Rozporuplné přístupy Západu pokračují

od redakce

Stabilní vztahy mezi Německem a Ruskem nemají alternativu. Uvedla to v Moskvě šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková, která se zároveň vyslovila pro co nejrychlejší obnovení rozhovorů o situaci na východní Ukrajině.

Její ruský protějšek Sergej Lavrov při prvním osobním setkání vyjádřil přání, aby vztahy mezi Moskvou a Berlínem byly konstruktivnější a překonaly nahromaděné problémy. »Svou cestou chci dát najevo, že vztahy s Ruskem jsou pro novou německou vládu i pro mě osobně velmi důležité,« uvedla podle agentury DPA Baerbocková, která do ruské metropole přicestovala v pondělí večer po návštěvě Kyjeva. »Stabilní vztahy mezi Moskvou a Berlínem nemají alternativu,« dodala s tím, že si je vědoma »historického rozměru« tohoto vztahu.

Před začátkem rozhovoru s Lavrovem německá ministryně položila věnec k hrobu Neznámého vojína, a uctila tak památku obětí 2. světové války. »Dějinná hloubka a také dějinná bolest mezi našimi zeměmi je také vždy závazkem pro politiku současnosti i pro budoucí generace,« pokračovala ve vzletných frázích spolupředsedkyně německých Zelených, zatímco její šéf, kacléř Olaf Scholz doma při jednání se šéfem NATO Jensem Stoltenbergem vyzýval Rusko k deeskalaci napětí…

»Samozřejmě bychom rádi viděli konstruktivnější stav rusko-německých vztahů, usilujeme o překonání nahromaděných problémů… a vždy máme zájem na dobrých vztazích s Německem na principech vzájemné úcty, rovnosti a zohlednění společných zájmů,« citovala Lavrova agentura TASS.

Baerbocková dále zopakovala, že rozhovory o mírovém řešení konfliktu na východě Ukrajiny by se měly obnovit v tzv. normandském formátu, tedy mezi Ruskem a Ukrajinou za zprostředkování Německa a Francie. Lavrov v této souvislosti Baerbockové řekl, že Rusko se nepovažuje za stranu tohoto konfliktu.

Útočný vojenský pakt NATO prý chce v brzké době předložit Rusku písemné návrhy ke sporům v otázkách zbrojení a transparentnosti. V rozhovoru s magazínem Der Spiegel to včera prohlásil Stoltenberg. »Chceme připravit písemné návrhy. Rusům jsme řekli, že jim tyto písemné návrhy předložíme,« řekl Stoltenberg v rozhovoru. »Tyto návrhy jasně ukážou, že jsme připraveni sednout si ke stolu a o všem jednat. O kontrole zbrojení, o opatřeních k větší transparentnosti ve vojenských otázkách, budeme mluvit i o raketách. Nejsme ale připraveni vzdát se vlastních principů,« dodal. Přislíbil, že NATO si vyslechne ruské obavy a bude o nich s Moskvou diskutovat. Zároveň ale zdůraznil, že NATO si vyhrazuje právo jít vlastní cestou a také chránit své členy.

Jeden z členských států NATO, Kanada, mezitím vyslal na Ukrajinu malý kontingent speciálních jednotek. Učinil tak poté, co minulý týden skončily bez úspěchu rozhovory mezi Západem a Ruskem o zmírnění napětí na rusko-ukrajinské hranici. Informovala o tom v pondělí večer kanadská stanice Global News. Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pondělí zahájila týdenní návštěvu Kyjeva. S ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem jednala o možnostech odvrácení údajných »agresivních akcí« Ruska. Je proto zřejmé, že s Ottawou Stoltenberg svá včerejší vstřícná slova dopředu nekonzultoval…

Kanada, kde žije po Ukrajině a Rusku třetí největší populace Ukrajinců na světě, udržuje od roku 2015 na západní Ukrajině výcvikovou misi v počtu 200 vojáků, připomněla ČTK.

(rom)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.