V USA začaly v reakci na rozhodnutí soudu zavírat potratové kliniky

od redakce

V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.

Celostátní právo na potrat pocházelo z verdiktu v procesu označovaném jako Roeová versus Wade z roku 1973. Jeho zrušení znamená, že rozhodování o interrupcích bude od nynějška v režii jednotlivých států. Prezident Joe Biden označil páteční rozhodnutí soudu za tragický omyl, předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ho nazvala šokujícím.

V Arkansasu, kde okamžitě vstoupil v účinnost dříve přijatý zákaz, se dveře potratové kliniky Little Rock uzavřely bezprostředně poté, co bylo rozhodnutí nejvyšší americké soudní instance zveřejněno na internetu. Zaměstnanci centra obvolali ženy, aby jim oznámili, že jejich naplánované návštěvy u lékaře se ruší, zatímco před zařízením se radovali protipotratoví aktivisté a pokřikovali na přítomné klienty a klientky, kteří o rozhodnutí ještě nevěděli, popsala BCC.

Také v New Orleansu v Louisianě, kde začal rozhodnutím nejvyššího soudu automaticky platit zákon zakazující potraty, se uzavřela jediná ze tří louisianských potratových klinik, Women’s Health Care Centre. Dobrovolnice Linda Kocherová novinářům BBC před klinikou řekla, že bohaté ženy podle ní budou mít nadále možnost podstoupit potrat v jiných státech, ale ty nemajetné budou odkázány na nelegálně prováděné procedury. Duchovní Bill Shanks, který se staví proti potratům, ale BBC sdělil, že pátek byl slavným dnem.

Vedle Arkansasu a Louisiany začala ihned po oznámení verdiktu nejvyššího soudu platit omezení potratů také v Kentucky, Jižní Dakotě, Missouri, Oklahomě a Alabamě. V Mississippi a Severní Dakotě vejdou omezení interrupcí v účinnost ve chvíli, kdy je schválí generální prokurátoři. Ve Wyomingu nabyde zákaz potratů účinnosti po pěti dnech, v Idahu, Tennessee a Texasu po 30 dnech. Zákaz v Utahu musí být ještě potvrzen, vypočítala BBC.

(čtk)

Přečtěte si další články

8 komentáře

jmm 28/06/2022 - 10:04

Jo ta amerika to je “zběř”- jen majetek a zase majetek a zase vládnout….
“…V opuštěném kamionu v Texasu našli 46 mrtvých migrantů. Zemřeli horkem v zamčeném prostoru…”
To tu vůbec nechceme….

jmm 27/06/2022 - 11:07

“Bílí” by tam asi vymřeli “po meči a přeslici”…..

neKOMUNISTA 26/06/2022 - 01:21

75+ a 2-3% 🍒📉👎

jmm 25/06/2022 - 18:58

Ještě, že “jsou” za “oušn”…
Ať tam i odejde jejich horda z Evropy…
Sem jen na “dovču”…

fanoušek 1:NULA 26/06/2022 - 01:09

A nechame tady roztahovat ruSSaky. Neco tady musi nechat, zbytek k Cine.

Fronda 25/06/2022 - 18:06

Lukašenko požádal Putina, aby pomohl se zrcadlovou reakcí na západní agresi.

fanoušek 1:NULA 26/06/2022 - 01:09

A hned ma slibene jaderne Iskandery

kremlin 25/06/2022 - 17:58

Ano, existoval takový pluk (prapor, samostatná speciální jednotka) “Azov”. Stvořili ho „z obzvláště vůdčích a širokých dobrovolníků“. Zkrátka od těch nejzuřivějších nacistů. Ano, vyznačoval se zvláštní krutostí a sofistikovaným násilím.
KOMSOMOLSKAJA

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.