Sběrači podpisů. Kandidáti na prezidenta ve Francii

od redakce

Francouzští politici mohou od čtvrtka 27. ledna oficiálně sbírat 500 podpisů volených státních úředníků, které jsou třeba pro kandidaturu v dubnových prezidentských volbách. Pouze jediného kandidáta mohou podpořit starostové, poslanci nebo šéfové regionů. Svou podporu musí vyjádřit písemně do pátku 4. března do osmnácti hodin.

Výsledky budou zveřejněny 7. března. Pokud politik pět set podpisů nezíská, nesmí ve volbách kandidovat. Tento systém, jehož účelem je vyloučit z voleb okrajové a málo relevantní kandidáty, vznikl v roce 1962 za vlády prezidenta Charlese de Gaulla. Původně byla kvóta 100 podpisů, v roce 1976 se zvýšila na 500 podpisů. Kvůli přijatelnosti kandidáta pro celou Francii musí hlasy jeho podporovatelů pocházet z nejméně třiceti departementů, ve Francii jich je 101. Z jednoho departementu také může být nejvýše deset procent podpisů.

Složitá situace pro starosty

Volených politiků, kteří mohou věnovat svůj hlas, je ve Francii asi 42 000. Před několika lety, při posledních prezidentských volbách v roce 2017, vyjádřila svou podporu jednomu z kandidátů jen asi třetina z nich, protože tehdy poprvé se začala jména podepsaných zveřejňovat. Zejména pro starosty bez stranické příslušnosti pak bylo složité někoho podpořit, protože by si tím mohli znepřátelit »své« místní obyvatele, vysvětluje BFM TV. A o to samozřejmě neměli ani ten nejmenší zájem.

Potíže na okraji politického spektra

Během letošní kampaně někteří prezidentští kandidáti navrhovali, aby podpisy byly anonymní. Vyzval k tomu například krajně pravicový kandidát Éric Zemmour, potíže se získáním pěti set podpisů přiznala v neděli také šéfka krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penová. S tímto problémem se ve Francii všeobecně potýkají zejména politici z okraje politického spektra.

Finanční motivace

»Je neuspokojivé, že před každou prezidentskou volbou je naše demokracie konfrontována se stejnými otázkami a starostové jsou vystaveni tlaku,« prohlásil David Lisnard, předseda Asociace francouzských starostů. Změna systému by se podle názoru Lisnarda měla projednat hned na začátku prezidentského mandátu a nikoli až na jeho samém konci.

Francouzští kandidáti na prezidenta mají pro úspěšný zisk pěti set podpisů i zajímavou finanční motivaci. Pokud Ústavní rada schválí podpisy jako platné, kandidát má nárok na dvě stě tisíc eur, což je téměř pět milionů korun, na pokrytí nákladů kampaně, dodává francouzský list Le Figaro.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.