Jádro ne, uhlí ne, tak co?

od redakce

Současná česká vláda zatím předvádí jen to, že se neumí postarat o nejzákladnější potřeby vlastních občanů. Při krocích, které vedou jen k energetické chudobě, a že to tak být nemusí, ukazuje Maďarsko nebo Srbsko, abych vybral jeden unijní a jeden neunijní stát, chce dát další ránu našemu hospodářství. Ukázalo se to při jednom s posledních vystoupení ministryně životního prostředí, kdy se postavila proti realitě. Otázka zní jasně: zda těžit uhlí dál, resp. prolomit tolik diskutované limity do doby, než spatří světlo světa adekvátní zdroje, nebo si dosti naivně myslet, že ono to všechno nějak dopadne a stylem »nevidím, neslyším« papouškovat bruselský Green Deal. Nějak to dopadne určitě, o tom není sporu. Ale jak to dopadne? Odpověď na ni určitě není optimistická a dovoz uhlí z Austrálie (jeden takový se už na Ostravsko uskutečnil) je čiré zoufalství.

Více než třetina elektřiny vyrobené v Česku pochází stále z uhlí. V polovině loňského roku se hnědé a černé uhlí podílelo na tuzemské produkci elektřiny z 36,7 procenta, což bylo téměř o deset procentních bodů více než ve srovnatelném období roku 2020. S odkazem na interaktivní modul oborového webu oEnergetice.cz to ČTK řekl mediální zástupce energetické skupiny Sev.en Energy Petr Dušek. Informace vychází z dat evropské ENTSO-E Transparency Platform.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková na víkendovém sjezdu KDU-ČSL řekla, že rozhodně odmítá jakékoli snahy o prolomení limitů těžby uhlí. Hovoří o tom podle ní někteří politici v souvislosti s válkou na Ukrajině, která pravděpodobně způsobí další růst cen elektřiny, pohonných hmot a zemního plynu. »Takováto situace nesmí být návratem uhlí a já rozhodně odmítám jakékoli snahy o prolomení limitů těžby. Desítky let jsme si ničili životní prostředí, desítky let jsme si ničili svou krajinu, pálením fosilních paliv oteplovali naši krajinu, a skutečně, chceme-li žít ve zdravém prostředí, není cesta návratu uhlí,« řekla Hubáčková. Jádro je špatně, uhlí je špatně – že by návrat k prvobytně pospolné společnosti? Možná ještě před ni, neboť oheň v přírodě jistě také nebude vyhovovat bruselským předpisům (moc kouří). A vydělaná kůže na zahřátí už teprve ne, to by zase povstali ochránci zvířat. Tak co tedy? Ti nahoře jen hystericky vykřikují, že to či ono ne, ale kromě pohádek o přírodních zdrojích energie (slunce, vítr), které nikdy nemohou vykrýt požadovanou kapacitu, nikdo s ničím smysluplným ještě nepřišel. A ani nepřijde, poněvadž nic jiného, co by odpovídalo potřebě a spotřebě, neexistuje. KSČM byla otevřená změně limitů těžby, resp. nikdy nesouhlasila s jejich nedotknutelností. Bude to snad nejstabilnější ještě socialistické rozhodnutí z 80. let minulého století. O tom, jak a kde se bude těžit, se přece musí jednat, dokud nebude na stole ležet jasná představa o relevantních náhradních zdrojích. To je nejzelenější úvaha, kterou si můžeme jako obyvatelé planety představit. Všechno ostatní je mimo realitu, pokud nechceme všechno zničit.

Vojtěch FILIP

Přečtěte si další články

10 komentáře

fronda 28/04/2022 - 01:21

Nebýt privatizačního puče, mohly už dávno vyrábět velkou většinu elektřiny jaderné elektrárny, tak jako ve Francii. Mohly fungovat teplárenské soustavy z Temelína i dalších elektráren.
Ale nejde jenom o energetiku. Po 32 letech kapitalismu stále není ani zdaleka hotova dálniční síť a co se týče vysokorychlostních tratí, tam se ještě dlouho ani nekopne.
Co tady ti papaláši celou dobu dělali, tedy kromě rozkrádání republiky? Vzniklo obrovské vnitřní zadlužení, buržoazní režim projedl naši budoucnost. Zdaleka největším dluhem je ovšem dramatický pokles porodnosti, mít děti je nevýhodné. Místo investic do dětí se podporoval bezuzdý konzum. Kde je dneska všechno to harampádí, dovezené do skvělých hypermarketů z východní Asie?

psy_cho 27/04/2022 - 11:06

Ač nerad, tentokát je příspěvek, až na pár maličkostí, k tématu a není úplně mimo mísu. Jen pár drobností, o závislosti na ruském ZP se rozhodlo již v 70. letech, kdy se rozhodlo, že nebudeme používat svítiplyn, ale přejdeme na ZP z ruska. Tím začala naše ještě větší závislost na SSSR a rusáci dostávali velké prachy ze socialistických států. ZP dle rusáku nesměl být předmětem bártrového obchodu a rusové s ním nikdy nevyrovnávali ani dluh vůči zemím socialistického tábora. Prostě ruské kurvy. Zavřel se Úžin a Vřesová s dodávkou svítiplynu končila v roce 1995. Všude se nacpal ruský ZP a teď to máme. Rozhodnutí ale udělali komunisti. Nikdo nechce životní prostředí ze 70 let nebo alá Norilsk, ale tuto dobu musíme přežít na jádru, uhlí a rychle co nejvíce přejít na OZE, a tím se zbavit závislosti na ruském švábovi. P.S. uhlí z Austrálie není takový nesmysl, je velmi levné a mají ho dost. Moderní a nová elektrárna Moorburg v Hamburku na něj provozovala nadkritický blok o velké účinnost, bohužel německý zelený ekoterorista ji zavřel. I když byla super eko i proti současným elekrárnám, které investovali miliardy do ekologizace

fronda 28/04/2022 - 01:09

Tehdy to byl sovětský zemní plyn od našeho spojence. Přece se nedalo čekat, že budeme zbytečně nakupovat od nepřátel, kteří proti nám vedou studenou válku a uplatňují ekonomickou blokádu. Svítiplyn se vyráběl z hnědého uhlí, bylo to drahé a neekologické. Tlakové plynárny ale byly zavřeny za kapitalismu, ta ve Vřesové až nedávno kvůli spekulativním cenám “emisních povolenek”, takže tamní paroplynová elektrárna musela přejít právě na zemní plyn. Výroba elektřiny (Počerady) ze zemního plynu je obecně výmyslem současného režimu, komunisté plánovali jako základ jádro a jako doplněk uhlí. Zemní plyn měl sloužit hlavně pro průmyslové technologie a pro lokální topeniště. Kromě toho, od privatizačního puče uplynulo 32 let, režim klidně mohl ze závislosti na Rusku přejít k závislosti na USA, nebo na arabských šejcích. A hlavně, na Rusku a ruském zemním plynu přece není nic špatného.

psy_cho 28/04/2022 - 06:36

Tak předně rusko nebyl spojenec, ale náš okupant. Ekonomicky nás vysával, stejně jako zabrané okolní státy a veškeré smlouvy s ním byly pro nás nevýhodné. Dodnes nám ruský šváb nezaplatil dluhy, které u naší republiky měl. Zemním plynem či ropou dluhy nikomu neplatí a tak se dluhy odepsaly. To je fakt spojenec. Ani jsme nesměli vyrábět věci, které by nám rusák neschválil. Se západem jsme mohli klidně obchodovat, kdybychom jim měli naoplátku co nabídnout. Jenže naše výrobky byl jeden křáp vedle druhého a nikdo je nechtěl. Za socíku jsme vozili do Německa naše uhlí a brikety, tím se získalo pár deviz. A o zavření tlakových plynáren rozhodl komunista, tím jak se přecházelo postupně od východu na ZP, tím ubývalo napojení svítiplynu. Ten měl čtvrtinovou nákladovou cenu zemního plynu a byli jsme soběstační, těžba ZP není vůbec ekologická, takže je to fifty fifty. Že na Vřesové našli využití pro energoplyn (svítiplyn) instalací paroplynu byl kapitalistický nápad a díky němu mohla jet fabrika dále a měl si zdroj elektřiny na pokrývání špiček. A za poslední, na rusku je špatné všechno, hnusný národ, který námi vždy pohrdal, mimo chlastání vodky nic pořádného neumí, jejich produktivita práce a národní hospodářství je o kousek výše než v Čadu a v Somálsku.

fronda 29/04/2022 - 00:48

O Rusku nebyla řeč. Pokud jde o Sovětský svaz, který byl spojencem, ne okupantem, byla spolupráce výhodná spíš pro nás. Dluhy nasekal až Gorbačov a jejich nesplacení je způsobeno rozpadem SSSR a návratem zpět do kapitalismu.
ČSSR spíš vyráběla moc široký sortiment a bylo nutné ho omezit. Tak malá země nedokáže vyrábět všechno.
Na Západ dokázala ČSSR umístit třetinu exportu a koncem 80. let export na Západ dynamicky rostl, ale imperialisté nám házeli klacky pod nohy, vydírali, zakazovali obchodování s řadou výrobků. Přesně totéž, co dnes zažívá Rusko.
Na zemní plyn ze svítiplynu přecházel tehdy celý svět, tak to asi důvod mělo. Paroplynová elektrárna Vřesová byla spíš sociálním než ekonomicky výhodným projektem. Těžba zemního plynu není ekologická pokud jde o emise skleníkových plynů, ale na to se ještě před pár lety vůbec nehrálo.
Odmítám šíření nenávisti ke skupinám osob. Nízká produktivita v Rusku je následkem návratu zpět do kapitalismu, ne nějaké “národní povahy”, jak si myslí rasisti.

Josef 28/04/2022 - 17:20

a spalování úhlí zničili lesy, ale jistě měli plán jak to zlepšit. řešení 200O Kč každému kdo žil a pracoval 1O let v severních čechách bylo výmluvné jak moc špatné životní prostředí tam za vás bylo.

fronda 29/04/2022 - 00:37

No samozřejmě. Stavěly se jaderné elektrárny, u zbývajících uhelných elektráren se připravovalo odsiřování, jednak nákupem v cizině (Počerady), jednak vlastním vývojem (Tušimice). V té době byly zničené lesy všude.
Ovšem severní Čechy byly za nás prosperujícím regionem, dneska jsou v úpadku, tak jako většina země.

jmm 27/04/2022 - 08:47

Asi kožich a v létě sušit stravu na zimu….

Hahaha uhlí z Austrálie a plyn ze “zámoří”….

Nino 27/04/2022 - 10:37

Zatím jen jeden příspěkek a jeho přimková dráha skončila v desítce. Je nám to jasné. Komentářů od pětipsů netřeba.

Jiri 27/04/2022 - 20:43

Na prosto souhlasím z vedením ksčm nečeká nás nic dobryho co na mě prd záleží ale co naše děti ty to budou mít těžký já ve svých 53 letech už to doklepu že ženich nemáte strach jako Američani s Grety já se bojím vy ne

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.