Byla polovina srpna roku 2021, když radikální islamistické hnutí Tálibán oznámilo konec války v Afghánistánu poté, co vstoupilo do hlavního města Kábulu. Prezident Ašraf Ghaní vzal nohy na ramena a Tálibánu uvolnil prezidentský palác.
Vzápětí Tálibán opakovaně slíbil, že se nebude mstít a že vojáci, úředníci, cizinci i ženy jsou v bezpečí. Tvrdil tehdy, že práva žen nebudou omezována, nebudou jim kladeny překážky v jejich vzdělávání se a zapojování do společenského fungování. Tálibán ke své vládě potřeboval finance, které byly uloženy v zahraničních bankách. Tyto státy si potřeboval naklonit. Očekávalo se proto, že islamistický radikalismus posune do pozadí a své sliby dodrží. Ve válkou zdevastované zemi ale peníze chybí dodnes a bez humanitární zahraniční pomoci, kterou už potřebuje polovina obyvatel, se dnes Afghánci neobejdou. Připočteme-li klimatické změny, jejich situace se může jen zhoršovat. Podle údajů agentury Reuters i ČTK stála válka v Afghánistánu Spojené státy americké více než dva biliony dolarů, tedy 43,3 bilionu korun.
Zdálo by se, že v takové době se vláda Tálibánu bude věnovat především ekonomickým otázkám a nebude se soustředit na omezování práv žen, a tedy na porušování svých slibů z doby přebírání moci. Ale přesto je to tak. I když si tím hnutí zavírá přístup k miliardám dolarů, pokud se situace žen a dívek v zemi nezlepší. V minulém týdnu ministerstvo vyššího vzdělání oznámilo, že Afghánky nebudou mít až do odvolání přístup k vyššímu vzdělání. Afghánské veřejné i soukromé školy od ministerstva dostaly dopis, který jim nařizuje bez prodlení zamezit studentkám v přístupu k univerzitnímu vzdělání. Vysokoškolské studium bylo doposud jednou z mála věcí, které Tálibán po nástupu k moci afghánským ženám nezakázal. Nařízení hnutí oznámilo necelé tři měsíce poté, co tisíce žen a dívek v celé zemi skládaly přijímací zkoušky na univerzity. Středoškolské studium měly dívky zakázané již dříve.
Hnutí postupně a významně omezuje práva a svobody Afghánek v podstatě od začátku své vlády. Zpočátku ženám nařídilo neopouštět domov bez mužského příbuzného a zahalovat si obličej na veřejnosti. Ženy byly rovněž vyloučeny z většiny zaměstnání ve veřejné správě. V uplynulých týdnech Tálibán omezení svobod žen rozšířil o zákaz chození do parků, lázní či tělocvičen. Slibovanou umírněnost nedodržuje a vrací se k uplatňování práva šaría a některým praktikám obvyklým za jeho tvrdé vlády v 90. letech 20. století. Tehdy byly běžné veřejné popravy, bičování a kamenování odsouzených.
(ava)