Srbové (ne)hlasovali v referendu

od redakce

Občané Srbska v nedělním referendu podpořili změny ústavy týkající se soudnictví, které jsou podle tamní vlády nutné pro pokračování přístupových rozhovorů s Evropskou unií. Na základě předběžných výsledků o tom informovala agentura DPA, podle níž bylo ale referendum poznamenáno nízkou účastí.

Předběžné výsledky ukázaly, že pro ústavní změny hlasovalo 60,48 % zúčastněných voličů a proti bylo 39,52 %. Účast k šesté hodině večerní byla ale asi jen 25 %. Podle volební komise by nakonec mohla dosáhnout 31 %. Vloni schválený zákon o referendu nicméně prozřetelně zrušil klauzuli, podle níž musí v referendu hlasovat alespoň 50 % oprávněných voličů, aby byly jeho výsledky platné.

Podle srbské ministryně spravedlnosti Maji Popovičové změny ústavy předpokládá národní plán pro uzavření klíčové 23. kapitoly přístupových rozhovorů EU se Srbskem, která se vztahuje na justici a vládu práva.

Hlavní změny se podle Popovičové budou týkat způsobu jmenování soudců a prokurátorů do funkce. Dosud měl tuto pravomoc parlament, napříště tak bude činit nově vzniklá Vysoká soudní rada a Vysoká rada žalobců. Členy obou orgánů budou volit poslanci, a to dvoutřetinovou většinou.

Srbsko deklaruje cíl vstoupit do EU, zároveň však udržuje přátelské vztahy s Ruskem a Čínou. Kritici viní prezidenta Aleksandara Vučiče z autoritářského způsobu vládnutí. Kapitolu přístupových jednání o soudnictví a vládě práva otevřel Bělehrad již v roce 2016, uzavřít se mu ji ale dosud nepodařilo.

(čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.