Jen krátce k dovozu uhlí z Austrálie

od redakce
Ivan Strachoň

Když jsem si přečetl zprávu o tom, že se na zkoušku doveze cca 1100 tun uhlí po vodě z Rotterdamu do Děčína, tak jsem si v duchu řekl, že něco tady opravdu nemá logiku.

Uhlí původně někde z Queenslandu, převezené do přístavu v Brisbane, pak cca 17 000 kilometrů po moři, přeložené na říční remorkér v Rotterdamu, po vodě cca 900 kilometrů do Děčína a pak ještě 420 kilometrů po železnici do Ostravy.

To je zhruba odhad trasy, kterou musel tento náklad ujet. Pokud se podíváte na ceny uhlí z Austrálie koncem roku 2021 (odhaduji, že v tu dobu mohlo být nakládáno), uvidíte, že cena byla kolem 177 USD za tunu. V tu dobu se jednalo o jednu z nejvyšších cen za posledních deset let. A i kdyby byla cena z Austrálie tak výhodná, kde je ten ekologický pohled, na kterém teď zejména EU tak trvá? Opravdu je uhlíková stopa přepravy najednou tak zanedbatelná a nepodstatná? Očekával bych po zveřejnění této zprávy radostné ovace těch, kdo byli pro ukončení těžby černého uhlí na Karvinsku. Ale jako by se k tomu nikdo nechtěl hlásit.

Již před krajskými volbami v roce 2020 jsme jako KSČM upozorňovali na rizika spojená s odchodem od uhlí. To má jednoznačný negativní dopad jak na Moravskoslezský kraj, který je na zdrojích uhlí pro teplárny závislý, ale v širším měřítku to dopadá na celou Českou republiku, jelikož se vzdáváme své energetické soběstačnosti. Naopak strany, které jsou nyní ve vládě, měly jako svůj cíl uzavření dolů na Karvinsku a dolu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Asi i zcela náhodou se kandidát koalice PirSTAN na ministra průmyslu v nové vládě vzdal zájmu o tento post, když se prokázalo jeho spojení se solárním byznysem. A hnutí Starostové nyní chtějí vracet sponzorské dary na kampaň.

Bohužel. Když dnes něco řeknou komunisté, je to zpochybňováno, dehonestováno. S odstupem času se ale pak prokáže oprávněnost našeho tvrzení. 

Ivan STRACHOŇ, zastupitel MSK (KSČM), předseda kontrolního výboru

Přečtěte si další články

15 komentáře

fronda 27/01/2022 - 01:16

Je to Absurdistán.

marin 26/01/2022 - 20:22

A co uhlíková stopa? Tancovalo se radostně okolo Grety, ta aspoň jela do Ameriky na plachetnici al u nás Komerční banka spustila kampaň, která vyzývá Čechy, aby o Vánocích šetřili s kapry, s instagramovou influencerkou přitom dává do souvislosti spotřebu kaprů s produkcí oxidu uhličitého. Ala taková ohromná uhlíková stopa za námořní dopravou nevadí, nikdo neprotestuje.

Jan Dvořák 26/01/2022 - 20:48

Jestli s tím máte problém, tak Vám nikdo protestovat nebrání.

marin 26/01/2022 - 21:09

Já s tím problém nemám, jen poukazuji na rozpornost situace. Greta a další protestují proti uhlíku a kaprům a kravám, proti přesunu uhlí ohromnými spotřebiči uhlíku přes půl světa kvůli tomu, že zavřeli předčasně doly, neprotestují. No popsal jsem něco, co se vám nelíbí, tak se mi hned dostalo rady, ne argumentu. Ten zřejmě nemáte.

marin 26/01/2022 - 20:11

Důlní inženýr na otázku, zda jdou uzavřené doly otevřít , odpověděl, že více méně ne, nebo alespoň za této situace. A zavírají se také proto, že banky odmítají do nich investovat i je pojistit a v takovém režimu nemohou pracovat. Tak by dopadlo i naše jádro, pokud by ho nahoře zamítli. Aktivisté si obšlápli banky, bohužel přes ně dokáží prosadit všechno, co si vezmou do hlavy . Daně, investice, dehonestace nepohodlných názorů, jsou jejich cesta.

Hugo Stiglitz 26/01/2022 - 17:35

To jsou věci soudruzi….
Soukromá firma si sama vybírá, kde si koupí uhlí…. To za vás nehrozilo. Ani soukromá firma, natož svobodná volba…

williks2 26/01/2022 - 20:30

Nehledě na to, že jsou to indové.

PetJednaLenin 26/01/2022 - 14:54

Zase nepravda a LEŽ soudruzi, pro ty kdo si nerozkliknou clanek

Jan Dvořák 26/01/2022 - 14:38

Protože se plánuje výluka na trati z Děčína do Drážďan, nechala si nadnárodní korporace, provozující mimo jiné Novou Huť, na zkoužku dopravit uhlí po vodě namísto obvyklé cesty po železnici. To je asi podstata celé této bouře ve sklenici vody. Když jsem tuto zprávu zaznamenal poprvé, tak mě taky zaskočila, ale to je spíš tím, že se člověk v této oblasti neorientuje. Pěkně je to vysvětlené v článku na Novinkách:

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/australske-uhli-bylo-pro-ostravskou-hut-40385025

karel 26/01/2022 - 10:54

Kdyby jen uhlí, ale třeba jablka z Chile, brambory z Egypta, maso z Polska nebo Brazílie. prostě, všechno jsme vybili místo kravínu a vepřínů jsou sklady, ovocné sady vykáceli na těchto polích postavili “krásné modré” hypermarkety, které nám prodají za “lidovou” cenu ony dovezené komodity. Nakonec, pamatuji si jak lidé před převratem nadávali, jak se zachází s ornou půdou. Dnes to nikoho nezajímá,” půda nepůda”, hlavně , že pravda a láska vítězí nad lží a nenávisti a máme banány . Smutný to pohled na naši “skladovou krajinu”.

Hugo Stiglitz 26/01/2022 - 14:07

Se stim smiř

Velký Max 26/01/2022 - 15:15

Uhlí z Austrálie nebo z Kanady, a to za oceány může být levnější (!) než to z OKD. On totiž soudruh Strachoň, jistě jen náhodou, opomenul sdělit, že náklady na těžbu jsou tam minimální, jde o povrchové(!) černouhelné doly.

williks2 26/01/2022 - 20:22

Milý Maxi. Nějakou dobu jsem v hornictví pracoval, tak mohu něco k tomuto sdělit. Na Karvinsku bylo, je a bude nejkvalitnější koksovatelné černé uhlí. Mimochodem černé uhlí nelze těžit povrchově, neboť je mnohem starší než hnědé uhlí těžené povrchově. Aspoň v našich končinách to tak je. Nehledě k tomu, australská společnost má od roku 2019 – 900 mil. USD osvobození od daně, dále 4,4 mld. USD kapitálové dotace, a to na dobu 7 let. Takže je možné se tím snížila cena uhlí. Nicméně jen za dopravo po moři, po řece a vlakem je určitě něco také stojí a 100 USD to nebude. Má to i své chyby zejména na životní prostředí. Více na https://cs2.wiki/wiki/Carmichael_coal_mine#Mine. A co se týče modernizace ocelárny, tak to bude také drahé a spotřeba energie nebude zrovna malá. Co na tom, že atmosféra dostane na zadek. A Austrálie má zřejmě dostatek vody.

williks2 26/01/2022 - 21:36

Nejlepší na tom všem je, že se dováží zboží už ve II. kategorii kvality (za hubičku). Zřejmě to jsou nejvyspělejší země světa, se kterými se musí obchodovat. 🙂 Na iDnes jsem četl, že Čína přestala odebírat uhlí z Austrálie. Sama je největším těžařem uhlí na světě. Austrálii hrozí, že když nebudou mít odbyt na uhlí, může to pro ně znamenat katastrofu. Černé uhlí, má tu nevýhodu, že je černé, snadno se zahřeje a také vznítí. A nedovedu si představit, v zemi s takovým horkem, jak by to uhlí dopadlo, netěžilo-li by se. I déšť sehrává svou roli, zejména na kvalitě. K těžbě ovšem potřebuje i obrovské množství vody. Není tedy australanům co závidět, musejí těžit a prodávat za jakoukoliv cenu.

jmm 26/01/2022 - 10:01

Perfekt!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.