Slovenská levicová mládež na odkaz SNP nezapomíná!

od redakce

Workshopy, přednášky, turistika i večeře u jezera. To všechno zažili mladí lidé během víkendu, který odstartoval srpnový projekt Frontu ľavicovej mládeže (FĽM) k 80. výročí Slovenského národního povstání (SNP).

První ze série několika víkendových akcí Cestami našich hrdinov, věnovaných 80. výročí SNP, začala v pátek 2. srpna v Bratislavě, na půdě Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB). Účastníky přivítal předseda Oblastního výboru SZPB Martin Krno a vnučka známé partyzánky Aničky Bergerové.

Cestami našich hrdinů

Po přednášce o odbojových aktivitách při přípravě SNP v Bratislavě a povídání o životě a silném charakteru Bergerové následovala exkurze k pamětním deskám účastníků protifašistického odboje – Violy Valachové, Ladislava Novomeského a Karola Šmidkeho – s cílem u pomníku Vánoční dohody (podepsané v Bratislavě před Vánocemi roku 1943, na jejímž základě vznikla ilegální Slovenská národní rada, která následně vyšla z ilegality po vypuknutí SNP na povstaleckém území).

V sobotu 3. srpna se mladí sešli na bratislavském Slavíně, odkud putovali po úseku Cesty SNP na Kamzík. Během túry umísťovali na viditelná místa QR kódy s odkazem na nový web věnovaný právě SNP a hrdinským příběhům mladých lidí, kteří se do povstání zapojili. Na novém webu snp.flm.sk připravili množství zajímavých informací o SNP, ale i úvah o tom, jaký význam má povstání pro současnost. »Naše členstvo posledný mesiac intenzívne pracovalo na životopisoch hrdiniek a hrdinov SNP, známych aj menej známych. Okrem internetu sme pátrali v knihách a časopisoch, oslovili sme autorov historických kníh i členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Niektorí z nás sa dokonca pustili do terénu a robili rozhovory s pozostalými svojich starých a prastarých otcov, ktorí sa antifašistického odboja priamo zúčastnili. K webu tak bude aj v priebehu augusta pribúdať množstvo ďalších zaujímavých príbehov,« uvedla předsedkyně FĽM Lenka Želonková. »V zahraničí (a nemusíme chodiť ďaleko) sa stretávame s tým, že ľuďom sa pri SNP nevybaví ani len 2. svetová vojna či partizán. Preto sme sa rozhodli náš web preložiť do angličtiny s textovými úpravami, ktoré ľudia žijúci mimo Slovenska ocenia,« dodala. V průběhu celého srpna tak každý den představuje FĽM konkrétní příběhy mladých hrdinů povstání, kteří se vzepřeli nadvládě fašismu ve své vlasti.

Podpora Nadace Luxemburgové

Tvorba webu – snp.flm.sk – byla finančně podpořena Nadací Rosy Luxemburgové (RLS). »Na akcii v Bratislave ma zaujala i účasť susedov z Českej republiky. Ja vždy vnímam pozitívně, keď sa aj po vyše 30 rokoch od (ilegálneho) rozpadu Československa dokážeme na mnohých veciach podieľať spoločne. Dokazuje to, ako sme si stále blízko, a že je šanca, že v budúcnosti túto historickú chybu napravíme,« zhodnotil další souvislosti tajemník FĽM Lubko Zeman.

Po stopách Lenina až na vrchol Rysů

Od 9. do 11. srpna pak ve Vysokých Tatrách FĽM uskutečnil druhou část projektu Cestami našich hrdinov. Tento víkend byl výjimečný tím, že byl spojen i s inovovaným prvním ročníkem Výstupu mládeže na Rysy. Výstupem si organizátoři připomněli výstup V. I. Lenina z roku 1913. Na vrchol tak mladí stoupali vybaveni životopisem Lenina z pohledu Naděždy Krupské, o kterém den před tím proběhl workshop, včetně představení míst, ve kterých se Lenin v době svého výstupu pohyboval. »Ako spoluautora myšlienky o obnovenie Leninského výstupu na Rysy ma nesmierne teší, že sa nám po minuloročnom pilotnom (nultom ročníku) v skromnom počte podarilo 1. ročník rozšíriť približne na 15 členov. Táto akcia spája pre mňa mnoho veľmi dôležitých vecí. Spomienku na Lenina, velikána dejín, ktorý zmenil svet, návštevu symbolu Slovenska, Vysokých Tatier, a pomerne náročnú športovú aktivitu v podobe samotného výstupu na Rysy,« uvedl Zeman.

Může být Lenin skutečně inspirující i pro dnešní mladé lidi? »Lenin napriek represiám mocných i pochybnostiam zo strany vlastných súdruhov nikdy neustúpil od svojich radikálnych požiadaviek. Napriek tomu, že neveril, že by sa on sám mohol revolúcie dožiť, tvrdá práca priniesla ovocie ešte za jeho života,« myslí si Želonková.

Večer po příchodu z náročné túry došlo na promítání filmu z r. 1948 Vlčie diery, který dokumentuje osudy partyzánů i obyčejných lidí, kteří se snažili proti nacistickému teroru bojovat různými způsoby.

Na Dukle

A 23. až 25. srpen byl v pořadí třetím víkendem, který FĽM věnoval oslavám 80. výročí SNP. Tentokrát ve Svidníku. Na Dukelském průsmyku mladé přivítal předseda oblastního výboru SZPB Ján Holodňák a bývalý ředitel Vojenského muzea ve Svidníku, historik Jozef Rodák. Během komentované vycházky Rodák představil průběh Karpatsko-Dukelské operace, ale také vznik prvních povstaleckých skupin na východě Slovenska před vypuknutím SNP. Sobotu pak mladí završili návštěvou Parku bojové techniky a Památníku sovětské armády. Nechybělo ani politické vzdělávání, tentokráte formou nedělního semináře na téma Zrod kapitalismu ve Velké Británii a charakter státu podle Lenina.

Víkend v Telgárte

Uplynulým víkendem ale aktivity FĽM nekončí! Před sebou mají ještě víkend v Telgárte – obci, která byla vypálena nacisty a v letech 1948 až 1990 nesla na počest českého komunistického politika a účastníka SNP Jana Švermy (1901-1944) název Švermovo. A do konce srpna vychází na webu snp.flm.sk příběhy mladých hrdinů SNP, a to přímo z pera členů FĽM!.

Jaroslav Růžička

FOTO – FĽM

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.