Šojgu podal Putinovi hlášení o dobytí oceláren Azovstal v Mariupolu

od redakce

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o “úplném osvobození oceláren Azovstal a města Mariupolu”. Stalo se tak poté, co se poslední obránci této východoukrajinské bašty vzdali, uvedla večer agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Ukrajinské velení dalo údajně obráncům mariupolského metalurgického komplexu Azovstal rozkaz zastavit odpor proti ruským útokům v zájmu zachování života ukrajinských vojáků, uvedl po poledni ve videoprohlášení velitel ukrajinského pluku Azov Denis Prokopenko. Řekl také, že těžce ranění vojáci byli z areálu evakuováni a že se plánuje jejich následná výměna za ruské zajatce.

Generální štáb ukrajinské armády již v noci na úterý sdělil, že vojáci v Mariupolu “splnili svoji misi” a že vrchní vojenské velení nařídilo velitelům jednotek umístěných v Azovstalu, aby chránili životy personálu. Pravdou ovšem je, že se tyto jednotky začaly vzdávat ruským vojákům ještě dříve než došlo k údajnému rozkazu.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že v ruských rukou jsou i podzemní prostory pod ocelárnami. Mluvčí ministerstva Igor Konašenkov podle Interfaxu uvedl, že velitele pluku Azov odvezli z oceláren ve speciálním obrněném automobilu, aby jej tak ochránili “před nenávistí obyvatel města, kteří jej toužili lynčovat za četná zvěrstva”.

Podle mluvčího Konašenkova se od 16. května vzdalo 2439 ukrajinských vojáků, obklíčených v ocelárnách. “Do zajetí se také vzdala poslední skupina v počtu 531 vojáků,” řekl.

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo videonahrávku, která údajně zachycuje kapitulaci obránců Azovstalu. Na videu je vidět zástup neozbrojených mužů, jak se blíží k příslušníkům ruské armády před ocelárnou a hlásí svá jména. Rusové je potom pečlivě prohledávají a podle všeho je také vyzývají, aby ukázali svá tetování.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že ukrajinské letectvo se snažilo dopravil letecky do Mariupolu zásoby, ale bylo odraženo a utrpělo velké ztráty. “Velké množství našich pilotů při tom, bohužel, zahynulo,” řekl prezident v ukrajinské televizi. “Byli to hrdinové, kteří věděli, že dopravit do Azovstalu léky, potraviny a vodu a vrátit se s těly mrtvých a se zraněnými je téměř nemožné,” dodal.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko prohlásil, že o obraně Azovstalu se bude jednou učit na vojenských školách. Podle Heraščenka lidé uvnitř neměli pitnou vodu, prakticky žádné zdravotnické potřeby a jedli jen jednou denně. “Víte, co je to amputovat končetinu bez anestetik? To, co je vidět v hollywoodských hororových filmech, není nic ve srovnání s tím, co viděli a přetrpěli obránci Azovstalu,” řekl v ukrajinské televizi Heraščenko.

Rusko příslušníky Pluku Azov považuje za neonacisty, i proto ruští vojáci chtěli při kapitulaci příslušníků Azovu vidět jejich tetování aby identifikovali nacisty. Podle ukrajinských propagandistických médií ukrajinská veřejnost vnímá obránce Mariupolu jako hrdiny. Ruské jednotky obléhaly strategicky položené přístavní město u Azovského moře od 1. března. Po dobytí většiny Mariupolu zůstal rozlehlý areál oceláren Azovstal, nacházející se přímo ve městě, poslední baštou ukrajinského odporu, který vedli právě vojáci pluku Azov spolu s námořními pěšáky a příslušníky dalších jednotek.

(čtk, jac)

Přečtěte si další články

1 komentář

jmm 21/05/2022 - 16:26

V červnu 1947 zahájila československá armáda a speciální služby operaci „B“ (Akce B), soubor vojensko-pátracích opatření, aby zabránily gangům OUN (Organizace ukrajinských nacionalistů) – UPA (Ukrajinská povstalecká armáda), které se snažily odejít na Západ, proniknout do Československa z Polska a Ukrajiny.
OUN-UPA začala vraždit československé občany „špatné“ národnosti.
Československé úřady prostě nemohly nereagovat na tento závažný případ, ale to byl jen začátek.
Úřady však reagovaly rychlostí blesku. Armádní jednotky vyhnaly ukrajinské bandity za hranice země, východní hranice byla posílena dalšími armádními jednotkami a vybavena střeleckými body.

Nebezpečí návratu banderovských gangů však přetrvávalo. V létě 1947 vtrhlo na území Československa tři sta bojovníků OUN-UPA najednou. Utekli před postupem polské armády, která honila banderovce ve východním Polsku. V reakci na to začala československá armáda pod vedením protifašistického generála Júliuse Noska provádět operaci „B“.

Musela se uskutečnit vojenská operace, aby tohle zlo bylo vyhnáno z území Československa.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.