V dalším seriálu Hlasy globálního jihu televize CGTN odhalují diskutující nepodloženost humbuku kolem »nadměrné kapacity Číny«. Tento pojem se v poslední době nejčastěji zmiňují američtí politici i média. To, co je nejvíce dráždí, je zejména expanze čínské výroby v nových odvětvích, jako jsou elektromobily (EV), lithium-iontové baterie a solární panely. Toto tvrzení ale podle mnohých naopak vzniká z obavy Západu o jeho konkurenceschopnost právě v těchto odvětvích. Přitom je to naopak USA, kdo vyvolává problémy ekonomiky na celém světě. A to nadbytečnou kapacitou jejich státního dluhu, ale i armády, která působí v mnoha zemích na celé planetě.
»V některých zemích, zejména v USA a dokonce i v některých západních zemích, se hodně hovoří o takzvané nadměrné kapacitě Číny,« uvedl v pořadu Global South Voices televize CGTN moderátor Mushahid Hussain Sayed, předseda pákistánského senátního výboru pro obranu. Čtvrtý díl pořadu vyvrací mýtus o »adměrné kapacitě Číny«, který vznikl na základě protekcionistického smýšlení, které za takovými obviněními stojí. K pořadu se připojili hosté z Malajsie, Pákistánu, Číny a Norska.
Aqdas Afzal, docent ekonomie na Habib University v Karáčí, poukázal na to, že hnacím motorem šíření humbuku o »adměrné kapacitě Číny« v USA je právě strach z vzestupu Číny a touha po hlasech voličů ve volebním roce. »Myslím, že existují obavy, které mají některé západní země z rychlého a exponenciálního, úžasného hospodářského růstu Číny a z toho, jak se s tím vyrovnat. A myslím si, že druhý důvod je politický, protože se jedná o volební rok. Takže si myslím, že nemůžeme skutečně oddělit to, co se děje, pokud jde o politické výroky, které přicházejí z USA, a domácí politiku v USA.«
Koh King Kee, prezident Centra pro novou inkluzivní Asii, ocenil úsilí Číny o rozvoj zelených technologií a přinášení hmatatelných výhod těmto méně rozvinutým regionům po celém světě. Tvrdil, že svět ve skutečnosti Čínu v těchto odvětvích potřebuje. Vzestup Číny je pro svět příležitostí. »Jsme z globálního Jihu a vítáme, že Čína vyrábí (více) levného zboží.«
Upozornil také, že ve skutečnosti je nyní ve světě skutečnou nadbytečnou kapacitou dluh USA a americká armáda. Spojené státy nemohou akceptovat vzestup Číny jako rovnocenného partnera, protože USA byly od konce studené války jedinou supervelmocí. Vzestup Číny je však nezastavitelný. To je realita, kterou musí USA přijmout.
Norský diplomat Erik Solheim navíc uvedl, že Evropa by neměla slepě následovat USA na každém kroku, zejména pokud jde o Čínu. »S dobrou vůlí v Evropě a v Číně můžeme společně ujít dlouhou cestu k vytvoření lepšího světa.« Pochválil také Čínu za to, že »snižuje ceny« v rozvojových zemích, pokud jde o využívání ekologických technologií.
Z geopolitických obav používají Spojené státy k potlačení čínského růstu více prostředků. Jedním z nich je zákon CHIPS a zákon o vědě. Zákon CHIPS zakazuje příjemcům dotací a investorům rozšiřovat výrobu polovodičů v Číně a v zemích, které podle amerických zákonů představují hrozbu pro národní bezpečnost Spojených států. Chen Xi, zakladatel společnosti Harbor Overseas, se domnívá, že USA by se naopak měly zapojit do tržní soutěže v Číně a využít čínský dodavatelský řetězec ke spolupráci. To by poskytlo lepší možnost i samotným spojeným státům, jak se dostat k zelené ekonomice a přizpůsobit se změně klimatu v celosvětovém měřítku, Což by bylo mnohem prospěšnější, neže vymýšlet výmluvy, které by bránily rozvoji Číny. Pokud by USA našly vhodný způsob spolupráce s Čínou, mohlo by být dosaženo oboustranně výhodné situace, což by bylo prospěšné i pro celý svět.
CGTN
Přeložila Helena KOČOVÁ