Katolická republikánská strana Sinn Féin poprvé v historii zvítězila ve volbách do severoirského parlamentu, informovala agentura Reuters po sečtení většiny hlasů ze čtvrtečních voleb. Demokratická unionistická strana (DUP) již dříve uznala průlomovou výhru levicových nacionalistů. Šéfka Sinn Féin v Severním Irsku Michelle O’Neillová uvedla, že volební výsledek představuje rozhodující okamžik v dějinách tohoto regionu pod britskou správou a zahajuje novou éru. Dodala, že nastal čas na debatu o sjednocenému Irsku. Vládní konzervativci přišli v komunálních volbách v Anglii, Walesu a Skotsku o více než 480 křesel v zastupitelstvech.
Severoirský regionální parlament, kterému se podle sídla přezdívá Stormont, má 90 křesel a voliči rozhodují v 18 volebních obvodech. Sčítání hlasů trvá déle kvůli poměrně složitému systému jednoho přenosného hlasu.
Sinn Féin získala k 20:30 SELČ nejméně 27 z 90 křesel. Její hlavní soupeř, Demokratická unionistická strana (DUP), si zatím připsala 24 křesel. Po 17 křeslech získala také Alianční strana Severního Irska (APNI), která tak zdvojnásobila počet svých poslanců. Další severoirské uskupení Ulsterská unionistická strana (UUP) bude mít nejméně devět poslanců. S minimálně sedmi zákonodárci může počítat také Sociálnědemokratická a labouristická strana (SDLP). Zbylá křesla si mezi sebou rozdělí další politická uskupení a nestraníci. Celkem už je přiděleno 88 z 90 křesel.
Předseda DUP Jeffrey Donaldson už v odpoledním rozhovoru se stanicí Sky News uznal, že republikáni mají nakročeno k historickému vítězství v místních volbách. Dosavadní výsledky potvrdily propad DUP, která podporuje setrvání Severního Irska ve svazku s Británií.
Vítězství levicově a nacionalisticky orientovanému uskupení, které prosazuje sjednocení Irské republiky s touto části ostrova, přisuzovaly už první projekce. Sinn Féin tak poprvé získá možnost vybrat předsedu vlády a stane se první nacionalistickou stranou v čele Severního Irska.
Dosavadní vicepremiérka Michelle O’Neillová, která ve vládě skončila v únoru po demisi prvního ministra Paula Givana z DUP, stane v čele nové vlády. Dnešek označila za “historický den”. “Dnešek představuje velmi významný okamžik změny. Je to určující okamžik pro naši politiku a náš lid,” řekla O’Neillová. Dodala, že nastal čas na “zdravou debatu” o směřování ke sjednocenému Irsku.
O’Neillová v prohlásila, že dokud o sjednocení Irska nerozhodnou voliči, nedojde k žádné ústavní změně. Předsedkyně Sinn Féin Mary Lou McDonaldová v pátek naznačila, že případné referendum o sjednocení by mohlo přijít během příštích pěti let.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová, která rovněž vede kampaň za odtržení od Spojeného království, byla mezi prvními, kdo Sinn Féin poblahopřál. Na twitteru vítězství této strany označila za “skutečně historický výsledek”.
Přestože vítězství levicových nacionalistů, kteří původně vzešli z politického křídla polovojenské organizace IRA, zřejmě přiblíží vyhlídku na sjednocené Irsko, referendum potřebné k vystoupení ze Spojeného království je v kompetenci britské vlády.
Obě největší strany na sebe budou odkázané při sestavování budoucí vlády. Republikáni a unionisté dodržují od roku 1998 ujednání o dělbě moci na základě velkopáteční mírové dohody, která ukončila dlouholetý konflikt v zemi.
Nad vyjednáváním o nové vládě ale visí otázka takzvaného severoirského protokolu, kvůli kterému Severní Irsko částečně ztratilo dosavadní pevná pouta se Spojeným královstvím, protože musí dodržovat pravidla jednotného trhu EU a celní unie. DUP požaduje zrušení tohoto pobrexitového mechanismu a vyhrožuje, že se kvůli němu nebude podílet na další společné vládě se Sinn Féin. Předseda DUP Donaldson uvedl, že příští týden oznámí, zda se vrátí do vlády.
Konzervativci v komunálních volbách přišli o více než 480 křesel
Vládní konzervativci ve čtvrtečních komunálních volbách v Anglii, Walesu a Skotsku přišli o více než 480 křesel v zastupitelstvech. Nejvíce jich naopak navíc získali liberální demokraté, a to 222, následovaní labouristy s téměř 140. Uvedl to server televize Sky News s odvoláním na téměř úplné výsledky volebního klání.
Nejsilnější stranou na místní úrovni zůstali labouristé, kteří jsou v parlamentu v opozici. V zastupitelstvech budou mít nově 2980 postů, tedy o 139 více než dosud. Konzervativci premiéra Borise Johnsona získali 1344 křesel, což je o 481 méně než v předchozím hlasování.
Straníci podle Sky News ztráty přičítají zejména aférám premiéra Johnsona a také vzrůstajícím nákladům na život. Johnson už v pátek přiznal, že jeho strana v některých částech Británie zažila těžkou noc. Naproti tomu lídr opozice Keir Starmer volby označil za “bod zvratu” pro labouristy. Strana podle něj ukázala, že dokáže vítězit.
Třetí nejsilnější budou v komunálu liberální demokraté s 863 zástupci, následovaní Skotskou národní stranou (SNP) se 453, což je o 22 více než po předešlých volbách. Ve Walesu své postavení potvrdila velšská strana Plaid Cymru (PC), která bude mít 202 reprezentantů. Téměř dvojnásobné zastoupení budou mít Zelení, kteří získali 76 křesel navíc a celkem jich budou mít 148.
(čtk)
9 komentáře
Zajímavá změna ” do severoirského parlamentu”…
BOLSEVICI ZKUSTE SI PRECIST
na twitteru neco od Kamil Galeev
@kamilkazani
22. Prečo Rusko nedokáže nič vyrobiť?
Rusko je technologicky závislé od Západu. Pri súčasnej spoločensko-politickej štruktúre sa to nedá zmeniť. Rast zložitých priemyselných odvetví by mohol znovu otvoriť otázku rozdelenia moci a to je neprijateľné
To je důsledek návratu zpět do kapitalismu po roce 1991. Sovětský svaz vyráběl skoro všechno.
FRONDO
pochlub se, ze v cementu a oceli vedl.
Vsjo bolsoje
Přitom víme, že nejvyspělejší země stavěly z nepálené hlíny a z větví. V zemích jako USA, Francie, Anglie apod. se v té době přece cement nevyráběl a ocel tam vůbec neznali. 😛
FRONDO
pochlub se, ze v cementu a oceli Sojuz vedl. Vsjo bolsoje.
Kamil Galeev, co ho propaguji, mj popsal jak ve tricatych letech provadeli Americani Stalinovi industrializaci.
Maksim Eristavi zase pise o ruskem imperiu, valkach vybojich, nejvic SSSR
Tady zas někdo objevil Ameriku. To se přece ví odjakživa, že Sovětský svaz v pětiletkách mohutně nakupoval moderní technologie z nejvyspělejších zemí. Tedy především z USA. Tam se inspiroval i při kolektivizaci zemědělství, vytvářením velkých podniků, kde by byla efektivní mechanizace.
Byl to obchod, Sovětský svaz všechno samozřejmě platil, v té době především obilím. Neochota Američanů změnit financování při neúrodě byla také jedním z důvodů hladu počátkem 30. let. Přitom mohli mít např. zlato, diamanty atd.
Američané byli rádi, že mají pro své technologické celky odbyt, vždyť tam zrovna zuřila krize 30. let.
Podobně investoval Sovětský svaz i za Brežněva, také dovezl mnoho technologií, tentokrát platil především ropou.
Když to shrneme, tak první vlna modernizace byla zmařena válkou, druhá vlna pak návratem zpět do kapitalismu a deindustrializací.
Výboje za SSSR? Nesmysl, vždyť měl menší území, než za cara. Ovšem byla snaha získat zpět území ukradené interventy.
BOLSEVICI CO TED?
MRTVY RUzzAK 8 MIO, ZRANENY 3 MIO RUBLU (KURZ VYDEL 3, SPIS 6) A TO SE RODINE VYPLATI, Z POTOPENE MOSKVY 0
Ukrajinská rozvědka zachytila rozhovor dvou okupantů. Mluví se v něm o tom, že Kreml nechce vyvážet těla a platit rodinám kompenzace.
Proto mrtvé prohlašují za nezvěstné a těla dávají na hromady. Některé takové hromady těl mají až dva metry na výšku.
BOLSEVICI KRASA
* Rusko už bude mít větší ztráty než ve válce v Aghánistánu a Čečně (obou válkách), dohromady. Takže…největší ztráty od Velké vlastenecké?
* Zlikvidovano 26000 ruZZaku, 3x tolik ranenych, techniku nepocitame
* Skončil Nesmrtelný pluk… pruvodem prosli potomci obeti z vlastenecke valky… a fangle s portrety nahazeli k odpadkum. Tohle je to tak hnusné…bez úcty ke svým.
* “Zatímco se Rusko chystá na přehlídku, těla svých vojáků nechává na Ukrajině”. Chladící vůz a v něm hromada mrtvol ruských vojáků..někde u Kyjeva.
Atd atd atd
Komentáře jsou uzavřeny.