Sedmdesát pět let cesty k moderní ekonomické mocnosti

od redakce

Přesně před 75 lety, tedy 1. října 1949 byla slavnostně vyhlášena Mao Ce-tungem na pekingském Náměstí Nebeského klidu Čínská lidová republika. Stalo se tak v době, kdy se země vyrovnávala s následky druhé světové války a čelila velké chudobě. Od té doby Čína urazila neuvěřitelnou cestu, která byla ze začátku vykoupena potem a krví jejích obyvatel, aby se dnes stala nejmodernější zemí s pokrokovým rozvojem, který prakticky nemá momentálně ve světě obdoby.

Historie této země je v diplomacii úzce svázaná i s historií tehdejšího Československa. Jen pár dní po vyhlášení Čínské lidové republiky ji 6. října 1949 jako jedna z prvních zemí uznala tehdy Československá republika. Tímto aktem byly navázány diplomatické vztahy, které brzy přerostly v přátelství dvou zemí založeném na vzájemném respektu, úctě i pomoci, ale tehdy také na politické spolupráci a společné ideologii. A i když se vztahy v průběhu let měnily, byla Čínská lidová republika jednou z prvních zemí, která uznala Českou republiku po rozpadu federace 1. 1. 1993 a navázala s ní diplomatické styky.

Modernizace v čínském stylu

V té době ale měla za sebou Čínská lidová republika obrovský kus cesty. Po té, co provedla čínskou ekonomickou reformu, díky které se začala v 80. letech otevírat globalizaci, dosáhla během čtyřiceti let rozvoje, který je mezi velkými a lidnatými zeměmi nevídaný. Z chudé rozvojové země se stal lídr, který dnes táhne globální ekonomický růst. Jen za posledních dvacet let se příjem na osobu v Číně zdvojnásobil. Což je jev, který trval v USA celých 150 let. Absolutní chudoba v Číně v roce 2021 prakticky přestala existovat. Za čtyři poslední dekády se podařilo vyzvednout z chudoby 800 milionů lidí. A naopak je v této zemi dnes až 500 milionů lidí, jež je možné zařadit do střední třídy, což představuje obrovskou sílu v koupěschopnosti obyvatel.

Město Shenzen. FOTO-Xinhua

»Základním důvodem rozvoje je, že jsme našli správnou cestu, která vyhovuje čínským národním podmínkám, odpovídá trendům doby a těší se podpoře lidu. Touto cestou je socialismus s čínskými rysy.« zdůraznil generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny) Si Ťin-pching. V praxi to znamená, že se Čína mění obrovským tempem v moderní zemi s futuristickými městy, které jsou propojené infrastrukturou na vysoké technické úrovni i s těmi nejodlehlejšími provinciemi. Zemi, kde je průmysl pevně svázaný se vzdělávacími institucemi a Hi-tech vývojovými centry přinášejícími nová unikátní know-how. Zemi, kde skvěle skloubena souhra materiálních i lidských zdrojů ve fungující systém, který umožňuje neustálý rozvoj. Oddanost stovek milionů lidí praxi reforem a rozvoje odhaluje bohaté dědictví pozoruhodné tradiční čínské kultury, otevřeného a inkluzivního ducha Číny a odhodlání, odolnost a sebedůvěru čínského lidu. Proto kvalita »čínského rozvoje« získává stále větší uznání. Jen příkladem: celkový hospodářský výkon vzrostl z 53,9 bilionu jüanů v roce 2012 na více než 126 bilionů jüanů v roce 2023, přičemž celkový rozsah výroby zůstává již 14 let po sobě největší na světě. To odráží nejen skok v »kvantitě«, ale také zlepšení »kvality«. Čína se vydává cestou vyšší kvality, vyšší efektivity a spravedlivějšího, udržitelnějšího a bezpečnějšího rozvoje.

A z tohoto rozvoje může těžit nejen samotná Čína. »Podpora budování silné země a velké věci národního omlazení prostřednictvím čínské cesty k modernizaci je nejen jasnou cestou pro čínský lid k lepšímu a šťastnějšímu životu, ale také spravedlivou cestou k podpoře světového míru a rozvoje.« dodáváSi Ťin-pching. Tento významný závěr obsahuje hlubokou historickou, teoretickou i praktickou logiku i silný vzkaz celému světu.

Oslavy v České republice

Proto se k oslavám 75 let existence Čínské lidové republiky připojily všechny země, včetně té naší. Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice hostilo slavnostní ceremoniál k oslavám 75. výročí založení ČLR a navázání diplomatických vztahů mezi ČLR a Českou republikou v pátek 27. října. »Modernizace Číny je modernizací na cestě mírového rozvoje a Čína bude i nadále vytvářet rozvojové příležitosti pro svět prostřednictvím svých vlastních modernizačních úspěchů,« prohlásil ve svém projevu čínský velvyslanec Feng Biao. »Čína je jako přátelé a partneři připravena spolupracovat s českou stranou na dodržování zásad vzájemného respektu, rovného zacházení a vzájemného prospěchu, pokračovat v prohlubování přátelské spolupráce ve všech oblastech a podporovat zdravý a stabilní rozvoj čínsko-zahraničních vztahů, aby přinesla více výhod oběma zemím a národům.«

Velvyslanec Čínské lidové republiky v České republice Feng Biao

Na slavnosti vystoupil i náměstek ministra zahraničí Eduarda Hulicius, bývalý prezident České republiky Václav Klaus.

»Čína země učinila – za tři čtvrtě století – obrovský pokrok. Zejména v posledních třech nebo čtyřech desetiletích udělala čínská ekonomika a životní úroveň čtrnácti set milionů obyvatel – ve světové historii nevídaný – skok vpřed,« prohlásil ve svém projevu Václav Klaus. Dodal také, že z geopolitického hlediska se Čína stala jedním z hlavních světových hráčů. »To dává vaší zemi příležitost přispět k pozitivnímu řešení mnoha skličujících světových problémů a – což my v této části světa považujeme za nesmírně důležité – k ukončení jak tragické války mezi Ruskem a Ukrajinou, tak i podobně tragické situace na Blízkém východě,« upozornil bývalý prezident.

Bývalý prezident České republiky Václav Klaus

Připomněl, že po vzniku samostatné České republiky se vedení země tehdy pokusilo dát Česko-čínským vztahům nový impuls a postupně připravilo pevné základy pro přátelské a plodné vztahy mezi našimi zeměmi. Od té doby se Čína stala druhým největším obchodním partnerem ČR. Z Číny je dováženo mnoho druhů průmyslového zboží a zároveň se stala velmi důležitým exportním trhem. »Bohužel po pozitivním restartu před třemi desetiletími se naše hospodářské vztahy staly obětí našich vnitropolitických sporů na jedné straně a rostoucího napětí mezi světovými velmocemi na straně druhé. Mohu Vás ujistit, pane velvyslanče, že to není v našem dlouhodobém zájmu. Přeji si, aby tradiční přátelství a partnerství mezi národy našich zemí pokračovalo a přispělo k naší vzájemné prosperitě a stabilitě,« dodal Václav Klaus.

Stejnou myšlenku sdílel i čínský velvyslanec. »Přejeme si, aby obchodní a hospodářská spolupráce nejen pokračovala, ale aby se v budoucnu ještě prohloubila. Rád bych zdůraznil, že bylo a je v našem zájmu mít s vaší zemí produktivní a rozvíjející se hospodářské vztahy,« dodal Feng Biao.

Akci, které se zúčastnily stovky lidí z řad diplomatů, politiků, akademiků, obchodníků a novinářů, pak doplnil svým kouzelným vystoupením čínský folklórní soubor dětí a mládeže. O následnou atmosféru se pak postaralo svou hrou i smyčcové kvarteto.

Helena KOČOVÁ

Během zahájení oslavy byly prostory ambasády plné.
Z leva Václav Klaus, Eduarda Hulicius, Feng Biao a Jiří Paroubek při slavnostním krájení dortu.
Vystoupení čínského folklórního soubor dětí a mládeže

Přečtěte si další články

Zanechat komentář

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.