Vučič prezidentem hned v prvním kole

od redakce

Srbský prezident Aleksandar Vučič v nedělních prezidentských volbách obhájil funkci ziskem 59,5 % hlasů. Vyplynulo to z výsledků voleb po sečtení téměř 90 % hlasů. V souběžných parlamentních volbách získala Vučičova Srbská pokroková strana (SNS) 43,4 % hlasů. Naplnily se tak předpovědi, podle nichž Vučič 2. kolo ke zvolení potřebovat nebude.

Srbská volební komise ráno průběžné výsledky oznámila po sečtení 87,67 procenta hlasů odevzdaných v prezidentských volbách. Vučič, který usiloval o druhé funkční období, byl jasným favoritem hlasování a svou pozici zjevně potvrdil. Opoziční prezidentský kandidát, bývalý náčelník generálního štábu Zdravko Ponoš, dostal 17,5 procenta hlasů a jeho koalice Sjednoceni pro vítězství Srbska si v parlamentních volbách připsala 13,1 procenta hlasů. Socialistická strana Srbska, dlouholetý koaliční partner SNS, obdržela 11,7 % hlasů.

Srbsko vedené Vučičem sice deklaruje cíl vstoupit do Evropské unie, ale také udržuje přátelské vztahy s Ruskem a Čínou. Mimo jiné se v zemi proti pandemii COVId-19 očkuje i ruskou a čínskou vakcínou. A během letošního ruského vstupu na území Ukrajiny Bělehrad odsoudil válečný akt, odmítl se ale přidat k západním protiruským sankcím. Srbsko v uplynulých letech s Moskvou uzavřelo silné ekonomické i vojenské spojenectví. Srbská armáda mj. nakupuje z Ruska, ale i z Číny, techniku. Loni v listopadu pak ruský prezident Vladimir Putin slíbil Srbsku dodávat plyn výrazně levněji než do západní Evropy. Rusko také stojí za Bělehradem v případě Kosova, jehož jednostranně vyhlášenou nezávislost srbští představitelé dlouhodobě odmítají uznat. Vučič nicméně už od doby, kdy usedl do premiérského křesla, neodmítá rozhovory s Prištinou, které ale zatím řešily hlavně praktické otázky.

Aleksandar Vučič se narodil 5. března 1970 v Bělehradě, metropoli tehdejší Jugoslávie, vyrůstal na bělehradském předměstí Zemun. Nadaný šachista se zájmem o historii – a také fanoušek fotbalové Crvene zvezdy – po maturitě zamířil na právnickou fakultu, kde patřil k nejlepším studentům, když do jeho života zasáhl rozpad někdejší federace Josipa Broze Tita. Na výsluní se dostal po volbách v květnu 2012, kdy SNS zvítězila a utvořila koalici se socialisty v čele s Ivicou Dačičem. Vládní spolupráce SNS se socialisty funguje dodnes.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

1 komentář

PetJednaLenin 05/04/2022 - 23:34

PRO RUDOHNEDOU BUBLINU: Prislusnik ruzzke hordy vola z Ukrajiny manzelce, jak strili chlasta a co ukoristil. Ta pry odkud, co ji ma dovest a at jich hodne zabije. Dalsi zase ze to je horsi nez v Cecne, maji mrtve hlad a omrzliny. Pak nejaky branec ze zajeti vola matce a ta ho nenecha domluvit. Treba denacifikovat a osvobozovat, rikali to v televizi, nebo na neho prijede. V sire stepi je to hrdost mit v rodine vojaka nej zabiteho. Doma 20 tis rublu plat, tady 170 tis za podpis, 6,5 mio za smrt + mesicni penze, podel sesti a to se vyplati. Cestne soudruzske

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.