Znečištěné vodní toky. Jsou plné léků

od redakce

Znečištění řek ve světě léky a farmaceutickými výrobky představuje hrozbu pro životní prostředí a celosvětové zdraví. Vyplývá to ze studie, o které informoval server BBC News. Výzkumníci ve vodních tocích ve velkém množství identifikovali paracetamol, nikotin, kofein a léky proti epilepsii či cukrovce.

Mezi nejvíce znečištěné patřily řeky v Pákistánu, Bolívii a Etiopii. Kvůli vypouštění odpadních vod, špatnému nakládání s odpadními vodami a výrobě léčiv dopadly nejhůře země s nízkými a středními příjmy. »To je nejvíce znepokojující, protože jsou tomu vystaveny nejzranitelnější skupiny obyvatel s nejmenším přístupem ke zdravotní péči,« prohlásil výzkumník Mohamed Abdallah z Birminghamské univerzity. Nejlépe dopadly řeky na Islandu, v Norsku a v amazonském deštném pralese. Vliv mnoha běžných farmaceutických sloučenin v řekách je zatím z velké části neznámý. Některé studie však už například prokázaly, že rozpuštěná antikoncepce může ve vodních tocích ovlivnit vývoj a reprodukci ryb. Vědci se také obávají, že třeba zvýšený výskyt antibiotik v řekách by mohl omezit jejich účinnost. Autoři v rámci studie, která patří k nejrozsáhlejším výzkumům v celosvětovém měřítku, odebrali vzorky vody z více než 1000 testovacích míst v nejméně stovce zemí.

Čistírny odpadních vod nepomohou

Více než třetina vzorků z 258 řek obsahovala takzvané aktivní farmaceutické látky v množství, které vědci považují za nebezpečné pro vodní organismy. »Obvykle se stává, že když tyto chemické látky užijeme, mají na nás určité žádoucí účinky a pak naše tělo opustí,« popsal vedoucí studie John Wilkinson. »Nyní už víme, že ani nejmodernější účinné čistírny odpadních vod nejsou schopny tyto sloučeniny zcela odbourat dříve, než skončí v řekách nebo jezerech,« dodal vědec. Dvěma nejčastěji detekovanými léčivy byly karbamazepin, který se používá k léčbě epilepsie a nervových bolestí, a metformin používaný k léčbě cukrovky. Vědci v řekách zjistili také vysoké koncentrace kofeinu a nikotinu či léku proti bolesti paracetamolu. V Africe objevili velké množství látky artemisinin, která se používá v lécích proti malárii.

Globální hrozba

»Můžeme říci, že vliv přítomnosti těchto léčiv v řekách je pravděpodobně negativní, ale je třeba provést individuální testy u každého z nich a studií je poměrně málo,« uvedla Veronica Edmondsová-Brownová, vodní ekoložka z Univerzity v Hertfordshiru. »To se bude jen zhoršovat, protože stále častěji používáme farmaka k řešení jakýchkoliv nemocí, ať už fyzických nebo duševních,« doplnila vědkyně. Zpráva uvádí, že zvýšená přítomnost antibiotik v řekách naší planety by mohla vést k rozvoji rezistentních bakterií, což by mohlo poškodit účinnost léků a v konečném důsledku představovat »globální hrozbu pro životní prostředí a pro celosvětové zdraví«. Podle odborníka Wilkinsona je jedním z možných řešení správné užívání léků, tedy ztížení dostupnosti některých farmak, jako jsou antibiotika, a zpřísnění dávek.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.