Polsko se připravuje na válku, protože chce mír. Tomu říkám zvrácenost. Lze to tedy přeložit i tak, že čím více zbraní, tím více míru? Nemyslím si. V této souvislosti se totiž zapomíná na jedno podstatné nebezpečí. Když bude v terénu mnoho útočných zbraní – zejména pušek, pokvete černý trh. Tento trh se zbraněmi dodaných do konfliktu na Ukrajině posléze zaplaví Evropu a začne problém. Ostatně na tento fakt už poukázalo mnoho lidí. Takže pokud bychom použili ono tvrzení Polska, tak je to protimluv, protože více zbraní plodí více nebezpečí, a tedy žádný mír. Možná se naráží na fakt z období studené války, kdy zde existoval strach ze vzájemně zaručeného zničení (MAD – Mutal assured destruction). Jenže to byl svět rozdělen na dva mocenské bloky. A řinčelo se jadernými zbraněmi. V dnešním multipolárním světě se ani pořádně neví, kdo ty jaderné zbraně má.
Tím to ale zdaleka nekončí. Jakmile se nelegální pušky či jiné zbraně přes černý trh vrátí zpět nejen k nám, tak poroste kriminalita. Tohle nikdo nedomýšlí. Všude jen byznys a výroba zbraní. Jestliže ale naše vláda bude tlačit na redukci policistů v rámci úspor a tenčí stát, tak to celé povede k privatizaci (ne)bezpečí. Budou existovat bohatší lidé nebo lokality bohatých lidí, kteří si na svoji bezpečnost budou najímat soukromé agentury nebo soukromou policii. Tohle opravdu chceme? Bezpečnost veřejného prostoru, který je určen pro všechny musí zabezpečovat přeci stát jako garant bezpečnosti.
Nebezpečí privatizace bezpečí
Pokud by tedy došlo k privatizaci bezpečí, a tím i veřejného prostoru, nastane problém se sociální soudržností. Vzniknou další vyloučené lokality, kde nebude bezpečno, protože bezpečí nebude mít kdo zajišťovat. Poté budou existovat oblasti s vyšší bezpečností, kde budou úřadovat soukromá policie nebo bezpečnostní agentury. S tím souvisí i další faktor: osobní ozbrojování na vlastní obranu. Tedy zvýšení osobního bezpečí. Alespoň pocitu bezpečna. Tím se dostáváme na vztah, zda je dobré, aby v naší zemi měl každý občan legálně/nelegálně drženou zbraň. Tímto přístupem bychom se »snížili« na úroveň USA, kde tento fenomén způsobuje mnohé tragédie. Možná i tohle je záměrem současné vlády, která má jako vzor USA.
Z důvodu sociální soudržnosti je vždy nutností mít veřejný prostor dostupný pro všechny vrstvy obyvatel, stejně i bezpečí v něm. Vše souvisí se vším, jak by řekl Marx. Primárně tedy jde o snížení kriminality. Ta nám ale pomalu narůstá. Můžeme jen spekulovat, zda je to způsobeno větší migrací lidí z Ukrajiny, proudem zbraní z místa konfliktu, beznadějí mnohých lidí, kteří upadají do stále větších existenčních problémů, nebo něčím jiným. Možná všechno dohromady. Bez kontrol, jasného potírání kriminality a snižováním počtu policistů možná přijde to nejhorší. A to nejhorší raději ani nedomýšlet…
Jan KLÁN