V období mezi 1. a 2. kolem prezidentské volby obdrželi obyvatelé jedné z ulic v Praze 7 nenápadný letáček. Až přijdou volit, osloví je zástupci radnice s krátkou anketou. Jejím hlavním smyslem bylo zjistit názor místních, zda si přejí přejmenovat ulici Šmeralova. Bdělé oči antikomunistů zjistili, že se to stále nepovedlo. Obdobná anketa totiž proběhla před téměř dvaceti lety, kdy ji zorganizovala radnice pod vedením ODS. Tehdy to obyvatelé ulice až na několik výjimek odmítli. Nutno přiznat, že jim vadilo hlavně to, že by si museli nechat vystavit nové doklady, hlásit »novou« adresu na úřady a instituce a zdejší podnikatelé by měli další výdaje s hlavičkovými papíry, přepisováním smluv a podobně.
Ostatně povědomí o životě Bohumíra Šmerala bylo v té době větší než dnes. Teď cílilo vedení městské části Praha 7, kde je starostou Jan Čižinský (Praha 7 sobě), hlavně na mladé lidi. V průvodním textu je proto uvedeno: »Domníváme se, že je namístě toto téma otevřít a poradit se s vámi, zda do dnešní doby patří pojmenování ulice po jednom ze strůjců totalitního režimu, který měl na svědomí mnoho nešťastných osudů a zničených životů.« Pod čarou je napsáno pár vět o Bohumíru Šmeralovi, které končí informací, že zemřel v roce 1941. Autoři letáku se zřejmě domnívají, že tuto pasáž málokdo přečte, a pokud ano, tak si to nespojí s podivným odsouzením Šmerala jako »strůjce totalitního režimu«. Nebo prostě jen stačí být komunistou kdykoli a člověk může za cokoli?
Nevím, kolik obyvatel této ulice si zjistilo skutečná fakta o životě muže narozeného v roce 1880 a jeho politické a novinářské dráze. Iniciátoři ankety chytře nenavrhli nový název. Při minulém pokusu se totiž návrh na přejmenování na Tigridova neujal. Pražská mánie získávat mediální pozornost změnami názvů ulic zřejmě neustává.
Miroslava MOUČKOVÁ