Novinka – my dovážíme uhlí z Austrálie! Může mi někdo, prosím, vysvětlit, proč se v ČR utlumuje a ruší těžba černého uhlí, když nadále zde máme elektrárny, ocelárny, ale i domácnosti, které černé uhlí nutně potřebují? Proč jsme tak pitomí a zavíráme vlastní doly, bereme práci našim lidem, abychom teď slavnostně dováželi uhlí z druhého konce světa?
Když jsem četla, že v neděli slavnostně přivezla první pokusná loď uhlí až od protinožců do Rotterdamu a pak úspěšně po Labi do Děčína a následně vlakem do Ostravy, koukala jsem jako zjara. Svět je skutečně už absolutně vzhůru nohama. O co je, prosím vás, pro planetu lepší, že se v našich – doufám že moderních – provozech (alespoň to hlásají na webu, jak snižují emise) pálí uhlí dovezené z Austrálie? Kolik nafty musely lodě spálit, než ho sem dopravily? A lodě? A vlaky? Kolik energie se propálilo, kolik CO2 vypustilo? Vše jen kvůli nadnárodnímu kšeftování bez špetky logiky. Místo aby se dál uhlí těžilo v přiměřeném množství poblíž hutí?
Jenže těžba v posledním hlubinném dole na Ostravsku skončí už letos. Co bude pak? Vymyslel snad už někdo hutě na sluneční nebo větrný pohon? Já teda nevím, ale pro tavení železa a oceli prostě uhlí potřeba je. Bez toho to nejde. Stejně tak železo a ocel potřeba je. Všude. V průmyslu, ve stavebnictví, i v tom šíleném Green Dealu. Nebo nejsou turbíny větrných či vodních elektráren z oceli? Cožpak nejsou stojany na fotovoltaiku z oceli, aby něco vydržely? Cožpak není základní kostra aut byť na elektřinu z oceli? Přitom jedna velká větrná turbína ani nevyrobí tolik energie, co je zapotřebí pro její výrobu. Hlavně že to je eko…
A komu se to hodí? Kdo vytuneloval a zaprodal naše doly, víme. Teď to jde na ruku nadnárodním dopravním firmám. Často americkým. Rozesmála mě informace, že USA dovážejí do Evropy zkapalněný plyn v lodích. Člověk by čekal, že prodává svůj zkapalněný plyn. Ale víte, kde ho bere? Nakupuje ho levně z Ruska a západní Evropě ho pak jako svou pomoc v boji proti tvrdohlavému Rusku »výhodně« doveze a prodá! To je pomoc ze Západu, že?
U nás si mohou zatím mnout ruce jen těžaři hnědého uhlí. Povrchové doly, které podle mě páchají viditelnější a horší ekologickou zátěž, dál jedou naplno. Poptávka je obrovská, zvlášť z uhelných elektráren a domácností. Proč že vlastně ještě máme ty smradlavé uhelné elektrárny a teplárny? No proto, že nestíháme stavět nové šetrné jaderné, všichni víme proč, a ty ekologické (vodní, větrné, solární) ani zaboha nestačí pokrýt poptávku. Hlavně že jsou eko, že?
Je to všechno na palici. Jen pořád doufám, že to, že byli »uvolněni« zocelení havíři z dolů, nebylo proto, že budou potřeba jinde. Ve válečné vřavě.
Helena KOČOVÁ
2 komentáře
Černé uhlí v ČR není nutné pro výrobu elektřiny. A pro vytápění rodinných domků se jakékoliv uhlí mělo zakázat už dávno. Naopak bez hnědého uhlí se výroba elektřiny neobejde ani v ČR, ani v Německu. Je to samozřejmě proto, že buržoazní režim nebyl schopen postavit dost jaderných elektráren a v Německu je dokonce absurdně zavírá.
Mimochodem, hutnictví a ocelářství se také obejde bez koksu. Akorát by to bylo “poněkud” dražší.
Dalsi argument pro elektrinu z obnovitelnych zdroju. Jestli mate uhli, ktere co do vyroby elektriny dokazete nahradit, je hloupost ho sypat a vyplacat do elektraren a pak se divit, proc nejedou ocelarny. Jinak ano, ekostopa za trajdani uhli pres cely svet je zbytecna o tom zadna. Jen to nevycitejte GND.
Komentáře jsou uzavřeny.