Až přílišná adorace

od redakce

Ve čtvrtek 8. září zemřela ve věku 96 let britská panovnice Alžběta II. Ctihodná žena, která si zaslouží respekt celého světa za své celoživotní chování a morální příklad zvláště v době II. světové války. Britové ji milovali a dávali to patřičně najevo i po jejím skonu. Česká televize vzápětí spustila několikadenní speciální vysílání o její osobě, změnila vysílací schéma a zařadila řadu dokumentů o jejím životě. S nějakou vzpomínkou na ni se předháněl jeden diskutující za druhým. Všichni vzpomínali s láskou a slzičkou na krajíčku.

Nemohu si pomoci, ale bylo toho moc. Až příliš mnoho adorace někoho, který toho měl pramálo společného s Československem a dnes s Českou republikou. Alžběta navštívila naši zem jen jednou, v roce 1996, a klaněl se jí především Václav Havel a tehdejší vládnoucí elita. S okázalým prohlášením v den její smrti samozřejmě přišli prezident Miloš Zeman a premiér Petr Fiala, kterému královna nikdy nepodala ani ruku. Neměla k tomu příležitost vzhledem k nevýznamnosti České republiky z odměřeného odstupu Velké Británie. Ano, našim fotbalistům se to podařilo díky tomu, že se probojovali do finále mistrovství Evropy 1996 v londýnském Wembley.

Alžběta i při své politické neangažovanosti byla nicméně představitelkou země, která za doby jejího 70letého panování vedla nespočet agresívních válek a konfliktů v celém světě, počínaje bojem za samostatnost porobených zemí (dnes tzv. Commonwealth) a konče naposledy aktivní účastí a vojenským fiaskem v afghánském dobrodružství. Z protokolárního hlediska se k nim nikdy nevyjadřovala, bylo by však zajímavé se dozvědět, co si např. myslela o lživém tvrzení britského premiéra Tonyho Blaira o zbraních hromadného ničení v Iráku, aby mohla Británie společně s USA a dalšími 26 státy koalice zahájit na začátku 90. let akci Pouštní bouře. V dalších více než 30 letech následovaly další útočné výpady největšího spojence USA v mnoha částech světa.

Když nic jiného, tak historie by měla taky konstatovat, že se tak dělo za panování Alžběty II.

Vladimír SLOBODZIAN

Přečtěte si další články

3 komentáře

fronda 23/09/2022 - 22:15

Líza prý svého času veřejně položila otázku: “Může mi někdo vysvětlit, k čemu je Spojenému království dobré členství v EU?” Čímž pomohla v referendu vítězství svobody nad Bruselistánem.

Na druhou stranu, říká se, že v 80. letech podporovala rozvrat Labouristické strany a tím prospěla Thatcherové a monetaristům kolem ní.

Takže, rozporuplná osobnost, podobně jako Stalin.

pochybovač 26/09/2022 - 02:23

Karle, ona střídavě vybíjela a deportovala VLASTNÍ národ? Je rozdíl kolonie 70 let zrušené a gubernie v 21. století?

Manka 23/09/2022 - 08:42

Ano, čeho je moc, toho je příliš. Děkuji autorovi článku.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.