Zmrazit platby za státní pojištěnce do systému zdravotního pojištění na loňskou úroveň a tím ušetřit zhruba čtrnáct miliard korun pokládám za velmi špatný signál, jenž ve svém důsledku povede k prudkému obecnému zhoršení zdravotní péče. Jde totiž o to, že inflace srazí poskytnuté prostředky o nejméně šest sedm procent, či dokonce o více, a tak platby vlastně budou oproti těm loňským sníženy. Už dnes je omezována některá neakutní péče a neakutní operace, a to nikoli pro nedostatek kapacit či lůžek, ale pro »limit«, který byl na tyto zákroky vyčerpán. Znám případy šetření v případě předepsání některých léků, když údajně byly překročeny »tyto limity«. A tak se dostávám k otázce, proč tomu tak je? Nevěřím totiž, že jen proto, aby se ušetřily prostředky a poněkud zmírnilo prudce se zvyšující zadlužení.
Jistě svůj díl viny může mít současná mezinárodní situace a plnění závazku dát více na armádu, než dáváme dosud. Ale to, alespoň si myslím, není hlavním důvodem rozhodnutí pravicové vlády. Kolují totiž informace, že jde o první krok k tomu, aby došlo k zpoplatnění některých léčebných zákroků a k zavedení »dvojí« zdravotní péče. Jak bude vypadat ono zpoplatnění, víme již z návštěv u zubaře. Pokud jde o onu zmíněnou »dvojí« zdravotní péči, je nám vzorem zdravotnictví v USA, kde lepší péči a zákroky, lepší lékaře, lepší léky si je možné koupit. Tedy připlatit si. Na ty, kteří na podobné připlácení nebudou mít prostředky, bude čekat jen druhořadá péče, horší a méně účinné metody či třeba, jako je tomu u těch nejchudších vrstev ve Spojených státech, vůbec žádná.
Podle některých informací se tiše na Válkově ministerstvu připravuje jistá restrikce nemocnic. Tedy jejich privatizace. Vzorem je Bendlovo rozhodnutí, jímž zprivatizoval velkou část středočeských nemocnic a léčebných zařízení. Tak tento »kšeft století« napomohl obohatit se mnoha kamarádům z ODS a dalším příznivcům pravice a přes noc se stát miliardáři. Tak tomu bylo i s lukrativní onkologickou léčebnou nedaleko Mníšku. Stačí si připomenout i osud českých lázní, jež stát, řízený tehdy pravicovými vládami, za minimální platbu předal do rukou soukromníkům nebo narychlo vytvářeným akciovým společnostem kamarádů a příznivců. Pan poslanec Bendl, konstruktér obráběcích strojů a svého času také znalec českého zemědělství s titulem ministra, mohl tedy zodpovědně rozhodovat o zdravotnictví a rozhodnul. Do zprivatizovaných zařízení tečou nyní velké peníze z kapes daňových poplatníků, ale zisky nemíří zpět, ale k jejich majitelům.
Nevím, kterou cestu k další privatizaci našeho zdravotnictví současná vláda zvolí. Nepochybuji však o tom, že je to jejím cílem. Zatím začala s omezením prostředků na státní pojištěnce, tedy především na nás důchodce a vzala to, co odsouhlasila již Babišova vláda, a mělo platit v letošním roce.
Jana BYSTŘICKÁ
1 komentář
Soudružko ty máš teda starosti.
Komentáře jsou uzavřeny.