Slováky rozdělila nevýhodná dohoda s USA

od redakce

Politiky na Slovensku znovu rozdělila připravovaná dohoda se Spojenými státy o obranné spolupráci, na jejímž základě by američtí vojáci mohli využívat dvě vojenská letiště v zemi a Bratislava by získala přes 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun) na jejich modernizaci. Proti návrhu smlouvy ve stávající podobě se postavila také slovenská prokuratura, podle které by mohla být ohrožena suverenita země.

Slovensko o zmíněné dohodě s USA vyjednávalo již před třemi lety. Tehdejší vedení ministerstva obrany se pak v roce 2019, tedy rok před parlamentními volbami, které vyústily ve změnu vlády, rozhodlo v jednáních nepokračovat. Zdůvodnilo to tím, že je proti vytváření právních podmínek pro působení cizích vojsk v zemi. Nynější slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok při představení textu dohody vloni v prosinci řekl, že mezivládní smlouva nepředpokládá vytváření amerických základen v zemi. Ministr obrany Jaroslav Naď tehdy odmítl, že by se Bratislava vzdávala své suverenity. Uvedl rovněž, že podobné smlouvy uzavřely s USA i jiné země včetně Maďarska a Polska.

Expremiér a šéf sociálních demokratů (Smer-SD) Robert Fico, jehož strana po porážce v předloňských volbách skončila v opozici, včera označil smlouvu za zjevně nevýhodnou pro Slovensko. »Tento návrh dohody je absolutně nevýhodný pro Slovenskou republiku. Navrhované znění je v každém jednotlivém článku v rozporu s pojímáním suverenity státu,« řekl Fico novinářům. Předloha podle něj počítá s tím, že dohoda bude mít přednost před slovenskými zákony a že slovenské úřady budou mít omezené kontrolní a další pravomoci vůči americkým vojákům.

V roce 2019, kdy se o smlouvě rovněž jednalo, byl premiérem tehdejší místopředseda Smeru-SD Peter Pellegrini, který se v té době vyslovil pro přijetí nabídky USA, pokud by se podařilo vyjednat podmínky ve prospěch Slovenska. Fico přitom nyní tvrdí, že Smer-SD už tehdy smlouvu odmítal. Během dlouholetého vládnutí Směru Slovensko každopádně objednalo v rámci modernizace zastaralé techniky své armády americké stíhačky i vrtulníky.

Proti dohodě s USA v navrhované podobě se nyní postavila i slovenská generální prokuratura. V sérii připomínek k dokumentu uvedla, že by dohoda mohla výrazně omezit suverenitu Slovenska a že je nevyvážená a ve prospěch USA. Navrhla do textu doplnit například ustanovení, že američtí vojáci nesmějí na Slovensko vstupovat s jadernými, chemickými či biologickými zbraněmi.

Zmíněná mezivládní dohoda mezi Slovenskem a USA by měla být uzavřena na nejméně deset let. Nyní na Slovensku proběhne vyhodnocení připomínek k dokumentu. Pro platnost dohody je podle ČTK nezbytné, aby ji odsouhlasila vláda, následně schválil parlament a ratifikovala prezidentka Zuzana Čaputová. (rj)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.