,že pokud byla Ukrajina,Polsko atd.součástí ,,nerozborného přátelství socialistických zemí”,nikde v těchto zemích se o této neblahé historii nesmělo psát,naopak,soudruzi komunisté každou zmínku o tom potírali jako ,,výmysly a lživé provokace reakčních sil” ( ale tohle si asi nepamatujete,nebo nechcete pamatovat ? ) – a co se týká výroku K.H.Borovského,původně byl zastánce Ruska a propagoval ,,slovanskou vzájemnost”,ovšem po návratu a zkušnostech z ročního pobytu v Rusku svůj názor podstatně změnil … tak se tady, ,,soudruzi” jiří a frondo,neohánějte nějakou ,,obětí protislovanské moci” ( a pražskou kavárnou ) ! čest práci

fronda 29/01/2022 - 18:12

Antisemitismus byl dědictvím carského Ruska. Normálně se o tom za socialismu psalo i učilo ve školách. Jinak pravice považovala VŘSR za “židovské spiknutí”, už jenom kvůli množství Židů mezi bolševiky.
Čeho byl Havlíček stoupencem potom? Skvělé izolace?

petr 30/01/2022 - 10:20

fronda : nepamatuju se,že by se za bolševiků ve školách učilo o antisemitismu v CCCP,soudruhu ! naopak,ten tzv. ,,sovětský svaz” byl prezentován jako ideální mnohonárodnostní stát,kde si takříkajíc všechny národy ,,padají kolem krku a vřele se milují” – jenže,opak byl a je pravda – a mimochodem,kolik Židů emigrovalo do Israele za vlády ruského bolševika v 80.letech min.stol. ? a ta vaš otázka ,,čeho byl Havlíček stoupencem potom” je blbost,soudruhu chlapče …

Jan Dvořák 28/01/2022 - 10:48

Pan zastupitel by se měl spíš starat o to, jestli jsou v Milovicích uklizené chodníky, než navrhovat předávání území jednoho státu druhému. Sám uvidí při obecních volbách na podzim, jestli podobnými elaboráty občany zaujme, nebo se bude poroučet po vzoru soudruhů na krajské a parlamentní úrovni.

jmm 28/01/2022 - 09:22

Žádný vojenský pakt by neměl obklopovat / obklopit cizí území …
To by byl akt případné/možné agrese…

petr 28/01/2022 - 11:52

jmm . každý stát se dnes může svobodně rozhodnout,jestli chce,nebo nechce di NATO vstoupit a žádný Putin o tom nemá právo rozhodovat.zatím jediná agrese ve sporu Ruska s Ukrajinou byla agrese ruská ( Luhansk,Doněck,Krym )

Milan Antal 28/01/2022 - 20:38

Svätá prostota, len Vám nedať do rúk riadenie štátu, pretože to je anarchia a nie štátnické myslenie. Podobne uvažoval Dubček v r. 1968 a potom nariekal, čo mu to vraj urobili – a Česi a Slováci dodnes nariekajú. Dubček bol dobrý človek a myslel to dobre, ale chýbalo mu štátnické hlavne geopolitické videnie jeho krokov. Že moje kroky môžu ohroziť susedné krajiny a ak to nedokážem zohľadniť, mám problém.
Vy ste si slobodu pomýlili so svojvôľou. Ale sloboda je komplexný pojem, (Hegel bol povedal, že sloboda je poznanie nutnosti)
Napoleon sa bol vyjadril, že čím väčším vládcom Európy sa stáva, tým menej slobodnejší je v rozhodovaní, musí zohľadňovať množstvo okolností.
NATO na Ukrajine by znamenalo základne, rakety aj jadrové na Ukrajine, 5 minút na dostrel od Moskvy. Dúfam, že nie ste tak blbý, aby ste takéto rozhodnutie považovali za slobodné, do ktorého sa nikto nemá čo starať.
Ľudí ako Vy treba poslať do prvej línie vojnového dotyku, aby si vychutnali svoje slobodné rozhodnutie.

Milan Antal 29/01/2022 - 09:42

Vo vnútroštátnom priestore je takéto konanie pomerne prísne regulované, do budúcnosti to čaká aj globálny priestor.
Môže napr. sused slobodne umiestniť vo svojej záhrade strelnicu? Alebo svorku levov, tigrov? Alebo umiestniť tam chemické, biologické laboratórium? Činnosti, ktoré môžu ohroziť susedov, ľudí naokolo, sú jednoducho prísne regulované, človek sa nemôže slobodne rozhodnúť, že si vo svojej záhrade bude robiť, čo uzná za vhodné, ak sa to dotýka jeho susedov.

Jaroslav Prchal 29/01/2022 - 11:02

Milan Antal – Máte naprostou pravdu. Měl byste vysvětlit Rusům, že sto tisíc vojáků nejen za plotem Ukrajiny, ale i na jejím Krymu není v pořádku.

fronda 28/01/2022 - 21:42

Jistě, stát se rozhodnout může. Banda pučistů z majdanu nikoliv. Mimochodem, byli to oni, kdo začal s vyhlašováním nezávislosti jednotlivých oblastí Ukrajiny.

Jiří 29/01/2022 - 00:59

Petříčku, souhlasím s Vámi, že každý stát by měl mít právo na vlastní směrování.
Otázkou zda AMERIČANÉ totéž dovolí zemím jako je Venezuela a dalším?
A v těch zemích by hypoteticky RUSOVÉ umístili své rakety.
Jak by se Vám líbilo a dnes se to může komukoliv stát, že vás obstoupí v noční ulici skupinka grázlů a dostanou se do vaší blízkosti, která může znamenat ohrožení Vaší integrity?
Asi by jste v tu chvíli měl plné kalhoty 🙂

doxa 28/01/2022 - 09:03

Jasně, Stalin 10. října 1939 předal Litvě Vilnius a za necelý rok (3. srpna 1940) celou Litvu i s Vilniem zabral.

fronda 28/01/2022 - 21:40

Litva se stala členem Sovětské unie, podobně jako momentálně je členem Evropského svazu.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.