Všeobecné odzbrojení pro vytvoření kultury míru

od redakce

Tento víkend se konala online konference evropských ekologických, mírových a sociálních aktivistů a odborníků zastupujících národní a mezinárodní hnutí a nestátní organizace. Vyzvala občanskou společnost na globálním Západě, Východě a Jihu, aby požadovala ihned ukončit současné závody ve zbrojení a válečné štvaní, nahradila je budováním důvěry a diplomacií »lidé k lidem« a požadovala, aby ji státy následovaly a udělaly totéž.

Lidstvo občas čelí opakovaně se vyskytujícím krizím, které vyžadují společné úsilí k zastavení závodů ve zbrojení a militarizace a k zahájení sociálně a ekologicky spravedlivé transformace, uvedl pro Haló noviny z organizátorů konference Miroslav Prokeš.

Účastníci vyzvali všechny členské státy OSN, aby podnikly k deeskalaci mezinárodního napětí řadu kroků. Mezi nimi jsou: podepsat a ratifikovat smlouvu o zákazu jaderných zbraní; vyjednat a uzavřít smlouvu o zákazu plně autonomních zbraní, zejména zabíjecích robotů a bezpilotních letounů vybavených zbraněmi; dojednat harmonizované snížení financování vojenského sektoru s cílem udržet národní vojenské výdaje výrazně pod 2 % HDP, pro vnitrozemské státy výrazně pod 1 % HDP – což by mělo umožnit národní obranu, ale ne útoky na jiné země.

Dalšími kroky směřujícími k ozdravění mezinárodního ovzduší by měly být přerozdělení zdrojů na zmírňování změny klimatu, na systémy zdravotní péče, vzdělávání a sociální péče – to vše nejen v bohatých zemích, ale také na ochranu rozvojových zemí před novějšími formami kolonizace, na pomoc k zotavení se z jejich historické ekonomické zaostalosti tak, aby jim umožnily vlastnit své zdroje a budovat své hospodářství a tržní potenciál.

Uhlíková stopa vojenského sektoru

Účastníci online konference vyzvali zahrnout uhlíkovou stopu činností vojenského sektoru do statistik, jakož i do celosvětových a národních plánů snižování emisí skleníkových plynů; vypracovat konkrétní plán postupného odzbrojení. »To zahrnuje obnovení smluv, které v posledních letech buď vypršely, nebo byly opuštěny, jako jsou smlouvy INF a o otevřeném nebi, ale také to znamená uzavření řady nových smluv, zejména o vznikajících technologiích, jako jsou kybernetické zbraně založené na umělé inteligenci a hypersonické rakety,« vysvětlil Prokeš s tím, že je třeba uzavřít zahraniční vojenské základny.

Tyto kroky by měly být dohodnuty během akce OSN Stockholm +50 v tomto roce a zakončeny »novým Helsinským aktem« na konferenci v roce 2025 (Helsinky +50), ke které finský prezident již vyzval mezinárodní společenství.

Účastníci apelovali na lidskoprávní organizace a iniciativy, aby se zajímaly o politické represe a porušování lidských práv v zemích na obou stranách konfrontační linie nové studené války. Konkrétně postsovětský prostor vyžaduje více pozornosti, od Kazachstánu přes Rusko a Bělorusko až po »prozápadní« Ukrajinu a pobaltské země, kde represe často zůstávají bez povšimnutí mainstreamu.

Ředitel největší celoevropské antirasistické sítě UNITED for Intercultural Action Bálint Josa uvedl, že »proces odzbrojení musí být veden mezinárodním společenstvím pečlivě, aby se zajistil udržitelný mír i budování udržitelných společností po celém světě. Nemluvě o tom, že výroba a používání zbraní, zejména, ale nejen v ozbrojených konfliktech, má vysoce negativní dopad na globální klima, životní prostředí a lidi.«

Požadavky ukrajinského pacifistického hnutí

Tord Björk ze švédských organizací Přátelé Země a Folk och fred (Lidé a mír) zdůraznil podporu ukrajinskému pacifistickému hnutí, také pacifistické hnutí v Rusku i jinde, jež zpochybňuje militaristickou polarizaci světa a vyzývá k nejširší veřejné diskusi, která by »vydláždila cestu z nové studené války«.

Ukrajinské pacifistické hnutí požaduje »okamžité mírové urovnání ozbrojeného konfliktu na východní Ukrajině, v okolí Doněcka a Luhanska«, na základě absolutního dodržování příměří všemi proukrajinskými a proruskými bojovníky a přísného dodržování opatření pro provádění minských dohod, schváleného rezolucí Rady bezpečnosti OSN 2202 (2015).

Dále požaduje stažení všech vojsk, zastavení všech dodávek zbraní a vojenského vybavení, zastavení totální mobilizace obyvatelstva k válce, zastavení válečné propagandy a vytváření obrazu nepřátel v médiích a sociálních sítích; vedení otevřených jednání o míru a odzbrojení ve formě veřejného dialogu mezi všemi státními a nestátními stranami konfliktu za účasti promírových aktérů občanské společnosti; zakotvení neutrality Ukrajiny v ústavě a zaručení práva na odmítnutí vojenské služby z důvodu svědomí v souladu s Mezinárodním paktem o občanských a politických právech.

(mh)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.