Jak církev prošustrovala« miliony

od redakce

Ta věta mne napadla při čtení stati pana Martina Shabu v Lidových novinách 2. 10. 2022, na str. 1 a 5. Podle něj Lidové noviny získaly informace o odhadech hodnot pozemků, které údajně Arcibiskupství pražské prodalo pod cenou skupině podnikatelů. Nebudu čtenáře unavovat peripetiemi, které pan redaktor líčí v Lidovkách.

Jen zmíním názvy podnikatelských subjektů – Rižákova společnost Empo Ypsilon, dále jeho Empo Hotel, firma PHS Prague Services, Reo Beta a další. Za zmínku stojí vskutku profesionální věta pana Prinze, mluvčího Reo Bety: »Pokud jde o dotazy na podrobné údaje z našich ekonomických transakcí, berte prosím v úvahu, že jsou součástí obchodního tajemství.« 

Jak prosté, milý Watsone, není-liž pravda? Maně mne napadá analogie z kultovního britského seriálu Ano, pane premiére, kde se funkce biskupa označuje jako »spojení manažera, obchodního ředitele a realitního makléře«. Tudíž v případě odvolaného výkonného ředitele arcibiskupství pana Jurigy se jednalo patrně o mimořádné výkony?

Čtenář ať si sám učiní obrázek o výsledku, neboli konci restitučních pozemků a budov podle citovaných Lidových novin.

Jen bych připomněl již dávnou skandální restituci Voršilek v Praze a Brně. V Praze to byla nová budova Národního divadla, v Brně areál bývalého voršilského kláštera, z něhož pan stát de facto vyhodil do baráků wehrmachtu na Kraví hoře Technické muzeum v Brně, aby po desetiletích podnikání Voršilky zkrachovaly a předaly klášter na triko brněnskému biskupství. Stát vybudoval Technické muzeum v Brně za cca půl miliardy – další půlmiliardu dal na nové Technické muzeum v budově bývalé Tesly v Králově Poli, pěkně daleko od centra města. Což pochopitelně znamenalo značný pokles návštěvnosti, aspoň pokud je mi známo. Že přitom byly likvidovány unikátní expozice parních strojů nebo vodních turbín, aby se pracně obnovovaly v Tesle a nikdy nedosáhly úrovně zbořených expozic, je ovšem mocným, kteří rozhodli, srdečně jedno… 

Nakonec mne napadá další hrůzný scénář, který může nastat při restituční tečce za nějakých dalších třicet let. A sice, že církev, která – Bohu poručeno – pozbyla restituční majetky podle vzoru mnicha bratra Tucka z Robina Hooda – »Hospodin dal, Hospodin vzal!« – přijde opět za vyždímaným státem s výzvou: »Velvary, Velvary, kde jsou mé tolary – státe dej!« Chybu může učinit každý. Ale zde se mi to jeví jako případ, kdy onu církev ždímají profesní konsorcia a ona sama bez kvalifikace v džungli korporátního kapitálu se potácí mezi vyvolenými žraloky.

Lze jen doufat v Hospodinovu shovívavost nad tímto státem. I nad společenstvím lidu Božího a jeho zástupci. Závěrem pouze volám:  Hospodine, chraň tento stát před takovými restitucemi a jejich konci. Bohužel nemáme Jana Žižku, aby učinil takovým restitucím konec. Máme tu jen mnoho zrádných Čapků ze Sán, zrazujících národ i zemi jako u Lipan.

Jiří JAROŠ NICKELLI

(Autor je emeritní expert Technického muzea v Brně na vodní energetiku, větrné motory a technické památky. Je věřící husita.)

Přečtěte si další články

9 komentáře

Rudý vítr 06/11/2022 - 17:59

Komunisté měli s církvemi zatočit poradneji a zrušit.

Rudý vítr 05/11/2022 - 12:01

Církev je opium lidstva.Chceme len spravedlnost.

Josef 05/11/2022 - 14:42

zatím ale vyhrává církev, a zase špatně má to být náboženství, a ta spravedlnost je vidět vždy když se načas Vaši někde stali vůdci

fronda 04/11/2022 - 22:41

Měl by být restituován národní majetek k roku 1989.

fronda 05/11/2022 - 22:02

Naopak, výhody národního vlastnictví výrobních prostředků se projevovaly. I koncem 80. let, kdy byla země údajně “před krachem”, se masivně investovalo (výstavba jaderných i vodních elektráren, bytová výstavba, nová automobilka…), při minimální zadluženosti, prakticky nulové inflaci a nezaměstnanosti. S ekonomickým růstem jsme sice nebyli zcela spokojeni, ovšem nebyl o nic nižší, než v průměru za následujících 33 let kapitalismu (protože pozice ČR v žebříčku zemí podle HDP/obyv. je nyní v zásadě stejná, jako byla pozice ČSSR v 80. letech). To vše v podmínkách studené války a embarga.

Devizy na investice byly, ale někdy nezbývaly na dovoz spotřebního zboží (právě kvůli studené válce a embargu). Naopak v současnosti systém volného trhu umožní především dovoz spotřebního zboží, bez ohledu na to, kolik pak zbývá na investice.

Západ byl a stále je vyspělejší z historických důvodů. Asi v tom smyslu, že když my jsme tady bránili Evropu před Turky, oni drancovali své koloniální říše. Socialistickému společenství se dařilo (a stále daří) vyspělý Západ dohánět. O zemích, které se před 30 lety vrátily zpět do kapitalismu, se to ale říct nedá.

Rudý vítr 04/11/2022 - 19:15

Všichni víme jak církev neskutečně škodila od počátku kdy vznikla.Jeste ze zlatého komunismu se držela na uzdě a to bylo velice správně.

Lubomír Šálek 04/11/2022 - 18:31

Husita jen prostě závidí. Katolická církev hospodařila se ziskem 646 milionů korun v roce 2021.

fronda 04/11/2022 - 22:40

To se jim to hospodaří, na ukradeném majetku.

Rudý vítr 05/11/2022 - 12:49

Tak tak Boží mlýny……

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.