Jižní Korea se zmítá v hluboké krizi. Hlavní postavu v ní sehrává prezident Jun Sok-jol, který v úterý v zemi vyhlásil stanné právo. To trvalo nakonec jen šest hodin, kdy poslanci, po té, co se dostali do parlamentu i přes jeho zablokování armádou, odhlasovali, že je neplatné. I tak ale prezidentova akce v zemi vzbudila obrovskou vlnu nevole. V Soulu začala ve středu 4. prosince v odpoledních hodinách místního času (před polednem SEČ) demonstrace požadující rezignaci široce neoblíbeného prezidenta. Odborové svazy pohrozily stávkou; dnes se k nim přidal svaz kovodělníků, který hodlá zahájit stávku od 11. prosince, pokud prezident neodstoupí. Když prezident volání po svém odstoupení nevyslyší, mohl by parlament už v pátek 6. prosince hlasovat o jeho odvolání.
Konzervativní bývalý státní žalobce Jun Sok-jol byl zvolen prezidentem těsnou většinou v roce 2022. Od té doby se jeho popularita propadla a nyní ho schvaluje stěží deset procent obyvatel, napsal dnes zpravodajský server The Guardian. Prezident se také proslavil několika skandály, nejznámější se týká jeho manželky, která je obviněna z korupce. Opozice se dlouhodobě snaží zahájit její vyšetřování.
Odbory ale stávky plánovaly ještě před vyhlášením stanného práva. Požadují lepší platy, zvýšení pracovních míst i lepší pracovní podmínky a to napříč profesemi i odborovými svazy.
Další protesty a stávky budou pravděpodobně po celé Jižní Koreji do poloviny prosince navzdory zrušení stanného práva. Pracovníci přidružení ke Korejské konfederaci odborových svazů (KCTU) se od 4. prosince účastní časově neomezené stávky požadující rezignaci prezidenta Yoona. Organizátoři oznámili, že budou pokračovat v akci, dokud Yoon neodstoupí. Od 9:00 4. prosince také na náměstí Gwanghwamun v Soulu v rámci akce protestují stávkující dělníci. Akce KCTU se shoduje se sérií stávek již naplánovaných jinými organizacemi. Několik odborů, zejména v sektoru dopravy, školství a veřejných služeb, zahájilo již 2. prosince koordinované stávky v celé Jižní Koreji. Cargo Truckers Solidarity, pobočka KCTU, zahájila třídenní stávku od 2. do 4. prosince. Členové svazu korejských železničních dělníků (KRWU) pracující pro Korea Railroad (KORAIL) navíc plánují zahájit 5. prosince neomezenou stávku, zatímco zaměstnanci metra v Soulu začnou 6. prosince.
Protestujícím odborářům vyjádřily podporu i Mezinárodní odborový svaz. V jejich prohlášení stojí:
My, níže podepsané odbory, jsme bezvýhradně solidární s našimi korejskými odborovými soudruhy a lidem Jižní Koreje v důsledku nebezpečného zavedení stanného práva vládou Yoon Suk-yeola. Stojíme zejména na straně našich dlouholetých soudruhů z Korejské konfederace odborových svazů (KCTU) a Korejského odborového svazu pracovníků veřejných služeb a dopravy (KPTU).
Vítáme zprávu, že stanné právo může být zrušeno, a znovu potvrzujeme svou podporu soudruhům v korejském odborovém hnutí, kteří odvážně vzdorovali neuváženému kroku prezidenta Yoon Suk-yeoa a kteří nadále vzdorují tomuto pokusu o eskalaci autoritářství.
Po boku dalších hnutí a obránců demokracie stojí mezinárodní odborová komunita jednotně proti represím a za posílení postavení dělnické třídy.
Přestože stanné právo může být zrušeno, korejské dělnické hnutí prohlásilo, že boj proti Yoonovi bude pokračovat – stejně jako již několik měsíců – dokud neodstoupí a ohlášené stávky budou pokračovat podle plánu.
Zdvojnásobujeme proto svou podporu a zavazujeme se, že budeme pozorně sledovat sérii stávkových shromáždění členů KPTU a zaměstnanců na železnici, v metru a ve školách, která se uskuteční od 5. do 7. prosince 2024. Jejich hlavními požadavky jsou reálné zvýšení mezd, bezpečný počet zaměstnanců a bezpečné pracovní podmínky.
Zejména podporujeme naše soudruhy v energetice, kteří 6. prosince pořádají shromáždění s požadavkem na zajištění pracovních míst v rámci přechodu na novou energetiku a na změnu energetické politiky vlády na politiku zaměřenou na veřejnost. Bezvýhradně se stavíme proti privatizaci energetiky a základních veřejných služeb.
Stávka zaměstnanců KPTU získala na síle, protože je v souladu s bojem za demokracii, spravedlnost, svobodu a práva zaměstnanců. Tyto stávky odrážejí odvážný odpor proti snaze Yoon Suk-yeola nastolit autoritářský režim na úkor základních práv zaměstnanců a demokratických hodnot.
Dělníci a pokrokové síly již vyzvali k „odstoupení Yoon Suk-yeola“ a odbory budou ve stávkách proti režimu stanného práva pokračovat. Nehodlají se bezdůvodnému stannému právu podvolit.
KPTU prohlásila, že budou „v čele boje za svržení režimu“ a mezinárodní odborové hnutí bude stát na každém kroku s nimi.
Dodatek: Plně podporujeme Korejskou konfederaci odborových svazů (KPTU) v jejich časově neomezené celostátní stávce. Představitelé KCTU ujišťují, že organizace bude pokračovat v zastavení práce, dokud prezident Yoon Suk Yeul neodstoupí. Podporujeme jejich požadavek a jsme se stávkou plně solidární.
Odboráři mohou petici podepsat zde: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScd47Vd1FG1nM0HHkSY5DwIxffp8oqTKnMHzlqFfe40d3DMZg/viewform
Helena KOČOVÁ