Idaho se ve středu stalo prvním americkým státem, který po vzoru Texasu přijal přísný protipotratový zákon založený na novém právním přístupu, jenž prozatím odolává žalobám u federálních soudů.
Zákaz v Idahu zapovídá potraty po zhruba šestém týdnu těhotenství. Zákon však nebudou vynucovat úřady, ale jednotliví občané, kterým dává norma možnost žalovat lékaře, kteří by zákrok provedli. Guvernér Brad Little zákon podpořil, nicméně vyjádřil obavu z toho, že je zřejmě neústavní.
Texas zakázal loni v září veškeré potraty od doby, kdy lze u embrya pomocí přístrojů detekovat první náznaky činnosti, z níž se později vyvine srdeční tep, což je zhruba v šesti týdnech těhotenství. Řada žen tehdy ještě netuší, že je v očekávání.
Idaho schválilo mírnější podobu
Podobné pokusy v minulosti vždy rychle zablokovaly soudy s odvoláním na platné precedenty nejvyššího soudu. Texaský zákon nicméně zavádí nový způsob a vynucováním zákazu pověřuje jednotlivé občany, kteří mohou podat žaloby na lékaře a další osoby, které se na potratu podílely, a požadovat od nich odškodné. Tento mechanismus zastánci práva na potrat rychle napadli, federální soudy však normu dosud nezablokovaly.
»Cítím solidaritu se všemi obyvateli Idaha, kteří chtějí chránit životy nenarozených dětí,« uvedl republikán Little. »Ačkoliv však podporuji politiku zaměřenou na ochranu života obsaženou v této legislativě, obávám se, že nový občanský vynucovací mechanismus se brzy ukáže být neústavní a nerozumný,« dodal.
Zákon v Idahu je o něco mírnější než jeho texaská předloha Podle něj lze žalobu podat jen na lékaře a mohou tak učinit pouze osoby, které by byly rodinnými příslušníky budoucího dítěte. Zákon rovněž na rozdíl od jeho texaské předlohy uznává určité výjimky z pravidla, například v případě znásilnění nebo pohlavního zneužívání rodinným příslušníkem.
Zákon začne v Idahu platit za 30 dnů od středečního guvernérova podpisu, jeho odpůrci však již dali najevo, že jej hodlají soudně napadnout, protože podle nich odporuje ústavě.
Přidala se i Oklahoma
Řada republikánských států letos přijímá zákony zakazující potraty a očekává rozhodnutí nejvyššího soudu, který podle pozorovatelů pravděpodobně brzy do určité míry omezí stávající ochranu práva na potrat na federální úrovni. Tu americká nejvyšší instance zavedla v roce 1973 rozsudkem v případu Roeová versus Wade.
Sněmovna reprezentantů státu Oklahoma například minulé úterý schválila téměř úplný zákaz potratů založený na stejném mechanismu jako texaská norma, ještě jej tam ale musí schválit Senát a podepsat guvernér.
Nový zákon státu Idaho ve středu kritizovala administrativa prezidenta Joea Bidena a vyzvala Kongres, aby právo na potrat vepsal do federálních zákonů. »Tento vývoj je pro ženy v Idahu zničující, jelikož to ještě více ztíží jejich přístup ke zdravotní péči, zejména těch s nízkými příjmy a žijících ve venkovských oblastech,« uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová ve vyjádření.
(ici, čtk)