Summit největších světových ekonomik ze skupiny G20 proběhl nakonec hladčeji, než se předpokládalo. Včetně podepsání závěrečné deklarace. Očekávané neshody kolem konfliktu na Ukrajině byly v deklaraci řešeny velmi diplomaticky. Závěry summitu jsou ale velkým úspěchem pro Afriku, které se mohou otevřít nové obzory ve spolupráci se zbytkem světa a tedy i v její modernizaci.
Navzdory názorovým neshodám a striktním prohlášením mnoha zemí před samotným summitem vydala G20 očekávanou společnou závěrečnou deklaraci, včetně pasáže o válce na Ukrajině. Indie jako pořádající země tím slaví velký úspěch summitu, jako pozitivní to vidí i západní země. »Vyzýváme všechny státy, aby dodržovaly zásady mezinárodního práva včetně územní celistvosti a suverenity, mezinárodního humanitárního práva a mnohostranného systému, který zajišťuje mír a stabilitu,« píší státníci v prohlášení G20, které má přes 30 stran. »Vítáme všechny relevantní a konstruktivní iniciativy, které podporují komplexní, spravedlivý a trvalý mír na Ukrajině,« stojí v prohlášení, které ale v této souvislosti nezmiňuje Rusko jako původce konfliktu. »Použití nebo hrozba použitím jaderných zbraní jsou nepřípustné,« uvádí se rovněž v dokumentu. Nespokojený je tak jen Kyjev, podle kterého je ale deklarace slabá.
Vstup Africké unie do G20
Ovšem důležitějším krokem bylo to, když se státníci v Dillí shodli, že do bloku G20 nově přizvou Africkou unii (AU). Stát se členem skupiny G20 výrazně posílí hlas a vliv Afriky. Tím skončila historie členů skupiny G20 s Jihoafrickou republikou jako jedinou zemí z Afriky. Africká unie se stala po Evropské unii druhou regionální organizací, která se připojila ke skupině G20. Je to výsledek dlouhodobého úsilí Africké unie a afrických zemí a úzce to souvisí také s vývojem světového prostředí a podporou vnějších sil.
Africká unie (AU) byla založena v roce 2002 a skládá se z 55 afrických zemí, má tedy široké zastoupení. Podle Charty AU je důležitou odpovědností AU »udržování společného postoje a zájmů Afriky« a »vytváření podmínek, aby Afrika hrála svou náležitou roli v globálních záležitostech«. V posledních letech se AU snažila vystupovat na mezinárodní scéně jménem celkových zájmů Afriky a sedm let usilovala o možnost připojit se ke skupině G20, důležité platformě pro globální správu ekonomických záležitostí.
Jak se africké ekonomiky nadále integrují do světa, účast Afriky na globálních záležitostech se výrazně zvýšila. Obecně se má za to, že Čína sehrála klíčovou roli při prosazování připojení Africké unie ke G20. Připojení Africké unie ke skupině G20 je vítězství »skutečného multilateralismu«.
Afrika je kontinent s největší koncentrací rozvojových zemí a skrývá v sobě obrovský rozvojový potenciál. V současné době se na tomto kontinentu urychluje budování zóny volného obchodu. Po vstupu do skupiny G20 získala Afrika jako celek důležitý kanál pro komunikaci a koordinaci makroekonomických a finančních politik s nejvýznamnějšími světovými ekonomikami. To pomůže africkým zemím vyrovnat se se současnými výzvami, jako jsou rostoucí rizika zadlužení, změna klimatu a potravinová bezpečnost.
Tématem byla i ochrana klimatu
Mezinárodní rozvoj, průmysl, doprava a globální obchod s sebou přináší ale i negativní dopady na klima. Proto i to bylo důležitým tématem, o kterém hovořil mimo jiné brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Skupina se už před 14 lety zavázala k tomu, že utlumí dotování fosilních paliv. To se ale zatím příliš nedaří. I když výstavba elektráren čerpajících elektřinu z obnovitelných zdrojů v mnoha zemích výrazně pokročila. Některé země ale chtějí jít jinou cestou. Šéfka Evropské komise von der Leyenová vyzvala účastníky summitu G20, aby se připojili k návrhu na zavedení globálního systému emisních povolenek.
Spíš než na doplácení za zatím ještě nutné užívání fosilních paliv vidí mnozí cestu v celkové modernizaci, kerá bude již ekologické zdroje obsahovat. Touto cestou se chystá vydat i Afrka, která má obrovské zdroje, populaci a tržní výhody. Jakmile bude lépe integrována do globální ekonomiky, uvolní další rozvojový potenciál. Předseda Komise Africké unie Moussa Faki Mahamat poukázal na to, že účast Africké unie v G20 přispěje k vybudování nové struktury, která bude lépe rozvíjet africké myšlenky a zvýší podíl Afriky na řešení globálních výzev. Ovšem její hlavní problém je uživení tak silné populace. Proto byla na programu summitu i potravinová bezpečnost, či vývoz obilí z ukrajinských přístavů, nebo dodávky Ruských hnojiv.
Helena KOČOVÁ