Roky to byla banalita. Teď je to žhavá priorita. Zní prostě: Česká republika na prvním místě! Už dvakrát jí dalo hlas Václavské náměstí; 3. i 28. září bylo nabité nadoraz. V den výročí republiky to bude potřetí. Rekordy láme i škála nás, kdo se střídáme na pódiu. Odpůrce pětikoalice, co zemi ničí a žene do války, už spojila skoro všechny. Tím větší je šance, že vláda národní zkázy padne.
Pak to chce ovšem jasno i v otázce, kudy vyrazit den poté. A tedy i cestovní mapu pro celý blok, co by rád vlastní republiku na prvním místě. Včerejší zaklínadla krachují v přímém přenosu. Dnes by nás srazila ještě níž. Nouzový východ z pasti vede jen dopředu. Kudy a proč – a kudy už ne – vzkazují všechny akutní nároky:
*Má svébytný rozvoj šanci, nebudou-li voda – energetika a celá páteřní infrastruktura – ve veřejném vlastnictví?
*Dosáhne naší potravinové soběstačnosti – sám domácí agrobyznys?
*Zajistí bydlení, dostupné lidem s běžným příjmem – jen obecní a družstevní projekty?
*Vrátí nás mezi suverénní hráče světových trhů – torza, zbylá z českého »rodinného stříbra«?
Mám pokračovat? Jsme cizím krmelcem a vazalem. V lecčem dokonce víc než za pozdní monarchie. Škrtí to většinu zaměstnanců i podniků. Mít český byznys sílu to změnit, udělal to už dávno. Teď ji má už jenom stát, řízený kvalifikovanými vlastenci. Jedině ten porazí cenový teror na trhu energií. A zlomí i přesilovku cizích potravinářských řetězců. Obnovit svébytnou vertikálu – od výkupu až po distribuci – dokáže už jenom veřejná moc. Jedině masivní státní výstavba zkrotí lichvu, okupující trh bydlení. Pouze průlomy, dirigované veřejnou mocí, vedou tam, kde už jsme byli – do světové extraligy vysoké přidané hodnoty, inkasované domů, a ne na cizí konta.
Budou to investice z našich daní. A proto do kapacit ve veřejném vlastnictví. Vítanou šanci, a ne ústrky, však nadělí i soukromým tvůrcům skutečných hodnot. Ve státních rozvojových programech najdou důstojnější uplatnění, než pod cizím velením. A leckdy i azyl před nepřátelským převzetím. Znárodňováním děsí zlé jazyky. Znárodňují se jen manka oligarchů, dolujících parazitní rentu.
Dá se to samozřejmě zkusit i postaru. Teď ovšem už jen za drastickou cenu. Nových zdrojů naší obživy přibude mizivě. Ty stávající poničí vlna bankrotů. Tím dřív to utáhne dluhovou oprátku – miliónům z nás, tisícům podniků i veřejné kase. A změní je v bezbrannou kořist vyvlastnění, většího než všechna znárodnění. Pak už většině z nás nebude patřit skoro nic. O nás a bez nás se bude rozhodovat ve všem, na čem skutečně záleží.
Přál by si to jen masochista. Česká republika na prvním místě leží jen přesně opačným směrem.
Josef SKÁLA, ředitel Institutu české levice, kandidát českých vlastenců na Hrad
7 komentáře
A hned na druhém místě solidarita s ukrajinskými komunisty a dalšími prodemokratickými občany Ukrajiny, utlačovanými fašizoidním kyjevským režimem.
Konkrétně
1. Zestátnit elektrárny, cementárny, cihelny. Ceny za cement a cihly neklesly tím, že jsme odevzdali cementárny soukromníkům. Současné cementárny po modernizacích mají poloviční spotřebu paliva než ty starší, ceny cementu jsou vyšší.
2. Zakládat stavební družstva vlastníků bytových jednotek se státní podporou vázanou na bytovou jednotku. V případě prodeje vlastník vrátí státní podporu. Současné stavební spoření je fraška.
3. Stavět bez realitek a developerů.
Zrušit privatizaci.
Ministr Síkela jde před odletem do Bruselu k novinářům a ani netuší proč tam letí. Panečku, to je “vedení státu”, to je “reprezentace”. Zachraň se kdo můžeš a do té doby, než se podaří tyto vládní imbecily shodit ze sedla, můžeme se modlit ke všem svatým.
https://t.me/neCT24/17691
Chtělo by to nějak probrat pasivní většinu, která se o nic nezajímá, voleb se neúčastní, chodí jen do práce a věci jak přichází bere jako neovlivnitelné. Tady a na demostracích si o tom povídají lidé kteří vědí a přesvědčují se přesvědčení. Ti pasivní se musí zaktivizovat dřív, než bude na záchranu pozdě.
To je pravda. Ale i já se stávám pasivním, neb vidím, že KSČM jede ve stále stejných kolejích, ačkoli navenek změnila hábit.
Když dali hlasy např. KSČM, funkcionáři měli hlavní starost, jak si pro sebe zajistit výhodné sesle a na voliče kašlali. Na upozornění v podobě zhoršujících se volebních výsledků nijak nereagovali.
O ČSSD ani nemá cenu mluvit.
Tak proč by se ti “pasivní měli aktivovat”?
Naposledy se v našem městě, druhdy baště komunistů, rozhodovalo mezi kandidáty ODS a TOP09. Taky jsem samozřejmě nešel k volbám.
Komentáře jsou uzavřeny.